خانه صندوق سرمایه گذاری صندوق املاک و مستغلات چیست
صندوق املاک و مستغلات چیست

صندوق املاک و مستغلات چیست

توسط

املاک و مستغلات از گذشته دور تا امروز یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری بوده است. تورمی بودن اقتصاد ایران باعث شده تا سرمایه گذاری در این حوزه در بازه‌های زمانی بلند مدت بسیار سودآور باشد. اما نکته مهم اینجاست که با مبالغ کم نمی‌توان وارد سرمایه گذاری در این بازار شد و صندوق‌های املاک و مستغلات برای رفع همین مشکل به وجود آمده‌اند.

در این مطلب قرار است توضیح بدهیم صندوق املاک و مستغلات چیست و چه مزایایی دارد. همچنین در خصوص نحوه خرید این صندوق‌ و میزان بازدهی و ریسک سرمایه گذاری در آن توضیحاتی را ارائه داده‌ایم. اگر می‌خواهید حتی با 500 هزار تومان در دنیای مسکن و مستغلات سرمایه گذاری کنید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

صندوق املاک و مستغلات چیست

یکی از جدیدترین صندوق‌های بازار، صندوق املاک و مستغلات است که در دنیا تحت عنوان Real Estate Investment Trust شناخته می‌شود و به اختصار به آن (REIT) می‌گویند. همانطور که از اسم این صندوق پیداست، عمده دارایی این صندوق مربوط به واحدهای ساختمانی است.

این صندوق‌ها باعث شده‌اند تا سرمایه گذاری در املاک حتی با مبالغ کم ممکن باشد. در این روش هر ساختمان به واحدهای صندوق تبدیل می‌شود و به همین دلیل هر فردی با کمترین هزینه می‌تواند واحدهای صندوق را بخرد و از سود حاصل از آن استفاده کند. البته این صندوق هنوز شروع به کار نکرده است، اما گفته می‌شود که هدف از تشکیل آن مهار تورم است.

سرمایه گذاری در صندوق املاک به صورت محدود یا Closed-End fund است و صدور و ابطال صندوق با نظر مدیر و با توجه به شرایط ذکر شده در امیدنامه و اساسنامه انجام می‌شود. دارایی‌های صندوق املاک و مستغلات حتما باید در ایران باشند و دارای گواهی پایان کار معتبر و سند رسمی باشند.

کاربری املاک سرمایه گذاری شده نیازی نیست که حتما از نوع مسکونی باشند و می‌توانند تجاری، ادارای، صنعتی یا ورزشی باشند. این صندوق‌ها از نوع etf یا قابل معامله هستند و به راحتی در بورس خرید و فروش می‌شوند. نکته مهم اینجاست که سرمایه گذاران در سود و استهلاک املاک هم شریک هستند.

دلیل ایجاد صندوق املاک و مستغلات

اصلی‌ترین دلیل ایجاد صندوق‌های املاک سر و سامان دادن به وضعیت اجاره و خرید مسکن بوده است. با توجه به تورم بالای اقتصاد ایران و همچنین رشد سرسام آور قیمت مسکن این امیدواری وجود دارد که صندوق‌های املاک بتوانند میزان اجاره‌ها را کاهش بدهند و همچنین پاسخگوی تقاضای مردم نسبت به خرید مسکن باشند.

طریقه عملکرد صندوق املاک و مستغلات

طریقه عملکرد صندوق املاک و مستغلات از نام آن کاملا مشخص است. اصلی‌ترین فعالیت این صندوق خرید و فروش املاک و مستغلات است و بازدهی به دست آمده حاصل از این فعالیت اقتصادی به ارزش هر واحد صندوق اضافه می‌شود.

با توجه به اینکه این صندوق از نوع قابل معامله است، شما به راحتی می‌توانید واحدهای آن را در بازار بورس خرید و فروش کنید. در کنار عملکرد اصلی گفته شده، این صندوق‌ها به فعالیت‌های جانبی دیگری مثل خرید سهام شرکت‌های ساختمانی، اوراق بهادار رهنی و دریافت تسهیلات نیز می‌پردازند.

نحوه پرداخت سود در صندوق املاک

تقسیم سود حاصل از خرید و فروش دارایی‌های صندوق املاک و مستغلات به صورت ماهانه، فصلی و سالانه به سرمایه گذاران انجام می‌شود. بر اساس مقررات، حداقل ۹۰ درصد از درآمدهای دریافتی حاصل از اجاره دارایی‌های غیرمنقول و نیز سود دریافتی ناشی از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تحت تملک صندوق، پس از کسر هزینه‌های صندوق، بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق املاک

معافیت مالیاتی: صندوق‌های سرمایه گذاری در صورتی که قوانین را رعایت کنند از پرداخت مالیات‌های شرکتی معاف خواهند بود.

نقد شوندگی سریع: با توجه به قابل معامله بودن صندوق املاک، شما می‌توانید به راحتی دارایی‌های آن را در بورس اوراق بهادار نقد کنید.

دارایی‌های متنوع: دارایی‌های صندوق مستغلات محدود به واحدهای مسکونی نمی‌شود و در انواع مستغلات مثل هتل، مراکز خرید و مستغلات تجاری و صنعتی دیگر سرمایه گذاری می‌شود.

مدیریت حرفه‌ای: مدیریت صندوق‌های معتبر املاک نقش مهمی در اداره حرفه‌ای این ابزارهای مالی دارند و به خوبی می‌توانند ریسک ناشی از سرمایه گذاری را کاهش دهند.

تفاوت صندوق املاک و مستغلات و صندوق زمین و ساختمان

تفاوت عمده و اصلی صندوق املاک و صندوق زمین و ساختمان در ارکان و نحوه فعالیت آن‌هاست. صندوق زمین و ساختمان بیشتر ماهیت تامین مالی دارد و به صورت پروژه‌ای است و صندوق املاک و مستغلات از نوع شرکتی است. این تفاوت باعث شده تا صندوق زمین و ساختمان فعالیتی محدود داشته باشد و پس از اتمام پروژه بسته شود، اما فعالیت صندوق املاک به صورت نامحدود ادامه دارد.

از طرفی مدیریت صندوق املاک و مستغلات به دنبال خرید ساختمان‌ها و اجاره آن‌هاست؛ در واقع با این روش از ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی بهره برداری می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های زمین و ساختمان مطلب صندوق زمین و ساختمان چیست را مطالعه کنید. در این مطلب به طور کامل به نحوه فعالیت این صندوق‌ها پرداخته‌ایم.

سخن پایانی

در این مطلب توضیح دادیم که صندوق املاک و مستغلات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همانطور که در طول مطلب توضیح دادیم، صندوق‌های املاک فرصت خوبی را فراهم کرده‌اند تا همه افراد حتی با مبالغ ناچیز بتوانند در خرید و فروش ملک و ساختمان سرمایه گذاری کنند. همچنین در این مطلب توضیح دادیم که نحوه خرید صندوق املاک چگونه است و چطور می‌توان واحدهای آن را خریداری کرد.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به همه سؤالات شما در خصوص صندوق زمین و ساختمان پاسخ داده باشیم. شما هم می‌توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین اگر در خصوص صندوق املاک و مستغلات سؤال یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید