خانه صندوق سرمایه گذاری ارزش خالص دارایی چیست؟ تعریف NAV در صندوق سرمایه گذاری
ارزش خالص دارایی چیست

ارزش خالص دارایی چیست؟ تعریف NAV در صندوق سرمایه گذاری

توسط

ارزش خالص دارایی یکی از مفاهیم پر کاربرد در صندوق سرمایه گذاری است. مدیریت صندوق با استفاده از این مفهوم ارزش واحدهای صندوق را مشخص و قیمت صدور و ابطال واحدها را تعیین می‌کند. در صورتی که سرمایه گذار صندوق هستید یا قصد سرمایه گذاری در صندوق‌ها را دارید، دانستن این مفهوم بیش از پیش برای شما اهمیت پیدا می‌کند.

درک ارزش خالص دارایی و تغییرات آن به سرمایه گذار کمک می‌کند تا تحلیل بهتری روی صندوق‌ها و عملکرد آن‌ها داشته باشد. در این مطلب قصد ما این است که به شما توضیح بدهیم nav چیست و طریقه محاسبه آن چگونه است.

Nav چیست

اگر به سایت صندوق‌های سرمایه گذاری مراجعه کرده باشید، حتما اصطلاح nav برای شما آشناست. Nav مخفف عبارت انگلیسی Net Asset Value است که در زبان فارسی ارزش خالص دارایی ترجمه می‌شود. این عبارت در صندوق یعنی ارزش خالص دارایی‌های صندوق. برای تعریف nav بهتر است ابتدا ببینیم صندوق سرمایه گذاری چه دارایی‌هایی دارد.

دارایی‌های صندوق:

  •         مجموعه‌ای از سهام که به صورت روزانه نوسان دارد
  •         مجموعه‌ای از اوراق قرضه
  •         گواهی‌های سپرده کالایی
  •         سود سهام تقسیم شده از سوی شرکت‌ها

این دارایی‌ها به صورت روزانه در حال تغییر هستند و به همین دلیل میزان nav هر صندوق باید به صورت روزانه ارزش گذاری شود. همانطور که گفتیم nav یعنی ارزش خالص دارایی و نه ارزش کل دارایی. به همین دلیل برای محاسبه آن بدهی‌های صندوق شامل بدهی بابت خرید سهام و بدهی ارکان صندوق از مقدار دارایی کل کم می‌شود تا nav کل به دست بیاید. برای بدست آوردن ارزش خالص دارایی هر واحد این عدد تقسیم بر تعداد واحدهای صندوق می‌شود.

نکته مهم دیگر اینکه ارزش خالص دارایی هر صندوق با یک روز تاخیر و به صورت روزانه اعلام می‌شود. این عدد براساس قیمت پایانی دارایی‌های صندوق محاسبه می‌شود و در سایت صندوق قرار می‌گیرد. در ادامه در خصوص nav در صندوق‌های سرمایه گذاری بیشتر توضیح داده‌ایم.

Nav در صندوق سرمایه گذاری

ارزش خالص دارایی در صندوق باعث ساده‌تر شدن معامله صندوق می‌شود. مدیریت صندوق پس از راه اندازی صندوق مورد نظر از nav برای قیمت گذاری واحدها استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود تا با به روزرسانی ارزش خالص دارایی در واحد سهم یا NAVPS قیمت صندوق تغییر کند.

این ویژگی همچنین باعث شده است تا سرمایه گذاران عملکرد صندوق‌های مختلف را براساس تفاوت nav آن‌ها در دو تاریخ مختلف بررسی کنند. از طرفی قیمت صدور و ابطال واحدهای صندوق نیز براساس NAV تعیین می‌شود.

NAV صدور چیست؟

به صورت ساده می‌توان گفت به قیمتی که هر سرمایه گذار برای خرید هر واحد جدید صندوق پرداخت می‌کند NAV صدور گفته می‌شود. این مقدار با توجه به کارمزدهای خرید همیشه مقدار کمی بیشتر از مقدار ارزش خالص دارایی هر واحد است. این اختلاف قیمت با توجه به هزینه‌هایی است که مدیر صندوق برای خرید اوراق بهادار به عنوان کارمزد می‌پردازد.

NAV ابطال چیست؟

زمانی که سرمایه گذار قصد فروش واحدهای صندوق خود را داشته باشد، قیمت مورد نظر براساس nav ابطال محاسبه می‌شود. قیمت ابطال با کسر هزینه‌های معاملات از فروش دارایی‌های سبد بدست می‌آید. با این حساب هزینه کارمزد معاملات از ارزش خالص هر دارایی کسر می‌شود. به همین دلیل nav ابطال کمتر یا مساوی nav هر واحد صندوق است.

نحوه محاسبه ارزش خالص دارایی صندوق

همانطور که گفتیم ارزش خالص دارایی از طریق محاسبه کل دارایی‌های صندوق و کم کردن آن از بدهی‌ها بدست می‌آید. سپس برای به دست آوردن nav هر واحد این مقدار به دست آمده تقسیم بر تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران می‌شود.

NAV = تعداد کل سهام / (بدهی‌ها – دارایی‌ها)

نکته مهم این است که Nav نمی‌تواند به تنهایی ملاکی برای ارزیابی عملکرد صندوق باشد و برای بررسی عملکرد صندوق حتما باید بازده آن را با شاخص بورس مقایسه کرد. همچنین در نظر گرفتن ریسک صندوق عامل دیگری است که در ارزیابی عملکرد صندوق حتما باید به آن توجه داشت.

سخن پایانی

در این مطلب قصد ما این بود که توضیح بدهیم NAV چیست و nav در صندوق سرمایه گذاری چه کاربردهایی دارد. همچنین در این مطلب توضیح دادیم که ارزش خالص دارایی صندوق چطور محاسبه می‌شود.

همانطور که گفته شد از ارزش خالص دارایی برای محاسبه دارایی‌های صندوق استفاده می‌شود و صدور و ابطال صندوق براساس قیمت nav تعیین می‌شود. دانستن این مفهوم به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا به صورت شفاف‌تری به خرید و فروش صندوق‌های سرمایه گذاری بپردازند.

امیدواریم این مطلب به سؤالات شما در خصوص nav پاسخ داده باشد، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات سؤالات خود را از ما بپرسید. تیم تحریریه داراتو پاسخگوی شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید