خانه صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست چگونه کار می‌کند؟
صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست چگونه کار می‌کند؟

توسط

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست و چگونه کار می‌کند. اگر با صندوق‌ها آشنا باشید حتما این سؤال برای شما پیش آمده است. اگر به دنبال بیشترین سود با ریسک پایین هستید، صندوق سرمایه گذاری مختلط برای شما طراحی شده است. صندوق مختلط را می‌توان ترکیبی از صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهامی نامید؛ دو صندوقی که از نظر ریسک و میزان بازدهی کاملا متفاوتند و این موضوع باعث جذاب شدن این صندوق شده است.

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست و همچنین چگونگی عملکرد صندوق مختلط و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. همچنین توضیح دادیم که سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط برای چه کسانی مناسب نیست و چرا سرمایه گذاری در این صندوق می‌تواند معقولانه باشد.

اگر هنوز وارد دنیای صندوق‌های سرمایه گذاری نشدید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا ببینید که ریسک کافی برای سرمایه گذاری در صندوق مختلط را دارید یا خیر.

تعریف صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط یک نوع صندوق سرمایه گذاری مشترک است که دارایی‌های آن ترکیبی از سهام و اوراق درآمد ثابت است.

از این نظر می‌توان گفت که این صندوق هم پر ریسک است و هم کم ریسک، از طرفی صندوق مختلط هم پر سود است و هم کم سود. ممکن است کمی گیج کننده باشد، اما اجازه بدهید کارکرد این صندوق‌ها را دقیق‌تر توضیح بدهیم.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چگونه کار می‌کند؟

معمولا 40 تا 60 درصد دارایی‌های صندوق‌های مختلط در بازار سهام و 40 تا 60 درصد هم در اوراق با درآمد ثابت مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و… قرار می‌گیرد. در شکل زیر می‌توانید ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مختلط را ببینید.

عملکرد صندوق سرمایه گذاری مختلط

هرچقدر که درصد بازار سهام بیشتر باشد، سودآوری و در مقابل ریسک ضرر هم بیشتر می‌شود. البته همانطور که در شکل ترکیب دارایی‌های صندوق مختلط می‌بینید، کارشناسان می‌توانند برای کم کردن ریسک در بازه‌هایی درصد سرمایه‌ها به صورت سپرده را بیشتر کنند. چون اگر دارایی‌ها در سپرده‌های بانکی قرار گرفته باشد، ریسک خیلی کمتر می‌شود و سود هم به نسبت پایین می‌آید.

مزایای مهم صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط

برخی از مهمترین مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط از قرار زیر است.

بیشترین بازدهی با کمترین ریسک

ترکیب صندوق‌های پر ریسک اما پر بازده سهامی با صندوق‌های کاملا بدون ریسک درآمد ثابت که سود پایینی هم دارند، باعث شده تا صندوق‌های مختلط بیشترین بازدهی را با کمترین ریسک ممکن داشته باشند.

سود بالای این صندوق‌ها ناشی از سود سهام شرکت‌های بورسی است و از طرفی چون بخشی از دارایی‌ها در سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت قرار می‌گیرد، ریسک سرمایه گذاری هم کاهش پیدا می‌کند.

پر سود در دوران رونق بازار

نکته مهم درباره صندوق‌های مختلط این است که این صندوق‌ها زمانی بیشترین سود را دارند که بازار هم در سود باشد. به همین دلیل در دوران رونق بورسی می‌توان انتخاب این صندوق‌ها را یکی از مطمئن‌ترین انتخاب‌های سرمایه گذاری بورسی دانست.

ضرر کمتر در بازار منفی

از طرفی در دوران رکود و زمانی که بازار منفی است، این صندوق‌ها کمتر از صندوق‌های سهامی در معرض خطر قرار می‌گیرند. چون همانطور که گفتیم بخشی از سرمایه در صندوق درآمد ثابت قرار گرفته است و بازدهی لازم را همچنان دارند.

مدیریت تخصصی

شاید این واژه کمی گنگ باشد، اما سرمایه گذاری در صندوق مختلط یک مزیت مهم به حساب می‌آید. وقتی شما پول خود را در صندوق مختلط قرار می‌دهید، سرمایه شما زیر نظر کارشناسان خبره مدیریت می‌شود و به همین دلیل ریسک سرمایه گذاری هم کاهش پیدا می‌کند. پس حتما قبل از سرمایه گذاری در صندوق مختلط، تحقیقات خوبی در خصوص شرکت ارائه دهنده صندوق و کارشناسان آن داشته باشید.

نقدشوندگی بیشتر

نقد شوندگی صندوق‌های مختلط بسیار زیاد است. این صندوق‌ها ضامن نقد شوندگی معتبری دارند و هر زمانی که بخواهید می‌توانید سرمایه خود را از صندوق خارج کنید.

معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

ترکیب سهامی و درآمد ثابت صندوق مختلط خیلی هم بی خطر نیست. برخی از معایب این صندوق‌ها را می‌توانید در ادامه بخوانید.

محدودیت در تعداد خرید

عرضه واحدها در صندوق‌های مختلط محدود است. به همین دلیل اگر شما نتوانید واحد موردنیاز را از صندوق مختلط خریداری کنید، حتما باید تا زمانی که سایر افراد انصرف بدهند یا واحدهای سرمایه گذاری خود را ابطال کنند، در انتظار بمانید.

اطلاع نداشتن از قیمت آنی

صندوق‌های مختلط در صورتی که از نوع غیرقابل معامله باشند، یعنی ETF نباشند، قیمت لحظه‌ای آن‌ها مشخص نمی‌شود. به همین دلیل در صورتی که بخواهید امروز در صندوق سرمایه گذاری کنید، قیمت روز کاری بعد در واحد سرمایه گذاری محاسبه می‌شود. بدین صورت که باید ببینید قیمت پایانی امروز یا همان قیمت فردا چیست.

ریسک بالا در ترکیب سهامی صندوق

همانطور که گفتیم بخشی از ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط به خرید سهام اختصاص پیدا می‌کند و به همین دلیل ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‌ها تا حدی بالاست. برای سرمایه گذاری در بازارهای سهامی حتما نیاز به کارشناسان حرفه‌ای است تا بتوانند به شکل دقیق‌تری خرید و فروش را انجام بدهند و به خصوص در بازار منفی ضرر کمتری را متحمل شوند.

ریسک سنجی افراد مناسب برای سرمایه گذاری در صندوق مختلط

ترکیب صندوق مختلط کاملا گویای این است که صندوق سرمایه گذاری مختلط مناسب چه افرادی است و چه کسانی باید صندوق سرمایه گذاری مختلط را انتخاب کنند. اگر در آزمون ریسک سنجی شرکت کرده باشید و متوجه میزان ریسک پذیری شخصیت خود شده باشید به راحتی می‌توانید مشخص کنید که این صندوق بدرد شما می‌خورد یا نه.

آزمون ریسک سنجی

پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن دقیق میزان ریسک پذیری خود در آزمون ریسک سنجی داراتو شرکت کنید. این آزمون خیلی راحت در ده مرحله با چند تا سوال میزان ریسک پذیری شما را مشخص می‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد که باید در کدام صندوق سرمایه گذاری کنید. این آزمون ریسک صندوق سرمایه‌گذاری مختلط را متوسط نشان می‌دهد.

معمولا نتیجه آزمون ریسک سنجی نشان می‌دهد که گروه های اصلی مشتریان صندوق سرمایه‌گذاری مختلط افرادی هستند که میزان ریسک آن‌ها در سرمایه گذاری در حد متوسط است. پس اگر می‌خواهید سودی کم با ریسک پایین در سرمایه گذاری داشته باشید، به هیچ وجه سرمایه گذاری در صندوق مختلط برای شما مناسب نیست.

چگونه در صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه گذاری کنیم؟

شروع سرمایه گذاری در صندوق مختلط کار سختی نیست. هر فرد بالای 18 سال می‌تواند با مراجعه به سایت‌های معتبر صندوق‌های سرمایه گذاری یا به صورت حضوری در صندوق مختلط سرمایه گذاری خود را شروع کند. یکی از روش‌های ساده سرمایه گذاری در صندوق‌های مختلط استفاده از مشاوران تخصصی مالی است که در این راه به خوبی کمک می‌کنند. 

میزان بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چقدر است؟

اگر می‌خواهید به طور دقیق ببینید که سود و زیان در صندوق سرمایه‌گذاری مختلط به چه صورت است؟ با یک مثال واقعی برای شما توضیح خواهیم داد. شما برای بررسی بازدهی سرمایه گذاری در صندوق مختلط باید کارنامه عملکرد این صندوق را بررسی کنید.

بازدهی صندوق مختلط آگاه در یک سال گذشته نشان می‌دهد که این صندوق تا 363 درصد سوددهی داشته است. همچنین در بازه 6 ماهه این صندوق با 41 درصد بازدهی همراه بوده است. با اینکه این صندوق ممکن است در برخی از دوره‌ها بازدهی کمی داشته باشد، اما در بلند مدت می‌توان گفت که این صندوق بازدهی بسیار خوبی دارد.

سخن پایانی؛ چرا سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط را پیشنهاد می‌دهیم

در این مقاله توضیح دادیم که صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست و چه مزایایی دارد. ریسک سرمایه گذاری در صندوق مختلط در حد متوسط است و این یعنی یک رویکرد عاقلانه برای ورود به سرمایه گذاری در بازار سرمایه. به همین دلیل معمولا افرادی که تا حدی در سرمایه گذاری محتاطانه عمل می‌کنند، سرمایه خود را در این صندوق می‌گذارند.

همچنین افراد مبتدی که آشنایی کافی با دنیای بورس ندارند و نمی‌توانند به صورت مستقیم در بازار سرمایه اقدام به خرید و فروش سهام کنند، با قرار دادن سرمایه خود در این صندوق می‌توانند سود متعادلی را بدست بیاورند. البته این صندوق‌ها همچنان ممکن است ضررده هم باشد و باید ریسک ضرر آن را هم پذیرفت.

Related Posts

1 دیدگاه

مصطفا 6 شهریور 1401 - 5:48 ب.ظ

نمیدونستم

پاسخ

پیام بگذارید