خانه صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری چیست؟
صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

توسط

صندوق سرمایه گذاری چیست ؟ اگر با بازار بورس آشنا باشید، پاسخ به این سؤال خیلی سخت نیست و حتما باید واژه صندوق سرمایه گذاری به گوشتان خورده باشد. صندوق سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های بسیار مطمئن و ساده سرمایه‌گذاری در بورس است.

بسیاری از افراد با ورود به دنیای بورس تازه متوجه می‌شوند که پا به چه دنیای بزرگ و پیچیده‌ای گذاشته‌اند. خیلی از این افراد ممکن است برای سود کردن در بازار بورس نیاز به یادگیری مفاهیم و موارد مختلفی داشته باشند. به همین منظور برای حرفه‌ای شدن در زمینه سرمایه گذاری بورسی باید هزینه زمانی و مالی بسیاری پرداخت کرد.

صندوق های سرمایه گذاری بورسی در چنین شرایطی ایجاد شده‌اند، تا همه افراد بتوانند با هر سطح دانش مالی و سطح آشنایی با بورس به واسطه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سود خوبی ببرند. در این مطلب از بلاگ داراتو، قرار است به صورت جامع و کاربردی صندوق سرمایه گذاری را تعریف کنیم و با انواع و روش‌های سرمایه گذاری در آن‌ها آشنا شویم.

فهرست موضوعات مقاله

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

در یک تعریف ساده می‌توان گفت که صندوق سرمایه گذاری محلی برای قرار دادن مبالغ کوچک یا بی استفاده ما است. برای مثال ببینید که در طول ماه چقدر می‌توانید پس انداز کنید. یا اینکه همین حالا چقدر پول به عنوان پس انداز نگه داشته‌اید. اگر این پول خیلی زیاد باشد، شما فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری خواهید داشت. اما اگر کم باشد، معمولا تنها کاری که می‌توانید بکنید، قرار دادن آن پول در بانکی است که شاید سود مناسبی به شما بدهد.

سرمایه‌گذاری در صندوق یک درِ جدید پیش روی شما باز می‌کند. با این روش شما می‌توانید با هر مقدار مبلغی که در اختیار دارید وارد بازار شوید و سود کنید. در این روش سرمایه شما تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار وارد صندوق‌های مختلف سهامی، سکه و طلا، بورسی، کالا و حتی ملک یا پروژه‌های خاص دیگر می‌شود. در ادامه در خصوص انواع مختلف این بازارها بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعریف تخصصی صندوق سرمایه گذاری

اگر کمی حرفه‌ای‌تر صحبت کنیم، استفاده از صندوق سرمایه گذاری روشی غیر مستقیم برای سرمایه‌گذاری است. همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری نوعی نهاد مالی است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس می‌شود و تحت نظارات سازمان بورس کار می‌کند.

استفاده از کارشناسان خبره در صندوق سرمایه گذاری

وقتی پول شما در صندوق‌های سرمایه گذاری قرار می‌گیرد، در واقع شما پول خود را به سرمایه‌گذاران و کارشناسان مالی خبره می‌سپارید. به همین دلیل استفاده از تخصص و تجربه کارشناسان و متخصصان منجر به پیش‌بینی بازار، محاسبه روند احتمالی بازار و انتخاب موقعیت برای مدیریت دارایی بهتر برای سرمایه‌گذاران می‌شود. با این روش بازدهی یا سود شما بیشتر شده و در مقابل ریسک سرمایه‌گذاری کمتر خواهد شد.

سود سرمایه‌گذار و سود صندوق در کجاست؟

می‌توان به صندوق سرمایه گذاری همانند شرکتی نگاه کرد، که در آن افراد مختلف پول‌های خودشان را روی هم می‌گذارند و شرکت این سرمایه را برای آن‌ها در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند. سود سرمایه‌گذار که در این حالت کاملا معلوم است. به نسبت سهم هر سرمایه‌گذار سود حاصل تقسیم می‌شود.

حال سوالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید، این است که درآمد صندوق از کجا به دست می‌آید؟ درآمد صندوق از کارمزد مبلغ دریافتی بابت کمک به شما برای سرمایه‌گذاری مناسب به دست می‌آید.

چرا سرمایه‌گذارها مایل هستند پولشان را در صندوق سرمایه گذاری بگذارند؟

افراد به دلایل مختلفی مانند نداشتن وقت کافی برای تحلیل بازار، نداشتن زمان کافی برای گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار فعلی و حتی قدرت ریسک پذیری کم، به تنها گزینه‌ای که برای پس‌انداز پول خود فکر می‌کنند، بانک است. ولی با این کار، فرصت بدست آوردن سود بیشتر را از دست خواهند داد.

چرا صندوق سرمایه گذاری

باید بدانید که قرار دادن پول در بانک سرمایه‌گذاری نیست و در بهترین حالت نوعی سپرده گذاری با سود بسیار کم است. با این حساب نمی‌توان این روش را در دسته روش‌های سرمایه‌گذاری قرار داد.

این افراد می‌توانند به جای قرار دادن سرمایه در سپرده‌های بانکی، از سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند. با استفاده از این روش، سرمایه‌گذار به بازدهی‌ بالاتری نسبت به سود بانکی دست خواهد یافت. چون صندوق سرمایه گذاری، مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است و صرفا یک سپرده بانکی نیست.

مزیت‌های سرمایه گذاری در صندوق‌ها چیست؟

با توجه به مواردی که تا اینجا گفتیم، به راحتی می‌توان مشاهده کرد که سرمایه گذاری در صندوق یا سبدی از صندوق‌ها و تغییر این ترکیب متناسب با شرایط بازار، سود بسیار بالاتری نسبت به سپرده گذاری بانکی خواهد داشت. همچنین در این روش نیازی به گذراندن دوره‌های آموزشی پیچیده و وقت گیر نیست و سرمایه شما تحت نظر افراد خبره قرار می‌گیرد.

با این روش با صرفه‌جویی در وقت و همین‌طور با هزینه کمتر می‌توانید به بازدهی بلند مدت دست پیدا کنید. شما با مبالغ کم می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید و براساس سطح ریسک خود تصمیم بگیرید که با چه میزان خطری سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید.

البته این موارد تنها در صورتی به دست می‌آید که مدیریت صندوق به دست افراد با تجربه و کارشناسان مالی حرفه‌ای باشد. 

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

یکی از مهمترین مزایای صندوق سرمایه گذاری مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ها در این صندوق‌هاست. همانطور که گفتیم دارایی سرمایه‌گذاران در صندوق، زیر نظر افراد خبره و تحلیل‌گران و معامله‌گران حرفه‌ای بازار قرار می‌گیرد. این مزیت باعث می‌شود تا ریسک قرار دادن سرمایه در صندوق کاهش چشمگیری پیدا کند و از طرفی اعتماد به صندوق‌ها بیشتر شود.

بگذارید یک مثال از اپلیکیشن داراتو بزنیم که در همین حوزه فعالیت می‌کند. کارشناسان فعال در این اپلیکیشن مالی از افراد خبره و فعال در زمینه بازارهای مالی و بورس هستند. تخصص این افراد باعث می‌شود تا مدیریت ریسک شما در سرمایه‌گذاری بیشتر شود و به شکل بهتری بتوانید دارایی خود را مدیریت کنید.

قدرت نقدشوندگی بالا

شاید یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه گذاران صندوق‌های بورسی این باشد که سرعت نقد شوندگی منابع مالی آن‌ها چه اندازه است. باید گفت که این روش برخلاف خرید مستقیم سهام و سایر اوراق بهادار نقد شوندگی بسیار سریع‌تری دارد.

یعنی سرمایه گذاران هر صندوق به راحتی می‌توانند سرمایه خود را در زمان دلخواه از صندوق خارج کرده و به وجه نقد تبدیل کنند. دلیل این موضوع هم وجود ضامن نقد شوندگی در برخی از صندوق‌ها و وجود بازارگردان صندوق است.

ضامن نقد شوندگی صندوق سرمایه گذاری یعنی چی؟

ضامن نقد شوندگی یعنی سرمایه شما در هر زمانی که بخواهید قابلیت تبدیل شدن به وجه نقد را دارد. در صندوق‌های سرمایه گذاری هم شما می‌توانید در هر لحظه واحدهای صندوق را به قیمت خالص ارزش روز دارایی نقد کنید.

سرمایه گذاری با پول کم (فرصتی برای سرمایه‌های خرد شما)

سرمایه گذاری در صندوق یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری با پول کم در بازار سرمایه است. شروع سرمایه گذاری در این روش حتی با مبالغ کم تا 500 هزار تومان هم امکان دارد. به همین دلیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری با پول کم هستند، اولین اولویت است.

کاهش ریسک سرمایه گذاری

طبق قوانین سازمان بورس و به کمک افراد متخصص حوزه سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها باید یک سبد با تنوعی از دارایی‌ها شامل نقدی و اوراق بهادار را تشکیل دهند. بخشی از این دارایی‌ها ممکن است سهام یا سکه و طلا باشد و بخش دیگری از سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت تشکیل می‌شود. این بخش دوم، دارایی‌های با درآمد ثابت نامیده می‌شود که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

از طرفی بدون توجه به نوع صندوق، در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم، تمامی صندوق‌ها همیشه ریسک کمتری دارند. همچنین همه صندوق‌ها مجوز خود را از سازمان بورس دریافت می‌کنند و این سازمان همیشه بر عملکرد و دارایی انواع صندوق های سرمایه گذاری نظارت دارد، پس این نوع سرمایه گذاری هم معتبر و قابل اطمینان است و هم اینکه فاقد ریسک کلاهبرداری است.

صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان

در دنیای پر سرعت امروز، وقت و پول شما مهمترین دارایی‌های شما هستند. یکی از مزایای خرید صندوق سرمایه گذاری، سرشکن شدن همه هزینه‌هاست و این موضوع باعث کاهش هزینه خواهد شد.

همچنین وقتی شما مبلغ کمی دارید، شاید نتوانید با آن سرمایه‌گذاری بزرگی کنید. در حالی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه‌های خرد شما را دور هم جمع می‌کنند و امکان استفاده از مزایای یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای دارندگان این صندوق فراهم می‌شود. شاید شما با یک میلیون تومان، گزینه‌های خاصی برای سرمایه گذاری نداشته باشید؛ اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این امکان برای شما فراهم می‌شود.

همچنین اگر فرد پرمشغله‌ای هستید و زمان کافی برای بررسی فرصت‌ها و انتخاب حوزه‌های سرمایه‌گذاری ندارید، یا تازه به این حوزه وارد شده‌‌اید و می‌خواهید با پول کم سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید پول خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهید.

تنوع سرمایه گذاری

صندوق‌ها معمولا از انواع مختلف اوراق بهادار در سبد دارایی‌های خود استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری خیلی خوب مدیریت شود.

به تشکیل این سبد از دارایی‌ها در اصطلاح «متنوع سازی دارایی‌ها» گفته می‌شود. یک سرمایه‌گذار بدون داشتن دانش کافی می‌تواند با پرداخت مبلغی مشخص، سبدی از دارایی‌های متنوع را خریداری کند و خطرات سرمایه‌گذاری مستقیم خرید در بورس را کاهش دهد.

سرمایه گذاری راحت‌تر

خوبی سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها این است که نیاز به صرف زمان برای تحلیل یا آموزش و بدست آوردن دانش تخصصی بازار سرمایه ندارد. این موضوع مزیتی را ایجاد می‌کند که همه افراد جامعه می‌توانند به راحتی در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

در این بین وجود راهکارهای دیجیتال مثل وب‌سایت و اپلیکیشن داراتو، باعث شده است تا در کنار سادگی بیشتر سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی شما هم به شکل بهتری انجام شود.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی

نهادهایی مثل «سازمان بورس و اوراق بهادار»، «متولی» و «حسابرس» در بازه‌هایی مشخص صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مورد بازرسی قرار می‌دهند. به همین دلیل تمام فعالیت‌های صندوق‌ها به صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌شود. برای اطمینان بیشتر سرمایه‌گذاران، متولی صندوق نیز به صورت مستمر عملکرد صندوق را زیر نظر دارد و بر آن نظارت دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های سرمایه گذاری و نحوه فعالیت قانونی این صندوق‌ها به سایت www.fipiran.com مراجعه کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

در ادامه به معرفی برخی از صندوق‌های پر بازده و محبوب بازار سرمایه می‌پردازیم:

صندوق با درآمد ثابت: کم ریسک‌ترین صندوق که دارایی‌های آن به صورت سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. این روش شباهت زیادی به سپرده گذاری در بانک دارد و بازدهی آن با توجه به عملکرد صندوق به طور معمول بین 18 تا 24 درصد است.

انواع صندوق‌های بورسی

صندوق سهامی: عمده دارایی این صندوق‌ها در سهام شرکت‌های حاضر در بازار بورس سرمایه گذاری می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت که ریسک به نسبت بالایی دارند.

صندوق مختلط: این صندوق ترکیبی از صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی است. به همین دلیل از نظر ریسک و بازدهی در حد متوسطی قرار می‌گیرد.

صندوق‌ طلا: بیشتر دارایی صندوق طلا به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه‌طلا اختصاص داده می‌شود. با اینکه بازار سکه و طلا در سال‌های گذشته بازار پر سودی بوده، اما این صندوق هم می‌تواند گاهی پر ریسک باشد.

صندوق شاخصی: صندوق شاخصی معمولا از یک شاخص مبنا پیروی می‌کند مثلا این شاخص می‌تواند شاخص کل بورس یا یک شاخص دیگر باشد.

صندوق بازارگردانی: صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی طبق امید نامه و اساس نامه صندوق به خرید و فروش اوراق بهادار می‌پردازد. هدف در این صندوق جلوگیری از به وجود آمدن صف خرید و فروش واحدهای صندوق است.

صندوق صندوق‌ها: با خرید واحدهای صندوق صندوق‌ها، در ترکیبی از صندوق‌های سهامی، درآمد ثابت و صندوق‌های ETF سرمایه‌گذاری می‌کنید.

صندوق‌های تامین مالی: هدف صندوق‌های تامین مالی معمولا انجام یک پروژه است. این پروژه می‌تواند راه اندازی یک کسب و کار باشد یا حتی ساخت یک مجتمع مسکونی یا صنعتی باشد.

آشنایی با اصطلاحات مهم صندوق‌های سرمایه گذاری

برای آشنایی با مفاهیم دارایی، سرمایه‌گذاری و صندوق سرمایه‌گذاری باید چند اصطلاح و کلمه مهم در این حوزه را تعریف کنیم. برای سرمایه‌گذاری هرچه اطلاعات شفاف‌تر و صریح‌تر باشد، با خیال آسوده‌تری مسیر سرمایه‌گذاری طی خواهد شد.

تعریف یک واحد صندوق (Unit)

یک واحد سرمایه ‌گذاری کوچک‌ترین جزء یک صندوق را تشکیل می‌دهد و معمولا به دو دسته تقسیم می‌شود:

واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز

برای تشکیل سرمایه‌ اولیه و شروع فعالیت صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز قبل از شروع دوره‌ پذیره‌نویسی اولیه، توسط موسسان صندوق خریداری می‌شود.

ویژگی مهم این واحدها غیرقابل انتقال بودن و غیرقابل ابطال بودن آن‌هاست. نکته مهم دیگر این است که دارنده این واحدها در مجامع صندوق دارای حق رای است.

واحدهای سرمایه‌گذاری عادی

در ادامه واحدهای ممتاز، واحدهای سرمایه‌گذاری عادی قرار دارد که پس از شروع فعالیت صندوق منتشر می شوند. ویژگی‌ این واحدها قابل ابطال بودن و همچنان غیرقابل انتقال بودن آن‌هاست. نکته مهم دیگر این است که دارنده این واحدها در مجامع صندوق دارای حق رای نیست.

تعریف ارزش خالص دارایی (NAV)

یکی از پرکاربردترین اصطلاحاتی که ممکن است در صندوق‌های سرمايه‌گذاری به گوش شما برسد «NAV» یا ارزش خالص دارایی است. معمولا در سایت صندوق‌ها، اطلاعات روزانه و آمار آن صندوق به صورت شفاف نمایش داده می‌شود. در همه صندوق‌های سرمایه‌گذرای به صورت روزانه سه نوع ارزش خالص دارایی با عناوین قیمت صدور، قیمت ابطال و قیمت آماری گزارش می‌شود.

برای درک بهتر اصطلاح ارزش خالص دارایی پیشنهاد می‌کنیم مطلب nav چیست را مطالعه کنید. در این مطلب به طور کامل به تعریف اصطلاح ارزش خالص دارایی پرداختیم و توضیح دادیم که این اصطلاح در صندوق‌‎های سرمایه گذاری چه کاربردی دارد.

تعریف قیمت صدور

قیمت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری بر مبنای همان خالص ارزش دارایی صدور (NAV) تعیین می‌شود. این عدد همواره کمی از خالص ارزش روز هر واحد از صندوق بیشتر است؛ زیرا پرداخت کارمزد خرید نیز از آن کسر می‌شود.

تعریف قیمت ابطال

قیمت بازخرید یا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری بر مبنای همان خالص ارزش دارایی ابطال (NAV) تعیین می‌شود. در اینجا هم پس از درخواست برای فروش صندوق، هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌ها کسر می‌شود.

تعریف قیمت آماری

ممکن است در برخی مواقع تعدادی از سهام‌‌های موجود در سبد دارایی شما، بازار فعال نداشته باشند. در نتیجه، آخرین قیمت روی تابلوی معاملاتی قیمت واقعی و منصفانه‌ این نوع سهام نیست. به همین دلیل مدیر صندوق این اختیار را دارد که بتواند در چنین شرایطی، قیمت برخی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری را تا حدودی تعدیل کند.

بهترین راه شناخت صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

یکی از بهترین راه‌های شناخت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کسب اطلاعات درباره آن‌ها از طریق وب‌سایت رسمی خود صندوق و مشاهده اطلاعات مربوط به عملکرد صندوق در سایت fipiran است. هدف از بررسی عملکرد، شناسایی صندوق‌های با بیشترین میزان بازدهی است. نمودارهای عملکرد ماهانه یا سالانه هر صندوق معمولا در سایت اختصاصی خود صندوق و fipiran قابل مشاهده است.

ارکان صندوق

راه دیگر شناخت دقیق صندوق‌های سرمایه گذاری کسب اطلاعات از ساختار تشکیل شده صندوق است. معمولا ارکان اصلی صندوق سرمایه گذاری به شکل زیر است:

  • مدیر صندوق
  • متولی صندوق
  • حسابرس صندوق
  • مدیر ثبت صندوق و…

امید نامه و اساس نامه

جزئیات دقیق فعالیت‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری و همچنین وظایف ارکان‌ تشکیل شده آن، همگی در اساسنامه و امیدنامه صندوق نوشته شده است.

بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

بعد از آنکه با اصطلاحات صندوق آشنا شدیم، خوب است ببینیم که بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام صندوق است. انتخاب بهترین صندوق بدون در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری شما غیر ممکن است.

بهترین صندوق سرمایه گذاری

نکته مهم این است که برای هر فرد بهترین صندوق سرمایه گذاری متفاوت است. به همین دلیل قبل از اینکه ببینید بهترین صندوق برای شما چیست، باید در آزمون ریسک سنجی شرکت کنید.

برای ریسک سنجی می‌توانید از وب سایت داراتو استفاده کنید. با ورود به این سایت مالی شما می‌توانید نسبت به سطح ریسک خود در بازارهای مالی آگاهی پیدا کنید و در ادامه بهترین صندوق برای سرمایه گذاری به شما پیشنهاد داده می‌شود.

چرا برای سرمایه گذاری به ریسک سنجی نیاز داریم؟

معمولا در نتیجه ریسک سنجی افراد به 5 دسته خیلی کم ریسک تا خیلی پر ریسک تقسیم می‌شوند. به دو دسته اول که ریسک پذیری کمی دارند پیشنهاد می‌شود در صندوق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند.

به دو دسته آخری هم که ریسک بالایی را پذیرا هستند، پیشنهاد می‌شود که در صندوق طلا و سهامی سرمایه‌گذاری کنند. به آن افرادی هم که میانه این جدول قرار می‌گیرند و ریسک متوسطی دارند، پیشنهاد می‌شود که از ترکیبی از صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

اینفوگرافی مراحل ریسک سنجی

داراتو چگونه بهترین مسیر سرمایه‌گذاری را معرفی می‌کند؟

بعد از اینکه مراحل ریسک سنجی را طی کردید و سطح ریسک خود را متناسب با شخصیت مالی خود بدست آوردید، داراتو به عنوان یک راهکار هوشمند، بازار سرمایه را جستجو و تحلیل کرده و در کنار اطلاعات سطح ریسک شما، پیشنهاد یک سبد ترکیبی از سهام و طلا و درآمد ثابت را به شما می‌دهد. با این پیشنهاد بازدهی بهتری در سرمایه گذاری خود خواهید داشت.

پیشنهادهای داراتو

روش‌های مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری با هم

عوامل مختلفی به عنوان معیار برای مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد. یکی از انواع این روش‌ها بررسی بازدهی یا سود صندوق است. معیارها و متریک‌های تخصصی تری هم وجود دارد مانند ضریب بتا، ضریب آلفا، همبستگی با رشد شاخص و همبستگی با افت شاخص، که توسط افراد متخصص بررسی می‌شود. علاوه بر سود صندوق، مقایسه ضریب بتای صندوق‌ها بین سرمایه‌گذران در بازار سرمایه، نقش پررنگ‌تری دارد.

همچنین با توجه به مطالبی که در این مقاله تا به اینجا آموختیم، می‌توان گفت برای سرمایه گذاری با پول کم، باید NAV صدور صندوق‌ها را هم در مقایسه صندوق‌ها در نظر گرفت.

چگونگی دریافت سود صندوق سرمایه گذاری

معمولا بازدهی یا سود صندوق‌های سرمایه گذاری به دو صورت وجود دارد، یکی شامل سود نقدی دریافتی و سود سرمایه‌ای ناشی از افزایش قیمت سهام است.

سود ناشی از افزایش قیمت سهام به دو شکل متفاوت به دست می‌آید، یکی سود حاصل از فروش دارایی‌های صندوق (سهام و سایر اوراق بهادار) و یکی هم سود حاصل از تغییر قیمت دارایی‌های صندوق که به صورت افزایش قیمت واحدهای صندوق نشان داده می‌شود.

افق زمانی سرمایه گذاری در صندوق ها چقدر است؟

همانطور که می‌دانیم، ذات بازار سرمایه نوسانی بودن و غیر قابل پیش‌بینی بودن آن است. هر‌چه بازه سرمایه گذاری کوتاه باشد، به همان نسبت نوسانات کوتاه مدت بازار تاثیر خیلی زیادی روی سود حاصل از سرمایه‌گذاری شما دارد. مهم این است که سرمایه‌گذار برای خود استراتژی معاملاتی درستی داشته باشد.

معمولا استراتژی‌های معاملاتی به سه صورت کوتاه مدت، میان‌مدت یا بلند مدت تعریف می‌شوند. حال برای سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌ها توصیه می‌شود استراتژی بلندمدت داشته باشید. به طور مثال بازه زمانی حداقل یک الی دو ساله برای خود در نظر بگیرید.

آیا سرمایه گذاری در صندوق ها تضمین شده است؟

سرمایه گذاری در بورس نیز، بر اساس پیش‌بینی آینده و برآورد ریسک‌های مرتبط با آن انجام می‌شود. با توجه به اینکه پیش‌بینی آینده ومیزان رشد یک کالا به طور دقیق مشخص نیست، هیچ قطعیتی نسبت به آینده وجود ندارد و هیچ کس نمی‌تواند به طور دقیق بگوید چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

با این حال می‌توان با بررسی سود بازارهای مختلف مثل بازار طلا در سال‌های گذشته مشاهده کرد که سرمایه گذاری در بسیاری از صندوق‌ها یا ترکیبی از صندوق‌های مختلف می‌تواند سود بالایی داشته باشد.

صندوق های سرمایه گذاری داراتو

در حال حاضر داراتو از بین همه صندوق‌های سرمایه گذاری موجود در بازار، 3 تا از بهترین صندوق‌ها را برای سرمایه گذاری شما در دسترس قرار داده است.

  1. صندوق درآمد ثابت یاقوت
  2. صندوق سهامی آگاس
  3. صندوق طلای لوتوس

علاوه بر این صندوق‌های سرمایه‌گذاری که شما خودتان می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن داراتو آن‌ها را خرید نمایید، با توجه به سطح ریسک شما و با کمک متخصصان سرمایه‌گذاری و الگوریتم‌های هوشمند، داراتو سبد دارایی پیشنهادی خود را نیز برای شما ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاری در سبد پیشنهادی داراتو شانس بازدهی بالاتری را برای شما فراهم خواهد کرد.

Related Posts

2 نظرات

زهرا کمیلی 20 مهر 1401 - 11:27 ق.ظ

ممنون از مطلب جامعتون. من می خواستم ببینم بهترین صندوق سرمایه گذاری چیه؟ صندوقی که پول توش بذارم به صرفه باشه سود خوبی بده. تو مطلب دقیق توضیح ندادین.

پاسخ
تحریریه داراتو 23 مهر 1401 - 5:46 ب.ظ

سلام. ممنون از دیدگاهتون. اطلاعات کامل همه صندوق ها توی سایت فیپیران قرار گرفته. با مراجعه به این سایت می تونید ببینید که کدوم صندوق عملکرد بهتری داشته. ما همین امکان رو توی داراتو هم فراهم کردیم اما به یه شکل دیگه. تو سایت داراتو می تونید انواع مختلف صندوق ها رو ببینید و براساس عملکردشون انتخاب کنید. یا از خدمات سبدگردانی صندوقها استفاده کنید. توی این قسمت ما به شما بهترین ترکیب سبدی از صندوق ها رو پیشنهاد میدیم. خوشحال میشیم برای آشنایی با این خدمات به سایت داراتو سر بزنید.

پاسخ

پیام بگذارید