خانه سرمایه گذاری افق زمانی در سرمایه گذاری چیست
افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی در سرمایه گذاری چیست

توسط

زمان یکی از عناصر مهم در سرمایه گذاری است و افق زمانی سرمایه گذاری یعنی در نظر گرفتن زمان در سرمایه گذاری‌های مختلف. افق زمانی سرمایه گذاری به مدت زمانی گفته می‌شود که فرد منتظر است تا به اصطلاح سرمایه گذاری‌اش به بار بنشیند و به هدف مورد نظر برسد.

افق زمانی برای هر سرمایه گذاری متفاوت است و انواع مختلفی دارد. در این مطلب قرار است تعریفی دقیقی از این اصطلاح مهم ارائه دهیم و همچنین انواع مختلف افق زمانی و افق سرمایه گذاری را به شما معرفی کنیم. دانستن این مفاهیم به شما کمک می‌کند تا استراتژی اصلی سرمایه گذاری یعنی زمانبندی را یاد بگیرید و بدانید که برای هر سرمایه گذاری چقدر باید صبور باشید.

تعریف مفهوم افق زمانی

برای تعریف افق سرمایه گذاری بهتر است ابتدا تعریفی از واژه سرمایه گذاری داشته باشیم. سرمایه گذاری به عملی می‌گویند که در آن شخص قصد حفظ سرمایه یا بیشتر کردن آن را در طول زمانی مشخص دارد. زمان در این تعریف عنصر بسیار مهمی است. با این تعریف می‌توان گفت افق سرمایه گذاری یعنی مدت زمانی که فرد سرمایه گذار منتظر می‌ماند تا دارایی‌هایش به حد مطلوب مورد نظر برسد.

با این حساب هر شخصی که قصد سرمایه گذاری دارد باید افق زمانی مشخصی را در نظر داشته باشد؛ یعنی باید به طور مشخص برنامه ریزی کند که در طول چند سال می‌خواهد به چه هدفی برسد.

البته شاید به نظر بیاید که این کار در یک جامعه ایده‌آل با اقتصادی که ثبات بیشتری دارد، بهتر قابل انجام است، اما حتی در جامعه ما با وجود تورم شدید داشتن افق زمانی سرمایه گذاری می‌تواند باعث موفقیتی تضمینی‌تر برای سرمایه گذاران شود.

نکته دیگر اینکه افق زمانی سرمایه گذاری رابطه عکس با ریسک دارد؛ یعنی اگر قصد داشته باشید که در زمانی کوتاه سرمایه گذاری کنید، باید سراغ روش‌های سرمایه گذاری کم ریسک مثل خرید صندوق درآمد ثابت بروید.

شاید فکر کنید ترسیم افق زمانی کار پیچیده‌ای نباشد، اما جالب است بدانید که ترسیم دقیق افق زمانی نیازمند دانش اقتصادی و برنامه ریزی است. این افراد باید بدانند که هدف سرمایه گذاری چیست، بودجه چقدر است و بسترهای مختلف سرمایه گذاری چه هستند.

سرمایه گذاران حرفه‌ای مدت زمان رسیدن به اهداف اقتصادی را در جدولی قرار می‌دهند و در ادامه مسیر سرمایه گذاری را در زمان‌های مختلف پایه ریزی می‌کنند و مورد بررسی قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا میزان خطاها کاهش پیدا کند.

کاربردهای دانستن افق زمانی در سرمایه گذاری

بعد از تعریف افق سرمایه گذاری این سؤال پیش می‌آید که داشتن افق زمانی برای سرمایه گذاری چه کاربردی برای ما خواهد داشت. افق زمانی برای سرمایه گذاری در ایران به گونه‌ای دیگر تعریف می‌شود.

در شرایط بالا بودن تورم شما می‌توانید روش‌های سرمایه گذاری مختلف را بررسی کنید و براساس مدت زمانی که می‌خواهید صبر کنید تا به هدف سرمایه گذاری خود برسید، روش مورد نظر خود را انتخاب کنید. مسئله دیگری که باعث اهمیت تعیین افق زمانی در اقتصاد ایران می‌شود، موضوع اهمیت ارزش زمانی پول در اقتصاد ایران است.

با توجه به بالا بودن تورم ارزش زمانی پول در ایران اهمیت بیشتری پیدا کرده است و در فعالیت‌های اقتصادی مختلف توصیه می‌شود که پول نقد خود را در فعالیت‌های اقتصادی مختلف قرار دهید تا ارزش پول در طول زمان حفظ شود یا حتی بیشتر شود.

شما می‌توانید در ایران افق‌های زمانی مختلفی را برای سرمایه گذاری‌های مختلف در نظر بگیرید. به صورت کلی می‌توان جدول زمانی زیر را برای سرمایه گذاری‌های مختلف در نظر گرفت.

افق زمانی سرمایه گذاری در ایران

افق زمانی کوتاه: سرمایه گذاری کوتاه مدت، مثل نوسان گیری در بورس

افق زمانی متوسط: سرمایه گذاری بین چند ماهه تا دو سال، مثل سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت، خرید طلا و…

افق زمانی بلند مدت: سرمایه گذاری‌های بیش از دو سال، مثل خرید خودرو و مسکن، خرید صندوق‌های سهامی و پر ریسک و…

براساس میزان صبری که دارید شما می‌توانید در ایران از فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری استفاده کنید. برای آشنایی با این فرصت‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطلب روش‌های سرمایه گذاری در ایران را مطالعه کنید. در این مطلب توضیح دادیم که در چه حوزه‌هایی می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف سود کرد.

دلایل اهمیت افق زمانی

دلایل بسیاری برای توجه به افق زمانی در سرمایه گذاری وجود دارد. در نظر گرفتن افق زمانی به عنوان چارچوب زمانی در سرمایه گذاری‌های شما می‌تواند به شما کمک کند تا اهداف مالی خود را محقق کنید.

از طرفی با افق سرمایه گذاری می‌توان اهداف مالی را تعیین کرد، زیرا هر چقدر اهداف مالی ما بزرگتر باشند باید افق زمانی بیشتری برای آن‌ها در نظر بگیریم.

اهمیت دیگر افق زمانی نقش تعیین کننده آن در انتخاب استراتژی سرمایه گذاری است. استراتژی‌های سرمایه گذاری عموما براساس سطح ریسک تعیین می‌شود. افق زمانی به شما اجازه می‌دهد تا میزان ریسک هر سرمایه گذاری را تعیین کنید. برای مثال هر چقدر افق زمانی سرمایه گذاری شما بلندمدت‌تر باشد، شما می‌توانید در سرمایه گذاری با ریسک پایین‌تری وارد شوید.

انواع افق زمانی

افق زمانی براساس بازده‌های زمانی مختلف سرمایه گذاری انواع مختلفی دارد. برهمین اساس می‌توان افق زمانی سرمایه گذاری را در سه بازه زمانی مختلف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت دسته بندی کرد.

افق سرمایه گذاری کوتاه مدت

به طور معمول به سرمایه گذاری‌های کوتاه مدتی که بین چند ماه تا یک سال طول می‌کشد، سرمایه گذاری کوتاه مدت می‌گویند. افرادی که به پول خود در کوتاه مدت نیاز دارند، معمولا در این مدل از سرمایه گذاری‌ها وارد می‌شوند.

در این روش میزان ریسک عموما بسیار بالاست و میزان بازدهی سرمایه گذاری هم به همان نسبت کمتر است. البته ممکن است همیشه هم به این صورت نباشد، اما سرمایه گذاران حرفه‌ای باید این نکات را در نظر بگیرند. نوسان گیری عموما به عنوان مثالی از این روش در نظر گرفته می‌شود.

افق سرمایه گذاری میان مدت

افق زمانی در سرمایه گذاری‌های میان مدت عموما بین یک سال تا 3 سال تعیین می‌شود. افرادی که قصد خرید کالاهای مختلف دارند یا می‌خواهند سرمایه خود را در صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت یا طلا قرار بدهند، از جنس افرادی هستند که نگاه میان مدت به سرمایه گذاری دارند. می‌توان گفت افرادی که ریسک متوسط دارند به خوبی می‌توانند از این روش سرمایه گذاری بهره ببرند.

سرمایه گذاری در داراتو مثال دقیقی از سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت است. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده طرح‌های سرمایه گذاری داراتو وارد لینک زیر شوید.

طرح های سرمایه گذاری در داراتو

افق سرمایه گذاری بلند مدت

افق زمانی بلند مدت به آن دسته از سرمایه گذاری‌هایی اختصاص دارد که در بلند مدت می‌توانند بازدهی خیلی خوبی داشته باشند. برای مثال خرید مسکن یا خودرو و همچنین طلا و دارایی‌های پرریسک‌تری مثل سهام می‌توانند در بلند مدت سود خوبی نصیب شما کنند. این دسته از سرمایه گذاری‌ها ممکن است بیش از 3 سال طول بکشند. البته پیشنهاد می‌شود بیشتر از 10 سال نشوند. هر سرمایه گذاری حتما باید نقطه خروج هم داشته باشد، چون در غیر این صورت سرمایه گذاری بی هدف است و نمی‌تواند شما را به اهداف اقتصادی که در سر دارید برساند.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر موضوع افق زمانی در سرمایه گذاری مطلب تفاوت سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت را بخوانید. در این مطلب در خصوص اهمیت زمان در سرمایه گذاری توضیحاتی بیشتری داده‌ایم.

سخن پایانی

در این مطلب قصد ما این بود که ابتدا توضیح دهیم افق زمانی در سرمایه گذاری چیست و همچنین شما را با انواع افق زمانی و اهمیت و کاربرد آن آشنا کنیم. همانطور که در مطلب خواندیم افق سرمایه گذاری یعنی مدت زمانی که باید صبر کنید تا سرمایه گذاری به نتیجه برسد.

هر سرمایه گذاری ممکن است افق زمانی متفاوتی داشته باشد و براساس افق‌های زمانی می‌توان تعیین کرد که میزان ریسک و بازدهی آن چقدر باید باشد. تعیین افق سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته که ثبات اقتصادی بیشتر است کارایی بیشتری خواهد داشت. با این حال در هر شرایط اقتصادی باید افق زمانی را مدنظر قرار دهید و می‌توان گفت توجه نکردن به این موضوع حتی ممکن است باعث به نتیجه نرسیدن سرمایه‌گذاری‌های شما شود.

Related Posts

پیام بگذارید