خانه سرمایه گذاری روش های رصد بازار بورس – هشت تکنیک پر کاربرد رصد بورس
روش های رصد بازار بورس

روش های رصد بازار بورس – هشت تکنیک پر کاربرد رصد بورس

توسط

آشنایی با روش های رصد بازار بورس شرط اصلی و بسیار مهم ورود به دنیای سرمایه گذاری است. به همین دلیل عمده سرمایه گذاران وقت بسیاری را صرف تحلیل و بررسی بازار سهام شرکت‌های مختلف می‌کنند.

رصد بازار بورس به روش‌های مختلفی قابل انجام است. برای مثال عمده تحلیلگران دو روش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را به عنوان بهترین روش رصد بورس معرفی می‌کنند. در کنار این دو روش تحلیل، روش‌های دیگری هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این بازار پر تلاطم و شلوغ را بررسی کنید.

در این پست قصد ما این است که بهترین روش رصد بازار بورس را به شما معرفی کنیم. با استفاده از روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، شما می‌توانید به شکل بهتری در بازار سهام معامله کنید.

روش اول: مشاهده و تحلیل شاخص بورس

یکی از اولین مواردی که به شما کمک می‌کند تا بازار بورس را به خوبی رصد کنید، مشاهده و بررسی شاخص بورس است. از طریق بررسی شاخص بورس می‌توان گذشته و آینده بازار را تشخیص داد و با بررسی نمودارها و استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توان وضعیت گذشته و حال بورس را بررسی کرد.

همچنین با بررسی نمودارهای مختلف و با کمک گرفتن از ابزارهای تحلیلی می‌توان وضعیت آینده بازار سهام را پیش بینی کرد. از طرفی با مشاهده این بازار می‌توان به شکل ساده‌تری اطلاعات بدست آورد.

بدیهی است که وقتی شاخص‌های بورس مثبت باشد، میزان ارزش معاملات سهام بالا رفته و ارزش معاملات سهام افزایش پیدا می‌کند. با همین اطلاعات شما می‌توانید به سادگی درک اولیه خوبی از بازار داشته باشید.

روش دوم: رصد بازار بورس با سایت tsetmc

برای مشاهده شاخص بورس می‌توانید از سایت مدیریت فناوری بورس تهران، tsetmc استفاده کنید. برای تحلیل سریع‌تر بهتر است دو متغیر شاخص کل و شاخص کل هم وزن را در نظر داشته باشید. شاخص کل تغییرات ارزش سهام همه شرکت‌های بزرگ و کوچک را نشان می‌دهد و اندازه شرکت‌ها در آن تاثیر دارد.

در صورتی که می‌خواهید روی شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری کنید، بهتر است بیشتر به تغییرات شاخص کل توجه داشته باشید. متغیر دیگر یعنی شاخص کل هم وزن مربوط به تغییرات همه شرکت‌های بورسی است. در اینجا اندازه شرکت‌های مختلف به صورت مساوی در نظر گرفته می‌شود.

با این دو شاخص می‌توان به سادگی فهمید که وقتی شاخص کل هم وزن مثبت باشد، شاخص کل منفی است، یعنی شرکت‌های بزرگ بازار منفی و شرکت‌های کوچک بازار مثبت دارند.

روش سوم: شناسایی صنایع برتر کشور

بررسی شاخص صنایع برتر بهترین راهکار بررسی بورس در دوران مثبت این بازار است. در این مواقع باید صنایع برتر را شناسایی کنید و روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید. البته بهتر است چند شرکت را انتخاب کنید تا ریسک سرمایه گذاری شما کاهش پیدا کند.

روش چهارم: رصد بورس از طریق نسبت P/E

نسبت قیمت به درآمد را نسبت P/E می‌گویند. با این نسبت می‌توان معامله‌های سودآور را تحلیل و بررسی کرد. با این نسبت انتظار سرمایه گذار از بازدهی آینده شرکت به دست می‌آید. البته در این حالت باید توجه داشت که نمی‌توان سهام صنایع متفاوت را با یکدیگر مقایسه کرد.

روش پنجم: بررسی میزان نقد شوندگی سهم

رصد نقد شوندگی سهم یکی از راه‌های بسیار عالی برای انتخاب سهام است. نقد شوندگی یعنی دارایی یا سهام را بتوان به سرعت در بازار بورس با قیمت واقعی فروخت. توصیه می‌شود سهمی را انتخاب کنید که نقدشوندگی بیشتری داشته باشد. در غیر این صورت فروش سهم مشکل است و حتی ممکن است نماد آن سهم بسته شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم نقد شوندگی پیشنهاد می‌کنیم مقاله نقدشوندگی چیست را بخوانید. در این مطلب توضیح دادیم که این مفهوم چه کاربردی در سرمایه گذاری‌های شما دارد.

روش ششم: تصمیم گیری بر اساس سهام شناور آزاد

منظور از سهام شناور آزاد، سهامی است که به افراد سهامدار خرد یا حقیقی فروخته می‌شود. پیشنهاد می‌شود سرمایه گذاران سهامی را بخرند که میزان سهام شناور آزاد آن کمتر از 10 درصد نباشد. البته به این نکته هم توجه کنید که میزان این سهام نباید خیلی زیاد باشد و در این صورت ریسک سرمایه گذاری بالا می‌رود. به همین دلیل بهتر است شرکت مورد نظر حداقل دو یا سه سهامدار عمده هم داشته باشد.

روش هفتم: استفاده از روش های تحلیلی

تحلیل و روش‌های تحلیل نقش بسیار عمده‌ای در رصد و بررسی بازار دارند. سرمایه گذاران بازار بورس معمولا با استفاده از تحلیل‌های مختلف مثل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی درباره خرید یا فروش هم سهم تصمیم گیری می‌کنند.

از طریق تحلیل تکنیکال می‌توان قیمت‌ها را بررسی کرد و وضعیت بازار بورس را رصد کرد. این تحلیل به شما کمک می‌کند تا با بررسی نمودارهای تغییر قیمت سهام شرکت‌ها، وضعیت سهم را در گذشته، حال و حتی آینده بررسی و پیش بینی کنید.

در کنار این روش تحلیلی، می‌توان از روش تحلیل بنیادی هم استفاده کرد. از طریق تحلیل بنیادی یا فاندامنتال می‌توان به تحلیل قابل قبولی از بورس و عوامل تاثیرگذار بر آن دست پیدا کرد. در این تحلیل اطلاعاتی مثل اطلاعات اقتصاد جهانی، طرح‌های توسعه کلان، اقتصاد داخلی، اطلاعات شرکت‌ها و مواردی از این دست بررسی می‌شود.

روش هشتم: بررسی سود و زیان انباشته شرکت

سود انباشته شرکت را می‌توان در صورت درآمدها و ترازنامه شرکت پیدا کرد. از سود انباشته می‌توان برای تحقیق و توسعه، خرید تجهیزات و ماشین آلات و فعالیت‌هایی استفاده کرد که باعث رشد شرکت می‌شوند. وقتی این کارها انجام می‌شود قیمت سهم آن شرکت هم بیشتر خواهد شد.

در مقابل زمانی که زیان انباشته شرکت از نصف کل دارایی‌های آن بیشتر شود، قیمت سهام پایین می‌آید و شرکت مورد نظر ورشکسته به حساب می‌آید. البته شرکت‌ها همواره در تلاشند تا میزان زیاد انباشته خود را کم کنند و در بورس باقی بمانند.

سخن پایانی؛ کدام یک از روش های رصد بازار بورس بهتر است؟

در این مقاله قصد ما این بود که به طور کامل توضیح دهیم روش های رصد بازار بورس چیست و با استفاده از این روش‌ها می‌توان به چه اطلاعاتی دست پیدا کرد. استفاده از این روش‌ها در کنار یکدیگر می‌توانند اطلاعات بسیار مفیدی را به شما بدهند تا با دید بازتری در بازار بورس خرید و فروش کنید. اما چند روش ممکن است نسبت به سایر روش‌ها ساده‌تر و ارجح‌تر باشند.

برای مثال روش استفاده از سایت tsetmc و بررسی شاخص بورس، شناسایی صنایع برتر کشور، میزان نقد شوندگی سهم، سهام شناور آزاد و بررسی سود و زیان انباشته شرکت از جمله روش‌هایی هستند که اطلاعات آن‌ها بیشتر در دسترس است و نیاز به یادگیری روش تحلیل ندارد. به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم که دست کم این موارد را در انتخاب سهام برتر در نظر داشته باشید.

در پایان از شما خواهشمندیم سؤالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها وارد کنید. همکاران ما در تیم تحریریه داراتو در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود. 

Related Posts

1 دیدگاه

مصطفا 11 آبان 1401 - 1:55 ب.ظ

روش رصد و انتخاب صندوقهای سرمایه گذاری چیست؟ چون این روشها اکثرن برای سهام شرکتها معنادار است.

پاسخ

پیام بگذارید