خانه سرمایه گذاری مقایسه سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت
مقایسه سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

مقایسه سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

توسط

مقایسه سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت به شما کمک می‌کند تا در فعالیت‌های تجاری عملکرد بهتری داشته باشید. اگر به تعریف سرمایه گذاری نگاه کنیم اهمیت موضوع زمان به خوبی روشن خواهد شد. در تعریف آمده است:

قرار دادن دارایی در مدت زمان مشخص برای کسب سود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، عنصر زمان در سرمایه گذاری اهمیت بسیاری دارد. زمان مورد نظر برای سرمایه گذاری می‌تواند کوتاه یا بلند باشد. حال شما باید ببینید که کدام یک از این روش‌ها برای شما مناسب‌تر است و هر کدام چه مزایا و چه معایبی دارند. در این مطلب قرار است به موضوع تفاوت سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت بپردازیم و در پایان ببینیم که حرفه‌ای‌های سرمایه گذاری کدام یک را پیشنهاد می‌دهند؛ سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت.

تفاوت سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

برای بررسی تفاوت سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت ابتدا باید ببینیم که هر کدام از این دو حالت چه تعریفی دارند.

سرمایه گذاری کوتاه مدت چیست

معمولا وقتی مدت زمان سرمایه گذاری کمتر از یک ماه یا حداکثر دو ماه باشد به آن سرمایه گذاری کوتاه مدت می‌گویند. در این مدل از سرمایه گذاری دانش تخصصی بالا و مهارت‌های تحلیلی اهمیت بسیاری دارند. از طرفی سرمایه گذار در این حالت باید به تحلیل تکنیکال تسلط داشته باشد و بتواند نقاط ورود و خروج سهم و حد ضرر را تشخیص بدهد.

ریسک سرمایه گذاری کوتاه مدت خیلی بالاست و به همین دلیل سرمایه گذاران کوتاه مدت باید شخصیت بسیار ریسک پذیر داشته باشند. از طرفی استرس این روش هم بالاست و افراد باید آمادگی پذیرش ضررهای ناگهانی ناشی از نوسان بازار را داشته باشند. افراد همچنین در این روش باید به صورت روزانه تابلو معاملاتی را رصد کنند و همواره پیگیر تغییرات بازار سرمایه باشند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که بهترین بازار برای سرمایه گذاری کوتاه مدت بازاری است که در آن میزان نقد شوندگی دارایی‌ها بالا باشد. به همین منظور بیشتر افراد بازار بورس را انتخاب می‌کنند که در آن معاملات به صورت لحظه‌ای جریان دارد.

سرمایه گذاری بلند مدت چیست

در صورتی که سرمایه گذاری یک سال یا بیشتر طول بکشد، به آن سرمایه گذاری بلند مدت می‌گویند. البته برخی هم معتقدند که در این روش سرمایه گذاری باید بیش از سه سال طول بکشد. در روش بلند مدت سرمایه گذار انتظار سود بیشتری دارد و نوعی سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می‌آید، چون زمان می‌تواند ریسک سرمایه گذاری را کاهش بدهد.

همچنین افرادی که به دنبال حفظ ارزش دارایی خود هستند و بازدهی بیشتری می‌خواهند، معمولا روش بلند مدت را انتخاب می‌کنند. در انتخاب روش بلند مدت باید به یک سری عوامل هم توجه داشت. مواردی مثل میزان سرمایه، وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت بازارهای موازی و… در انتخاب این روش سرمایه گذاری اهمیت دارند. برای مثال جالب است بدانید که در 5 سال گذشته بازدهی بورس از بازار مسکن، سکه، طلا و دلار بیشتر بوده است.

این موضوع نشان می‌دهد که برای بررسی بهترین بازار برای سرمایه گذاری بلندمدت باید عوامل بسیاری را بررسی کنید. اما نکته مهم اینجاست که در این روش نیاز به دانش و تحلیل‌های پیچیده وجود ندارد و تقریبا هر فردی با سطحی معمول از دانش اقتصادی می‌تواند سرمایه گذاری بلند مدت را تجربه کند.

عوامل مؤثر بر تعیین زمان سرمایه گذاری

تا اینجا توضیح دادیم که سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، اما نکته مهمتر این است که ببینیم چه عواملی باعث می‌شوند تا زمان سرمایه گذاری را تعیین کنیم. در ادامه عوامل مؤثر بر تعیین زمان سرمایه گذاری را معرفی کردیم.

تورم

با توجه به تحریم‌های اقتصادی، کسری بودجه و رشد نقدینگی، مسئله تورم همواره جز جدا نشدنی اقتصاد ایران بوده است. تورم باعث می‌شود تا سرمایه گذاری بلندمدت اهمیت بیشتری پیدا کند. برای مثال تورم باعث می‌شود که بازار بورس در بلند مدت بازدهی بهتری داشته باشد، در حالی که در کوتاه مدت این بازار نوسان‌های زیادی دارد و فقط ممکن است با داشتن دانش تحلیلی و اطلاعات دقیق از نوسان‌ها بتوان در آن سود کرد.

شخصیت سرمایه گذاری

عامل مهم دیگر تعیین کننده زمان سرمایه گذاری شخصیت سرمایه گذاران است. به طور معمول سرمایه گذاران کوتاه مدت باید شخصیتی ریسک پذیر داشته باشند و در غیر این صورت بهتر است به سرمایه گذاری بلند مدت بپردازند.

دانش و تجربه

سرمایه گذاران کوتاه مدت باید دانش تحلیلی بالایی داشته باشند. به خصوص در بازار بورس داشتن دانش و تجربه بالا بسیار مهم است و باعث موفقیت بیشتر سرمایه گذار می‌شود.

بهترین سرمایه‌گذاری بلندمدت یا کوتاه‌مدت چیست؟

نمی‌‎توان به طور دقیق مشخص کرد که بهترین سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت چیست، چون برای هر فرد متفاوت است. اما آمار و ارقام بازارها در سال‌های گذشته می‌تواند معیار خوبی برای شناخت نوع سرمایه گذاری باشد. برای مثال بررسی 10 سال گذشته نشان می‌دهد که بازار بورس بیشترین بازدهی را داشته است.

پس از بورس بازارهای سکه، ارز، مسکن، خودرو و بانک به ترتیب بهترین بازارها برای سرمایه گذاری بوده اند. با این حساب می‌توان گفت که برای سرمایه گذاری بلند مدت می‌توان در بازار بورس بهترین عملکرد را داشت.

سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت

مقایسه بازدهی روش های سرمایه گذاری در 10 سال گذشته

از طرفی سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری هم می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب و کم خطر سرمایه گذاری بلند مدت باشد.

 

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های بورسی داراتو کلیک کنید.

 

چرا سرمایه گذاری بلند مدت بهتر است؟

در روش سرمایه گذاری بلند مدت با اینکه دارایی شما تا مدت زمان زیادی قابلیت نقد شدن ندارد، اما در برخی مواقع بهترین روش و مناسبترین روش برای سرمایه گذاری است. در ادامه برخی از موقعیت‌های مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت را معرفی کردیم.

تا دوران بازنشستگی بیشتر از ۲۰ سال فاصله دارید

اگر تا زمان بازنشستگی بیشتر از 20 سال فاصله دارید، سرمایه گذاری بلند مدت بهترین گزینه برای شماست. در این حالت با یک سرمایه گذاری بلند مدت می‌‎توانید برنامه ریزی بهتری برای آینده مالی خود داشته باشید.

برای سرمایه خود برنامه ریزی بلند مدت دارید

اگر پولی در اختیار دارید که تا چند سال آینده برای آن برنامه ریزی ندارید، شما می‌توانید سرمایه گذاری بلند مدت را به عنوان روش سرمایه گذاری خود انتخاب کنید. البته برای این کار باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بتوانید بهترین بازدهی ممکن را به دست بیاورید.

سرمایه گذاری با هدف حفظ ارزش سرمایه

با وجود تورم، قیمت‌ها روز به روز بیشتر می‌‎شوند و در نتیجه ارزش پول شما کاهش پیدا می‌کند. در این حالت بهترین راه برای حفظ ارزش پول و سرمایه شما روش‌های سرمایه گذاری بلند مدت است. به طور معمول سرمایه گذاری‌های بلند مدت می‌توانند باعث حفظ ارزش پول شوند. سرمایه گذاری در صندوق‌ها، خرید سهام و املاک و مواردی از این دست از جمله روش‌هایی هستند که به حفظ ارزش پول کمک می‌کنند.

جمع بندی

در این مقاله به مقایسه سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت پرداختیم و توضیح دادیم که کدام روش، مناسب چه نوع سرمایه گذارانی است. به طور کلی می‌توان در تفاوت سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت گفت که هر دو این روش‌ها می‌توانند تحت شرایطی برای افراد مختلف مناسب باشند، اما بهترین روش سرمایه گذاری برای افرادی که دانش کم و وقت کمی دارند، سرمایه گذاری بلند مدت است. 

Related Posts

2 نظرات

صادق 27 مهر 1401 - 3:25 ب.ظ

بلندمدت بودن یا کوتاه بودن چه اهمیتی داره وقتی پول بی ارزش میشه…

پاسخ
تحریریه داراتو 30 مهر 1401 - 4:55 ب.ظ

ممنون از دیدگاهتون. سرمایه گذاری باعث حفظ ارزش پول یا حتی بیشتر شدن ارزش پول میشه. اگر نسبت به بلند مدت بودن یا کوتاه مدت بودن مدل سرمایه گذاری آگاه باشید، در این صورت خیلی بهتر میتونید کاری کنید که ارزش پول محفوظ بمونه.

پاسخ

پیام بگذارید