خانه سرمایه گذاری سبدگردانی چیست – سبدگردانی با سرمایه کم شدنی است؟
سبدگردانی چیست

سبدگردانی چیست – سبدگردانی با سرمایه کم شدنی است؟

توسط

اگر در خصوص روش‌های مختلف سرمایه گذاری در بازار بورس مطالعه کرده باشید، ممکن است اصطلاح سبدگردانی به گوشتان خورده باشد. سبدگردانی یکی از روش‌های غیرمستقیم برای ورود به بازار بورس است و مناسب افرادی است که وقت کمی برای سرمایه گذاری به صورت مستقیم دارند و از طرفی تحلیلگر حرفه‌ای دنیای بورس نیستند.

در دنیای سرمایه گذاری، سبدگردان‌ها مثل وکلایی هستند که به جای موکل خود سرمایه گذاری می‌کنند. این افراد تمام چم و خم‌های دنیای سرمایه را می‌شناسند و براساس دانش و تجربه خود بهترین سبدها یا ترکیب‌های دارایی را برای سرمایه گذاری به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند.

در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که سبدگردانی چیست و مدیریت سرمایه از طریق سبدگردانی اختصاصی چطور انجام می‌شود. از طرفی توضیح دادیم که سبدگردانی با سرمایه کم چگونه انجام می‌شود. همچنین در خلال این مطلب می‌توانید با مزایا و معایب این روش و راه‌های پیدا کردن بهترین شرکت سبدگردان آشنا شوید.

فهرست موضوعات مقاله

سبدگردانی چیست

هدف واحد همه افراد از سرمایه گذاری حفظ ارزش پول و از آن مهمتر کسب سود است. به همین منظور بسیاری از افراد وقت زیادی را صرف آموختن دانش تحلیل بورس و روش‌های معامله در این بازار می‌کنند، اما یک راه ساده‌تر و کم هزینه‌تر برای ورود به بازار بورس استفاده از خدمات سبدگردانی است. 

تعریف سبدگردانی

به طور ساده می‌توان گفت که سبدگردانی یعنی مدیریت دارایی به صورت حرفه‌ای برای کسب سود بیشتر. به سبد در اصطلاح پرتفوی یا پورتفولیو (portofolio) می‌گویند و عمل سبدگردانی در زبان انگلیسی Exchange Portfolio نامیده می‌شود. 

سبدگردان‌ها افرادی حقوقی‌اند که با هدف کسب بیشترین سود، مدیریت سرمایه اشخاص حقیقی یا حقوقی را انجام می‌دهند. این افراد باید متخصص باشند و به بازار و فرآیندهای آن اشراف کامل داشته باشند تا بتوانند شرایط آینده دارایی را پیش بینی کنند و مدیریت دارایی اشخاص را انجام بدهند.

در فرآیند سبد گردانی با توجه به حرفه‌ای بودن سبدگردان باید سبدی از سهام شرکت‌های قابل اعتماد در اختیار مشتری قرار بگیرد تا ریسک سرمایه گذاری کم شود. همچنین سبدگردان می‌تواند براساس دانش و تجربه خود در مورد خرید و فروش یا نگهداری سهام تصمیم‌گیری کند.

این فرد با توجه به قراردادی که با سرمایه گذار دارد، مدیریت پرتفوی او را برعهده می‌گیرد و به نام آن فرد حقیقی یا حقوقی سبدی از سهام تشکیل می‌دهد. سبدگردان در ازای مدیریت دارایی کارمزد دریافت می‌کند. 

البته باید به این نکته توجه داشت که شرکت‌های سبدگردان باید برای فعالیت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت نمایند.

طریقه انجام سبدگردانی به چه صورت است؟

سبدگردانی کاری تخصصی است که در شرکت‌های سبدگردانی معتبر و متخصص انجام می‌شود. به همین دلیل اولین گام برای شروع سبدگردانی، انتخاب شرکت سبدگردانی معتبر است. عوامل مختلفی در سنجش اعتبار شرکت‌های سبدگردان دخیل‌اند، که اصلی‌ترین و اساسی‌ترین آن‌ها سابقه کاری آن شرکت است.

برای مثال فرآیند مدیریت دارایی در داراتو زیر نظر شرکت سبدگردان کارگزاری آگاه انجام می‌شود. عملکرد کارگزاری‌ها و شرکت‌های سبدگردان باید به صورت واضح و روشن موجود باشد تا به راحتی بتوان در خصوص عملکرد آن‌ها و انتخاب آن‌ها به عنوان شرکت سبدگردان تصمیم گیری کرد.

پس از انتخاب شرکت حال به مرحله ثبت نام می‌رسیم. در این مرحله باید فرم‌های سرمایه گذاری تکمیل شود. این فرم‌ها شامل مراحل و قوانینی هستند که در ادامه مسیر به صورت قرارداد و تفاهم نامه بین شما و شرکت سبدگردان منعقد می‌شوند. 

در مرحله بعدی میزان ریسک پذیری و سرمایه شما سنجیده می‌شود و براساس سطح ریسک پذیری سبد اختصاصی و متناسب با شخصیت مالی شما پیشنهاد داده می‌شود. به همین دلیل به فرآیند سبدگردانی، سبدگردانی اختصاصی یا سبدگردانی شخصی هم می‌گویند.

در ادامه این مسیر سرمایه گذار باید سرمایه خود را به حساب شرکت‌های سبدگردان واریز کند. بعد از واریز سرمایه، مدارک سرمایه گذار به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال می‌شود و کد اختصاصی سبد برای سرمایه گذار تعیین می‌شود. براساس این کد به صورت اختصاصی برای سرمایه گذار سبد تشکیل می‌شود. 

در ادامه این مرحله اصلی‌ترین کار شرکت یعنی سبدگردانی و مدیریت اختصاصی دارایی شروع می‌شود. حال شرکت سبدگردان باید همه تخصص خود را به کار گیرد تا سبد دارایی‌های سرمایه گذار بیشترین سود ممکن را به دست آورد.

قرارداد سبدگردانی

قرارداد سبدگردانی مثل هر قرارداد دیگری شامل مواد و تبصره‌های مختلف است. در ابتدای قرارداد مشخصات فرد سرمایه گذار و سبدگردان نوشته می‌شود. سپس تعاریف قرارداد نوشته می‌شود، که شامل کلیدواژه‌های به کار رفته است.

در ادامه موضوع قرارداد و مدت قرارداد، هزینه کارمزد، اهداف، نحوه گزارش دهی، نحوه ارتباط سبدگردان و سرمایه گذار، قرارداد رازداری، برداشت و واریز، تخلفات، قوانین فسخ، ضمانت و موارد دیگر درج می‌شود.

مهمترین نکات در قرار داد سبدگردانی

قرارداد سبدگردانی ممکن است تا 10 صفحه و بیشتر باشد. به همین دلیل بندها و تبصره‌های زیادی در آن مشاهده می‌کنید. اما برخی از قسمت‌های این قرارداد اهمیت بیشتری دارند. در ادامه این بخش‌ها را معرفی کردیم.

  • تعیین حداقل مبلغ شروع سبدگردانی
  • تعیین کارمزد سبدگردانی
  • شرایط سبدگردان
  • نحوه گزارش دهی و نظارت سبد
  • مدت قرارداد
  • تعیین پایان برای قرارداد

پیشنهاد می‌کنیم در هنگام امضای قرارداد سبدگردانی، خط به خط آن را مطالعه کنید، اما توجه به نکاتی که گفته شد اهمیت بسیاری دارد و این موارد را دقیق‌تر بخوانید. در ادامه به شکل کامل‌تری جز به جز قرارداد سبدگردانی را توضیح دادیم.

قوانین سبدگردانی

سبدگردانی کار بسیار حساسی است، چون در فرآیند این کار سرمایه گذار مدیریت دارایی خود را به اعضای متخصص شرکت سبدگردانی می‌سپارد و این انتظار را دارد که بر اساس توافقات انجام شده، تا حد امکان احتمال ضرر را کم کند. به همین دلیل برای انجام این کار حساس باید قرارداد مشخص و واضحی بین سرمایه گذار و شرکت منعقد شود.

این قرارداد همانند سایر قراردادهای حقوقی تنظیم می‌شود و دارای بندهای اختصاصی و عمومی است. در این قرارداد شرایط توافق بین سرمایه گذار و سبدگردان به صورت مشخص تعیین می‌شود و مواردی مثل میزان کارمزد، حداقل سود سرمایه گذار، اختیارات سبدگردان و سایر موارد حقوقی و قانونی نوشته شده است. در ادامه برخی از بندهای مهم این قرارداد را شرح داده‌ایم.

نحوه گزارش دهی

یکی از مهمترین ویژگی‌های شرکت سبدگردان شفافیت در گزارش دهی است. شرکت سبدگردان باید بتواند به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه به سرمایه گذار گزارش بدهد. 

روش ارتباطی

نکته دیگری که باید در قرارداد مشخص شده باشد، نحوه ارتباط و مسیرهای ارتباطی بین سبدگردان و سرمایه گذار است. شرکت از این طریق گزارش‌ها را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

نحوه برداشت و واریز وجه

در قرارداد باید به صورت واضح گفته شده باشد که شخص سرمایه گذار چطور می‌تواند واریز و برداشت وجه انجام دهد.

محرمانه بودن اطلاعات

یکی از بندهای مهم قرارداد، مواردی است که در خصوص محرمانه بودن اطلاعات بیان می‌شود. این اطلاعات نباید بدون رضایت کتبی سرمایه گذار فاش بشود. البته سازمان بورس و بازرسان قانونی می‌توانند در صورت لزوم به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

کارمزدهای سبدگردانی

در بند دیگری از قرارداد به موضوع کارمزدهای شرکت سبدگردان اشاره شده است. این کارمزد به صورت درصدی بیان می‌شود و هرچه حجم آورده سرمایه گذار بیشتر باشد، به مراتب کارمزد سبدگردان هم کاهش پیدا می‌کند.

محدودیت‌های معاملاتی

این قسمت به شخص سرمایه گذار این اجازه را می‌دهد تا برای سبدگردان محدودیت ایجاد کند. برای مثال ممکن است شخص سرمایه گذار به دلایل مختلف سرمایه گذاری در برخی از حوزه‌ها را نپذیرد. در این حالت می‌تواند به صورت رسمی برای سبدگردان محدودیت ایجاد کند تا در زمینه‌های مورد نظر سرمایه گذاری نکند.

مزایای سبدگردانی

سبدگردانی به منظور ساده سازی امر سرمایه گذاری ایجاد شده است و به همین دلیل مزایای آن بیشتر از معایب آن است. در این روش با دانش و وقت کم می‌توانید سرمایه گذاری کنید و میزان ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهید. در ادامه برخی از مهمترین مزایای سبدگردانی را بررسی کرده‌ایم.

مدیریت دارایی به صورت اختصاصی 

فرآیند مدیریت دارایی در سبدگردانی به صورت اختصاصی و با توجه به میزان سطح سرمایه و سطح ریسک پذیری شخص سرمایه گذار انجام می‌شود. در این حالت دارایی‌های سبد هر شخص با اشخاص دیگر متفاوت است.

قدرت عمل و دسترسی بالا

قدرت عمل سرمایه گذار در این روش بسیار بالاست. همچنین گزارش دهی به صورت مرتب انجام می‌شود و سرمایه گذاران می‌توانند میزان دارایی و تغییرات حساب خود را روزانه رصد کنند. سرمایه گذار همچنین می‌تواند حتی درخواست تغییر استراتژی داشته باشد و در خصوص ترکیب سبد پیشنهادات خود را به سبدگردان ارائه دهد.

ایجاد سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف

یکی از ویژگی‌های مهم سبدگردانی، تنوع دارایی‌ها در سبدهاست؛ به این صورت که سبد سرمایه‌گذار محدود به سهام نیست و دارایی‌های دیگر مثل صندوق‌های طلا، سایر اوراق بهادار و گواهی کالا هم در داخل سبد قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود تا ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا کند.

بدون نیاز به دانش و وقت

مهمترین شعار سبدگردانی، سرمایه گذاری بدون نیاز به دانش و وقت زیاد است. در این حالت مدیریت دارایی به افراد متخصص سپرده می‌شود و به همین دلیل دیگر نیازی نیست که به عنوان سرمایه‌گذار دانش مالی بالا داشته باشید. از طرفی نیازی به صرف زمان برای تحلیل‌های پیچیده و رصد مداوم بازار ندارید و لازم نیست وقت زیادی را صرف فرآیند سرمایه‌گذاری کنید.

مدیریت حرفه‌ای و تخصصی

مدیریت سبد یکی از تخصصی‌ترین و حساس‌ترین کارهایی است که انجام می‌شود. هر چقدر سبدگردان‌ها افرادی متخصص‌تر و باتجربه‌تر باشند شانس سوددهی سبدها بیشتر می‌شود. این افراد اشراف اطلاعاتی بالایی در خصوص گزارش‌های مالی و اخبار بازار دارند و با توجه به تجربه بالای خود در مسائل مالی می‌توانند بهترین ترکیب دارایی با کمترین ریسک را به شما معرفی کنند.

معافیت مالیاتی

سرمایه گذاری در شرکت‌های سبد گردان طبق تفاهم نامه دولت و به منظور گسترش نقش بازار سرمایه در تولید و اشتغال کشور معاف از مالیات است. به همین دلیل سودی که از این روش به دست می‌آید شامل مالیات نمی‌شود. این کار باعث انگیزه بیشتر سرمایه‌گذاری در این بازار می‌شود.

رابطه برد – برد

همانقدر که سرمایه‌گذار در شرکت‌های سبدگردان سود می‌برد، خود شرکت هم سود می‌کند و این رابطه برد برد باعث می‌شود تا روش سرمایه‌گذاری سبدگردانی قابل اعتماد باشد و شرکت انگیزه بیشتری برای به سود رساندن دارایی‌های مشتریان خود داشته باشد.

ریسک کمتر

سبدگردانی به دلیل دانش و تجربه بالای مدیریت سبد نوعی سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می‌آید. ریسک این روش سرمایه گذاری خیلی پایین است، چون در این روش سبدگردان‌ها افرادی با تجربه و با دانش بالا هستند و همواره به دنبال ایجاد ترکیبی هستند که کمترین ریسک و بالاترین سود ممکن را داشته باشد.

معایب سبدگردانی

با توجه به مزایای بسیار سبدگردانی، معایب آن کمتر به چشم می‌آید. با این حال محدودیت‌ها و موانعی در این روش وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها پرداخته‌ایم.

انتخاب سبدگردان اشتباه

اولین و مهمترین اشتباهی که ممکن است در سبدگردانی با آن مواجه شویم، انتخاب اشتباه شرکت سبدگردان است. جالب است بدانید که همین اشتباه در ابتدای راه سرمایه گذاری باعث می‌شود تا سرمایه گذار به شدت متضرر شود. به همین دلیل بهترین کار این است که در اولین گام سرمایه‌گذاری بهترین شرکت سبدگذاری را انتخاب کنیم و سرمایه‌گذاری خود را در آن شرکت شروع کنیم.

حداقل سرمایه برای شروع

به طور معمول در شرکت‌های سبدگردانی برای شروع سرمایه‌گذاری، حداقل سرمایه در نظر گرفته می‌شود. این مقدار سرمایه معمولا آنقدر زیاد است که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردان برای عموم افراد جامعه قابل تصور نیست.

برای مثال بسیاری از شرکت‌های سبدگردان داشتن سرمایه اولیه 100 میلیون و حتی گاهی یک میلیارد تومان را به عنوان شرط شروع سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرند. از طرفی مدت زمان قرارداد یک ساله است و در صورت برداشت پول و فسخ قرارداد قبل از موعد مقرر، محدودیت‌هایی برای سرمایه‌گذار در نظر گرفته می‌شود.

البته ما در داراتو این محدودیت را از بین برده‌ایم. خدمات سبدگردانی و مدیریت سرمایه یکی از اصلی‌ترین خدمات داراتو است که با حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، یعنی 550 هزار تومان انجام می‌شود. از طرفی داراتو هیچگونه کارمزدی از مشتریان خود نمی‌گیرد و تمامی مراحل مدیریت سرمایه و سبدگردانی زیر نظر واحد مدیریت سرمایه کارگزاری آگاه انجام می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با خدمات داراتو پیشنهاد می‌کنیم صفحه طرح های سرمایه گذاری داراتو را بخوانید.

چطور بهترین شرکت سبدگردان را انتخاب کنیم

انتخاب شرکت سبدگردان مناسب و قابل اعتماد اولین گام برای شروع سرمایه گذاری به سبک سبدگردانی است. برای پیدا کردن بهترین شرکت سبدگردانی روش‌های مختلفی وجود دارد، مثل بررسی اعتبار شرکت و اینکه مجوزهای لازم را از شرکت بورس گرفته باشد. همچنین بررسی سابقه و خوش نامی، امکان بررسی عملکرد حداقل 5 سال گذشته شرکت و مواردی از این دست به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بهترین شرکت سبدگردان را انتخاب کنند. در ادامه به هر یک از این موارد به طور دقیق و کامل پرداخته‌ایم.

بررسی سابقه شرکت سبدگردان در مدیریت سرمایه

با بررسی سابقه شرکت در سنوات گذشته به خوبی می‌توانید با نحوه مدیریت سرمایه آن شرکت آشنا شوید. به طور معمول این شرکت‌ها باید اطلاعات خود را به صورت شفاف در اختیار عموم قرار بدهند و از طریق این اطلاعات به راحتی می‌توان با نحوه مدیریت سرمایه آن‌ها آشنا شد.

مجاز بودن شرکت سبدگردان را بررسی کنید

سبدگردانی حتما باید با مجوز سازمان بورس انجام شود و بورس این مجوز را در شرایط خاصی ارائه می‌دهد. به همین دلیل می‌توان داشتن مجوز را به عنوان یکی از نکات مهم بررسی اعتبار شرکت سبدگردان در نظر گرفت. برای مثال با وجود این مجوز می‌توان مطمئن بود که مؤسسان شرکت پیشینه کیفری نداشته‌اند و از نظر حرفه‌ای صلاحیت آن‌ها قابل احراز است.

برخی از مهمترین موارد خاص برای دریافت مجوز تاسیس شرکت سبدگردان به شرح زیر است:

  •         داشتن سرمایه بیش از 2 میلیارد تومان
  •         وجود تیم تحلیلگر حرفه‌ای و متخصص دارای مدارک مرتبط
  •         قابلیت احراز صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیئت مدیره و سهامداران

به نرخ کارمزد دریافتی سبدگردان توجه کنید

در هنگام عقد قرارداد با شرکت سبدگردان باید به میزان و شرایط دریافت کارمزد این شرکت‌ها توجه کنید. کارمزد به طور معمول به دو صورت ثابت و مبتنی بر عملکرد (متغیر) ذکر می‌شود. کارمزد ثابت به صورت درصدی ذکر می‌شود و پس از اتمام قرارداد از سرمایه نهایی کسر می‌شود.

کارمزد متغیر براساس درصد بازدهی کل سبد در دوره یکساله کسر می‌شود. نرخ کارمزد هر شرکت متفاوت است. به همین دلیل حتما پیش از عقد قرارداد بند مربوط به کارمزد را مطالعه کنید. شرکت سبدگردان در این بند باید به طور دقیق میزان کارمزد دریافتی را شرح داده باشد.

ارتباط مؤثر و مداوم با سرمایه گذار

شرکت سبدگردان باید همواره با سرمایه‌گذار ارتباطی مداوم و مستقیم داشته باشد و تعامل مناسبی با او برقرار کند. به همین منظور باید به صورت دوره‌ای به سرمایه‌گذاران گزارش داده شود تا در جریان اقدامات شرکت قرار بگیرند.

بررسی ارزش دارایی‌های تحت مدیریت

با بررسی میزان دارایی و ارزش‌های تحت مدیریت شرکت می‌توان متوجه شد که چه تعداد از سرمایه گذاران به آن شرکت اعتماد کردند. هر چه تعداد سرمایه گذاران بیشتر باشد، به معنی اعتماد بیشتر مردم به آن شرکت است.

بررسی میزان تخصص تیم تحلیل کننده

شرکت‌های سبدگردان برای اینکه بهترین سبد و ترکیب دارایی را پیشنهاد دهند، باید تیمی متخصص از تحلیل‌گران حرفه‌ای داشته باشند. به همین دلیل با بررسی این تیم و اطمینان حاصل کردن از حرفه‌ای بودن آن‌ها می‌توان در خصوص اعتبار شرکت راحت‌تر تصمیم‌گیری کرد.

درصد سود سبدگردانی چقدر است

ریسک سبدگردانی بسیار پایین است، اما همچنان سؤالی که باقی می‌ماند این است که آیا سود سبدگردانی تضمین شده است یا خیر.  شرکت‌های سبدگردانی نمی‌توانند عدد مشخصی را به عنوان سود سبدگردانی به مشتریان خود اعلام کنند.

دلیل آن هم این است که سبد سرمایه‌گذاری به صورت اختصاصی و با توجه به میزان ریسک‌پذیری هر فرد تعیین می‌شود و نمی‌توان سود ثابتی برای همه سرمایه‌گذاران پیش بینی کرد. همچنین با توجه به سخت بودن پیش بینی دقیق میزان سود در بازار سرمایه، این کار عملا غیر ممکن است.

اما با این وجود شرکت‌های سبدگردان می‌توانند با توجه به عملکرد شرکت در سال‌های گذشته حداقل میزان سود سبد را اعلام کنند. نحوه تعیین سود سبدگردانی به صورت دو طرفه انجام می‌شود. برای مثال شرکت سبدگردان از قبل تعیین می‌کند که اگر سود سرمایه گذار به میزان مشخصی نرسد، سبدگردان تنها باید کارمزد مدیریت را کم کند.

میزان کارمزد مدیریت درصد خیلی ناچیزی است و معمولا بین یک تا دو درصد است. اما در صورتی که میزان سود سرمایه گذار بیشتر از درصد تعیین شده باشد، شرکت درصدی را به عنوان حق سود بر می‌دارد و مابقی را به سرمایه گذار ارائه می‌دهد.

کارمزد سبدگردانی چقدر است

یکی از بندهای مهم در قرارداد سبدگردانی، بند تعیین میزان کارمزد سبدگردانی است. به طور معمول میزان کارمزد را دو عامل قرارداد با مشتری و مصوبات سازمان بورس تعیین می‌کنند. فرمولی که برای دریافت کارمزد تعیین می‌شود متغیر است و در قرارداد به صورت شفاف ذکر شده است.

این کارمزد به دو شکل کارمزد مدیریت که معمولا 1 تا 2 درصد است و کارمزد مبتنی بر عملکرد اخذ می‌شود. میزان کارمزد مبتنی برعملکرد برای هر فرد و هر سبد متغیر است. مقدار این کارمزد با توافق طرفین در قرارداد ذکر می‌شود.

برای مثال طرفین در قرارداد توافق می‌کنند که شرکت تا رسیدن به بازدهی 40 درصدی از سرمایه گذار کارمزد مبتنی بر عملکرد دریافت نکند و فقط مقدار مشخص کارمزد ثابت را اخذ کند. در این حالت اگر میزان بازدهی سبد بیشتر از 40 درصد باشد، طبق توافق انجام شده شرکت می‌تواند درصدی از بازدهی را به عنوان کارمزد بردارد.

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری در چیست

تا اینجا به طور کامل توضیح دادیم که سبدگردانی چیست و چه مزایا و معایبی دارد. اما در صورت آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری حتما متوجه شدید که از نظر کارکرد و ارائه خدمات سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شباهت بسیاری با یکدیگر دارند. به همین دلیل ممکن است این سؤال پیش بیاید که سرمایه گذاری در صندوق و سبدگردانی چه تفاوتی با یکدیگر دارند و سرمایه گذاری در کدام یک از آن‌ها بهتر است.

به طور کلی می‌توان گفت این دو روش از نظر مدیریت حرفه‌ای دارایی، استفاده از تجارب و دانش افراد متخصص، پایین آوردن ریسک سرمایه گذاری، افزایش بازده و مواردی از این دست شبیه به یکدیگر هستند و تنها تفاوت‌های اندکی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.

تفاوت در مالکیت

در روش سبدگردانی، سرمایه گذار مالک مستقیم سهام خریداری شده است و سبدگردان به عنوان وکیل و به اسم سرمایه‌گذار سهام خرید و فروش می‌کند. در مقابل در صندوق سرمایه‌گذار مالک غیر مستقیم است و تجمیع دارایی‌ها در صندوق به اسم مالک صندوق است.

از طرفی در سبدگردانی نظارت روی دارایی به صورت مستقیم قابل انجام است، اما در صندوق نمی‌توان چنین نظارتی را برقرار کرد. چون خرید و فروش در صندوق براساس اجماع سرمایه انجام می‌شود.

هزینه کارمزد

کارمزد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی بیشتر از صندوق است. دلیل اصلی آن هم تخصصی بودن سبدگردانی و اختصاصی بودن آن برای هر فرد سرمایه‌گذار است.

سبدگردانی با سرمایه کم یا زیاد

میزان سرمایه اولیه برای سبدگردانی معمولا مبلغ بسیار بالایی است. در حال حاضر شرکت‌های سبد گردان برای مبالغ کمتر از 500 میلیون تومان خدمات سبدگردانی ارائه نمی‌دهند. در حالی که در صندوق شما می‌توانید حتی با 500 هزار تومان سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید. دلیل آن هم این است که سبدگردانی به صورت اختصاصی انجام می‌شود و این عمل در صندوق‌های سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های کلی صندوق انجام می‌شود و نه دارایی مرتبط با سبد یک شخص.

کلاهبرداری در سبدگردانی بورس

مواردی که تا به اینجا ذکر شد، می‌تواند معیارهای خوبی باشد تا گرفتار شرکت‌های کلاهبردار نشوید. سبدگردانی تحت نظارت و مجوز بورس انجام می‌شود و به همین دلیل کمتر پیش می‌آید که در این فرآیند دزدی و کلاهبرداری شود. با این وجود برای اطمینان پیدا کردن از قانونی بودن شرکت سبدگردانی باید به چند مورد توجه داشته باشید.

سبدگردانی بدون مجوز کلاهبرداری است

شرکت‌های سبدگردان برای اولین بار از آذرماه سال 1384 فعالیت خود را آغاز کردند. این شرکت‌ها از همان زمان ملزم به دریافت مجوز از سازمان بورس بودند و باید چارچوب‌های این سازمان را رعایت کنند. شما می‌توانید شرکت‌های سبدگردان دارای مجوز و قانونی را در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی SEO.ir مشاهده کنید.

کلاهبرداری در سبدگردانی با دادن تضمین سود

سازمان بورس شرکت‌های سبدگردان را از ارائه تضمین سود منع کرده است. به همین دلیل این شرکت‌ها مجاز نیستند که درصد مشخصی را به عنوان سود قطعی اعلام کنند.

فرایند نظارت بر عملیات سبدگردانی در بورس

نظارت بر سبد دارایی هر فرد بسیار دقیق و نظام مند انجام می‌شود. به طوری که هر سبد دارای امین سبد است و این وظیفه به طور معمول زیر نظر مؤسسه حسابرسی انجام می‌شود. امین سبد به نرم افزار سبدگردانی دسترسی دارد و از طرفی وظیفه نظارتی هم دارد.

وظیفه نظارتی شرکت سبدگردان به این صورت است که هر زمان سبدگردان از چهارچوب قرارداد با سرمایه گذار خارج شود، امین سبد موارد تخلف را به صورت نامه با سازمان بورس مکاتبه می‌کند. در ادامه سازمان بورس می‌تواند با شرکت خاطی برخورد کند.  

سبدگردانی با سرمایه کم

داراتو ابزاری برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، اما تفاوت مهمی با دیگر صندوق‌های موجود در بازار دارد. وقتی شما در داراتو سرمایه گذاری می‌کنید، براساس سطح ریسک شما سبدی از صندوق‌ها و دارایی‌های مختلف تشکیل می‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت در داراتو هر دو فعالیت سبدگردانی و مدیریت صندوق با هم انجام می‌شود که نوعی سبدگردانی با سرمایه کم است.

فعالیت سبدگردانی یا مدیریت دارایی در داراتو زیر نظر واحد مدیریت دارایی کارگزاری آگاه انجام می‌شود. واحد مدیریت دارایی کارگزاری آگاه 13 سال است که فعالیت می‌کند و در این سال‌ها عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان داده است.

بررسی عملکرد این واحد در 13 سال گذشته نشان می‌دهد که بازدهی سبدگردانی آگاه نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در بورس، خرید سکه، دلار، سپرده گذاری بانکی و مسکن عملکرد بسیار بهتری داشته است و با اختلاف بیشتر از این بازارها بوده است.

کارگزاری آگاه در طی این سال‌ها با بیش از 300 سبد اختصاصی به حدود 43 هزار نفر در سراسر کشور خدمات سبدگردانی ارائه کرده است. داراتو نیز به پشتوانه این تجربه درخشان کارگزاری آگاه خدمات مدیریت دارایی ارائه می‌دهد.

از طرفی داراتو برخی از محدودیت‌های معمول سبدگردانی را از پیش رو برداشته و فرصتی فراهم کرده است تا همه افراد بتوانند سرمایه گذاری و استفاده از خدمات سبدگردانی را تجربه کنند. به همین منظور با هر مبلغی می‌توان از خدمات سبدگردانی داراتو استفاده کرد و محدودیتی برای حداقل میزان سرمایه‌گذاری وجود ندارد. همچنین داراتو از سرمایه‌گذاران کارمزدی برای ارائه خدمات مدیریت دارایی دریافت نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

سبدگردانی با سرمایه کم در داراتو

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که سبدگردانی چیست و چه مزایا و چه محدودیت‌هایی دارد. از طرفی توضیح دادیم که سود سبدگردانی چقدر است و چطور می‌توان به این روش سرمایه‌گذاری اعتماد کرد. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را با سبدگردانی آشنا کنیم. شما هم می‌توانید سؤالات و نظرات خود را در خصوص این موضوع در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. تیم تحریریه داراتو پاسخگوی سوالات شما خواهد بود. 

Related Posts

2 نظرات

مهدی کفاش 27 مهر 1401 - 11:25 ق.ظ

مطلب مفیدی بود، سپاس

پاسخ
فاطمه رشنو 27 مهر 1401 - 1:14 ب.ظ

ممنون از شما مطلب خیلی خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری و سبدگردانی بود.

پاسخ

پیام بگذارید