خانه سرمایه گذاری ارزش زمانی پول چیست
ارزش زمانی پول چیست

ارزش زمانی پول چیست

توسط

ارزش زمانی پول یعنی ارزش پول و دارایی شما در طول زمان تغییر می‌کند؛ این را ما ایرانی‌ها که اقتصادی به شدت متورم داریم خیلی خوب درک می‌کنیم. برای درک بهتر اینکه ببینید ارزش زمانی پول چیست بیایید تصور کنیم یکی زنگ بزند و بگوید:

«سلام، لطفا شماره حساب خودتان را بفرمایید تا همین حالا 200 میلیون تومان به حسابتان واریز کنیم، البته در صورت تمایل می‌توانیم 200 میلیون تومان را سال دیگر برای شما واریز کنیم؛ انتخاب با شماست! عقل سلیم می‌گوید گزینه اول را باید انتخاب کرد.

ارزش زمانی پول به خصوص در کشورهایی مثل کشور ما که با تورم شدید روبرو هستند، بیش از پیش ملموس است. این اصطلاح به شما کمک می‌کند تا بتوانید هوشمندانه‌تر سرمایه گذاری کنید. در ادامه این مطلب با داراتو همراه باشید.

ارزش زمانی پول چیست

ارزش زمانی پول که معادل انگلیسی آن time value of money است و به اختصار TVM نوشته می‌شود، برای ما ایرانی‌ها مفهوم غریبی نیست. با توجه به وجود تورم بالا در ایران، ارزش زمانی پول به خوبی قابل درک است، اما در دنیای اقتصاد ارزش زمانی پول مفهوم و اصطلاحی تخصصی است و در محاسبات مختلفی استفاده می‌شود.

از نظر علم اقتصاد پول دارای ارزش است و به مرور زمان این ارزش تغییر می‌کند. بر همین اساس برای تعریف ارزش زمانی پول می‌توان آن را به دو صورت ارزش فعلی و ارزش آتی در نظر گرفت. متخصصان حوزه اقتصاد از طریق فرمول‌های خاصی می‌توانند حد نسبی ارزش پول در زمان‌های مختلف را بدست آورند.

ارزش زمانی پول یعنی پول نقد در اختیار شما بهتر و با ارزش‌تر از پول نقدی است که در آینده به دست شما می‌رسد، چون با این پول می‌توان سرمایه گذاری کرد و از آن مهمتر در اقتصاد تورم زده باعث می‌شود تا توان خرید کاهش پیدا کند و نتوانید با همان مبلغ به میزان امروز سرمایه گذاری کنید. برهمین اساس دو اصطلاح ارزش فعلی و ارزش آتی برای پول‌های نقد به کار می‌رود.

تعریف ارزش فعلی

پولی که همین امروز دریافت می‌کنید و اکنون در دست شماست، ارزش فعلی یا present value نامیده می‌شود که به صورت اختصاری PV نوشته می‌شود. این مقدار نشان دهنده میزان پول شما در حال حاضر است.

تعریف ارزش آتی

ارزش آتی که به انگلیسی future value خوانده می‌شود، به اختصار FV، به ارزش پول شما در آینده اشاره دارد. ارزش آتی پول با توجه به میزان بهره مرکب یا ساده که به پول تعلق می‌گیرد با ارزش فعلی متفاوت است.

با استفاده از فرمول‌هایی می‌توان ارزش فعلی را به ارزش آتی و بالعکس تبدیل کرد. تبدیل ارزش فعلی به به ارزش آتی مرکب کردن یا Compounding نامیده می‌شود و تبدیل ارزش آتی به ارزش فعلی تنزیل کردن یا Discounting معنی شده است.

فرمول ارزش آتی:

بهره + ارزش فعلی = ارزش آتی

این فرمول را با احتساب بهره مرکب به شکل زیر هم نشان می‌دهند:

که در آن:

FV = ارزش آتی پول

PV = ارزش فعلی پول

i = نرخ بهره مرکب

n = تعداد دوره

این فرمول زمانی کاربرد دارد که مرکب شدن یا تبدیل ارزش فعلی به آتی به صورت سالانه اعمال شود. در صورتی که مرکب شدن به صورت فصلی انجام شود نرخ بهره تعلق گرفته برابر r/4 است و 4n دوره مرکب شدن در n سال رخ می‌دهد. به صورت مشابه، برای مرکب شدن ماهانه نرخ بهره تقسیم بر 12 می‌شود و دوره زمانی 12 برابر می‌شود. فرمول ارزش آتی پول بعد به صورت ماهانه به شکل زیر خواهد شد:

اجازه بدهید در ادامه دو مفهوم مرکب شدن و تنزیل را که در این مطلب به کار بردیم به صورت دقیق‌تری شرح دهیم.

مرکب شدن پول یعنی چی

در ادامه مفهوم مرکب شدن را با یک مثال توضیح خواهیم داد. تصور کنید قرار است مبلغ 100 هزار تومان را در بانک قرار دهید؛ با این شرایط که نرخ بهره مرکب سالانه این مبلغ 16 درصد است و به صورت فصلی مرکب می‌شود. در این حالت مانده حساب شما در انتهای فصل اول به صورت زیر خواهد بود:

در انتهای فصل‌های دیگر نیز مانده حساب را با توجه به وضع شدن بهره بر مانده حساب، به روش مشابه بدست می‌آوریم.

در نتیجه، در انتهای سال اول، مانده حساب برابر 116985.8 تومان است. توجه داشته باشید که هرچه تعداد دوره‌های مرکب شدن در یک سال، بیشتر باشد، ارزش زمانی پول در آینده زیادتر خواهد شد.

منظور از تنزیل چیست

همانطور که گفتیم تنزیل یعنی تبدیل ارزش آتی پول به ارزش فعلی آن. فرمول به دست آوردن این مقدار به صورت زیر است:

همانطور که در فرمول مشاهده می‌کنید مسیری که در اینجا طی می‌شود، عکس مسیری است که در محاسبه مرکب کردن استفاده شد.

عوامل تاثیر گذار بر ارزش زمانی پول

عوامل مهمی بر ارزش زمانی پول تاثیر گذارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

عامل تورم: یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ارزش زمانی پول تورم است. تورم باعث می‌شود تا در بلند مدت از ارزش پول کاسته شود. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پول نقد را سریع‌تر دریافت کنند تا در اثر تورم ارزش آن پایین نیاید.

عامل مطمئن نبودن به آینده: در شرایطی که اطمینان کافی از مسائل مختلف وجود نداشته باشد و همچنین ریسک پذیری پایین باشد، افراد دریافت سریع‌تر پول نقد را ترجیح می‌دهند.

عامل بازدهی در سرمایه گذاری: شما هر چه سریع‌تر پول نقد را دریافت کنید، سریع‌تر هم می‌توانید سرمایه گذاری کنید و ارزش پول خود را حفظ کنید یا باعث افزایش ارزش پول شوید.

عامل روانشناختی: دیدگاه‌های روانشناسی نشان می‌دهند که افراد مختلف بیشتر تمایل دارند چیزهای مطلوب مثل پول نقد را سریع دریافت کنند. از طرفی اگر همین امروز پول نقد را دریافت کنید، سریع‌تر می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را خریداری کنید. در غیر این صورت باید صبر کنید تا پول نقد به دستتان بیاید.

سخن پایانی در مورد ارزش زمانی پول

در این مطلب قصد ما این بود که شما را با مفهومی مهم در حوزه مالی آشنا کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که ارزش زمانی پول چیست و چطور محاسبه می‌شود. همانطور که گفته شد ارزش زمانی پول رابطه مستقیمی با تورم دارد و به همین دلیل در کشور ما ملموس‌تر به نظر می‌رسد. ارزش زمانی پول به طور کلی به این نکته اشاره دارد که پول در دسترس شما در حال حاضر ارزش بیشتری نسبت به داشتن همان مقدار پول در زمانی دیگر دارد.

Related Posts

پیام بگذارید