خانه سرمایه گذاری بدترین اشتباهات سرمایه گذاری غیر قابل بخشش
اشتباهات سرمایه گذاری

بدترین اشتباهات سرمایه گذاری غیر قابل بخشش

توسط

اشتباهات سرمایه گذاری آنقدر زیاد و متنوع‌اند که می‌توان گفت به تعداد انسان‌های روی زمین اشتباه در سرمایه گذاری وجود دارد. در اینجا قرار است 15 اشتباه سرمایه گذاری را با شما در میان بگذاریم. اشتباهاتی که ممکن است یک شبه کل سرمایه و مال و اموال شما را به باد دهند. پس همین‌جا توصیه می‌کنیم مراقب موارد معرفی شده در این مقاله باشید!

نداشتن صبر و حوصله بزرگترین اشتباه سرمایه گذاران

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های فردی برای سرمایه گذار شدن «صبر و حوصله» است. با این حساب اگر فرد صبوری نباشید، قطعا در این دنیای پر پیچ و خم دچار اشتباه و ضرر خواهید شد. سرمایه گذاری با زمان رابطه مستقیم دارد و به همین دلیل برای ساختن سبدی از دارایی‌های مناسب و پر بازده باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید.

بسیاری از افرادی که دانش تحلیلی ندارند با ورود به دنیای بورس وقت زیادی را صرف قیمت‌های کوتاه مدت بازار و نوسانات غیر قابل اعتنا می‌کنند. در حالی که برای انجام چنین کارهایی و سود گرفتن از نوسانات بازار باید بسیار حرفه‌ای باشید. به همین دلیل برای اشتباه نکردن در دنیای سرمایه گذاری بهترین کار این است که با صبر و حوصله و انتخاب‌ سهام شرکت‌های آینده‌دار به سود مورد نظر خود برسید. همچنین با سرمایه گذاری در صندوق ها هم می‌توان در صورت داشتن صبر و حوصله به بازدهی مناسبی رسید.

انتظار بیش از حد برای بهبود بازار

همانقدر که بی صبری دردسر آور است و از خطاهای سرمایه گذاری به حساب می‌آید، در مقابل صبر و تحمل بیهوده و بی منطق هم می‌تواند شما را دچار خطا کند. همیشه باید در دنیای سرمایه گذاری برای ورود و خروج برنامه داشت و نمی‌توان بدون برنامه عمل کرد.

ندانستن نقاط ورود و خروج بهترین راه برای سرمایه گذاری اشتباه

برای ورود مستقیم به بازارهای مختلف و به خصوص بازار بورس که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد، حتما باید دانش و مهارت کافی آن بازار را داشته باشید. یکی از این دانش‌های تحلیلی، روش تحلیل تکنیکال است که با استفاده از آن می‌توان زمان ورود یا خرید و زمان خروج یا فروش سهام را پیدا کرد.

با این حال گاهی مشاهده می‌شود که حتی حرفه‌ای‌ها هم دچار اشتباه می‌شوند و با خرید سهم در قیمت بالا و با توجه به گذشته سهم توقع دارند که روند رشد همچنان رو به صعود باشد. این افراد با چشم پوشی از عوامل بنیادی آن سهم و تنها تکیه بر تحلیل تکنیکال معمولا مجبور می‌‍شوند سهامی را که با قیمت بالا خریده‌اند در قیمت پایین بفروشند.

توجه نکردن به حد زیان بدترین خطای سرمایه گذاری

حد ضرر یا حد زیان یکی از آن اصطلاحات اساسی است که ندانستن آن می‌تواند یکی از بزرگترین اشتباهات جبران ناپذیر دنیای سرمایه گذاری باشد. حد ضرر یعنی حدودی برای میزان ضرر یک سهم در نظر بگیریم و اگر ضرر بیشتر از آن شد یا به مرز آن رسید، بهتر است سهم را بفروشیم و نگذاریم ضرر بیشتر شود.

متنوع نبودن سبد سرمایه گذاری از بزرگترین خطاهای سرمایه گذاری

یکی از بدترین اشتباهات سرمایه گذاری متنوع نبودن سبد سرمایه گذاری است. حتی سرمایه گذاران حرفه‌ای هم ممکن است در دام این خطای بزرگ بیفتند. وقتی سبد سرمایه گذاری متنوع باشد با کاهش قیمت یکی از دارایی‌ها، دارایی‌های دیگر می‌توانند جلوی ضرر بیشتر سبد را بگیرند.

جالب است که از این روش برای مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده می‌شود تا ریسک سرمایه گذاری روی این صندوق‌ها کمتر شود. مدیریت صندوق‌ها با توجه به تجربه و تبحری که دارد همواره ترکیب صندوق را طوری مدیریت می‌کند که ضرر احتمالی کمتر شود.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با فرآیند سبدگردانی، مطلب سبدگردانی چیست را مطالعه کنید.

فرآیند دیگری هم وجود دارد که اشتباه سرمایه گذاری شما را کمتر می‌کند. این فرآیند مدیریت دارایی نام دارد. اجازه بدهید مدل انجام این فرآیند را در داراتو توضیح دهیم تا با این مفهوم بیشتر آشنا شوید.

مدیریت دارایی در داراتو

داراتو به پشتوانه دانش و سابقه عملکرد کارگزاری آگاه فرآیند مدیریت دارایی و سرمایه گذاری را به صورت اختصاصی روی ترکیب صندوق‌ها انجام می‌دهد. یعنی وقتی شما در داراتو سرمایه گذاری می‌کنید، به پیشنهاد کارشناسان آگاه و با توجه به سطح ریسک پذیری که دارید، بهترین سبد پیشنهادی از ترکیب صندوق‌های مختلف سرمایه گذاری به شما داده می‌شود. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا کمتر ضرر کنید و در سرمایه گذاری دچار اشتباه جبران ناپذیر خانمان سوز نشوید.

حتما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این روش مناسب برای سرمایه گذاری بدون خطا و اشتباه به صفحه طرح‌های سرمایه گذاری داراتو سر بزنید.

نداشتن برنامه و استراتژی مهمترین اشتباه سرمایه گذاری

در سرمایه گذاری‌های مختلف وقتی استراتژی و برنامه نداشته باشید، یعنی باید منتظر اشتباه پشت اشتباه باشید. هر چه نظم شما بیشتر باشد باعث می‌شود تا به استراتژی و برنامه خود بیشتر متعهد بمانید. به همین دلیل توصیه می‌شود که در برنامه سرمایه گذاری خود افق زمانی، میزان ریسک، میزان سرمایه و حتی میزان افزایش یا سود را محاسبه کنید.

سرمایه گذار موفق و عاری از هرگونه خطا باید دقیق بداند که در موقعیت‌های مختلف قرار است چه کاری کند و تا چه اندازه می‌تواند نوسان‌های بازار را تحمل کند.

پیشنهاد ما این است که در دنیای سرمایه گذاری خودتان را مثل دونده دوی ماراتن در نظر بگیرید و برای هر لحظه خود برنامه داشته باشید تا به آرامی بتوانید رکورد خودتان را جابجا کنید.

برند زدگی و سرمایه گذاری بدون توجه به آمار و ارقام

برندزدگی معمول‌ترین اشتباه سرمایه گذاران مبتدی و حتی حرفه‌ای است. برای مثال ممکن است یکی از شرکت‌ها اسم و رسم زیادی داشته باشد، اما این موضوع نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای برای خوب بودن سهام آن شرکت باشد. شما می‌توانید سهام یک شرکت را به دلیل برند محبوب آن بخرید، اما حتما باید درباره آن تحقیق کنید و با استفاده از روش‌های تحقیق ببینید که خرید آن به صرفه است یا خیر.

پیروی نکردن از روندها و افتادن در دام سرمایه گذاری غلط

اصطلاحا در بورس می‌گویند که رفیق بی کلک شما روند بازار است، پس هیچ وقت روند را دست کم نگیرید. با بررسی روند کلی بازارهای مختلف می‌توانید تا حدود زیادی سود کنید. باید گفت که در دنیای سرمایه گذاری حرکت خلاف جهت آب به جایی نمی‌رسد و بهتر است در بسیاری از مواقع در جریان روندها حرکت کنید.

اعتماد به نفس کاذب فریبنده ترین اشتباه

اعتماد به نفس کاذب هم نوع دیگری از اشتباه سرمایه گذاران است. در دنیای بازار شما همیشه باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید و هیچ گاه نمی‌توانید با غرور بگویید که همه چیز را می‌دانید. همچنین برخی از افراد با اینکه دانش و اطلاعات کافی ندارند، ادعا می‌کنند که به بازار سرمایه مسلط هستند.

این افراد را می‌توان خرابکاران بازار سرمایه نامید. خرابکارانی که با اشتباهات جبران ناپذیر خود حتی گاهی دیگران را هم متضرر می‌کنند. بهتر است در دنیاهای مالی همیشه بگویید که نمی‌دانم و تحقیق کنید و اطلاعات کسب کنید. در این دنیای غیر قابل پیش بینی حکیم فرزانه بودن ممکن است کار دستتان بدهد.

توجه نداشتن به میزان ریسک پذیری

آگاه نبودن به میزان ریسک پذیری هم می‌تواند شما را دچار ضررهای جبران ناپذیر کند و گاهی ممکن است باعث شود سودی کمتر از آنچه حقتان بوده و توانایی‌اش را داشتید، کسب کنید.

ممکن است بپرسید که چطور می‌توان میزان ریسک در فعالیت‌های مالی را محاسبه کرد. برای این کار آزمون‌هایی طراحی شده است که به شما نشان می‌دهد چه مدل سرمایه گذاری مناسب شخصیت مالی شماست.

اولین مرحله سرمایه گذاری در داراتو هم مرحله ریسک سنجی است. پیشنهاد می‌کنیم با ثبت نام در داراتو در آزمون ریسک سنجی شرکت کنید و با میزان ریسک پذیری خود در دنیای سرمایه آشنا شوید.

تصمیم های احساسی و هیجانی

همیشه در بازارهای مختلف توصیه می‌شود احساسی رفتار نکنید. سرمایه گذاری در بازارهای مختلف کاری تخصصی است که نیازمند دانش بالاست؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای بهتر نتیجه گرفتن در این دنیا، حتما قواعد آن را به خوبی بشناسید و با دانش به این کار بپردازید.

 با این وجود خطای بزرگ بسیاری از سرمایه گذاران در این دنیا احساسی عمل کردن است. اگر سرمایه گذار بتواند بر احساس خود غلبه کند، به خوبی خواهد توانست بر این مشکل غلبه کند. شما باید آنقدر قوی باشید که در بازارهای مالی دچار طمع، ترس و هیجان نشوید.

خیره شدن به بازار

این مورد در سرمایه گذاران تازه کار بیشتر دیده می‌شود. اشتباه این دسته از افراد این است که فکر می‌کنند در بازار ممکن است نوسان‌های خیلی زیاد پیش بیاید و ممکن است به زودی کلی سود کنند. یا حتی گاهی می‌ترسند که نکند دچار ضرر زیادی شوند. از طرفی خیره شدن به تحولات بازار باعث می‌شود تا صبر کافی نداشته باشند و دچار ضرر شوند.

استفاده از منابع غیر معتبر

شاید مهمترین اشتباه سرمایه گذاری همین استفاده از منابع غلط باشد. شایعات، گوش دادن به حرف افراد غیر متخصص و استفاده از منابع غیر قابل اعتنا همگی از مواردی است که باعث می‌شود در بازارهای مختلف ضرر کنید. پیشنهاد ما این است که همیشه برای سرمایه گذاری منابع قابل اعتماد را پیدا کنید. درست کردن همین اشتباه بزرگ می‌تواند کمک بزرگی برای بهتر شدن سرمایه گذاری شما در آینده باشد.

سخن پایانی؛ اشتباه سرمایه گذاری شما چه بوده؟

همه افراد ممکن است دچار اشتباهات سرمایه گذاری شوند، اما با آگاهی داشتن نسبت به این اشتباهات، می‌توانید درصد ضرر خود در بازارهای مالی مختلف را کم کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید اشتباه سرمایه گذاران دیگر را تکرار نکنید برنامه و استراتژی داشته باشید و به آن پایبند باشید.

نکاتی که در این مقاله با شما در میان گذاشتیم باعث می‌شوند تا در دنیای سرمایه گذاری کمتر دچار خطا شوید و سرمایه گذاری پر سود داشته باشید. امیدواریم دانستن این نکات به شما کمک کند که در بازارهای مالی دچار اشتباه نشوید و همیشه در سود باشید. در آخر از شما می‌خواهیم که تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید و بگویید در بازارهای مالی شما یا اطرافیانتان دچار چه اشتباهاتی شده‌اید؟

 

 

 

Related Posts

پیام بگذارید