خانه سرمایه گذاری روش های خلاقانه سرمایه گذاری با پول کم در سال 1401
سرمایه گذاری با پول کم

روش های خلاقانه سرمایه گذاری با پول کم در سال 1401

توسط

سرمایه گذاری با پول کم یعنی در هر وضعیت مالی بتوانیم سرمایه خودمان را بیشتر کنیم. شاید در نگاه اول غیر ممکن به نظر بیاید، اما روش‌های خیلی ساده و خلاقانه‌ای وجود دارد که با شناخت آن‌ها می‌توان با هر سرمایه‌ای وارد بازارهای مختلف شد.

آدم‌ها را می‌توان از نظری به دو دسته تقسیم کرد: آن‌ها که از خودشان می‌پرسند چگونه با درآمد کم پولدار شویم و آن‌هایی که همیشه غر می‌زنند که مگر می‌شود با این درآمد کم پولدار شد یا حتی کاری کرد. با بررسی این دو دسته می‌توان قطعی گفت که دسته غرغروها نه تنها هیچ وقت پولدار نمی‌شوند که هیچ وقت سرمایه گذاری را در زندگی خود تجربه نمی‌کنند.

اما دسته اول برای پیدا کردن پاسخ سؤال خود روش‌های مختلف را بررسی می‌کنند و در زندگی‌شان به کار می‌برند. خیلی از افراد این دسته ممکن است منابع مالی زیادی نداشته باشند، اما همیشه به دنبال روش‌های سرمایه گذاری با پول کم هستند. با روش‌هایی که در این مقاله از داراتو قرار است معرفی کنیم شما می‌توانید از همین امروز اولین تجربه سرمایه گذاری خود را حتی با مبالغ ناچیز شروع کنید.

شناخت هدف سرمایه گذاری با پول کم

قبل از اینکه با روش‌های سرمایه گذاری با پول کم آشنا شوید، خوب است که یک سری نکات درباره سرمایه گذار شدن را بدانید. اولین نکته و اصلی‌ترین نکته برای ورود به بازارهای مختلف هدف داشتن است. شما باید هدف مشخص خودتان را پیدا کنید و برای پیدا کردن این هدف باید ببینید که چه می‌خواهید؟

ممکن است به صورت کلی بگویید که می‌خواهم پولدار شوم. این هدف ابتدایی و کلی شماست؛ شما باید این هدف را کوچکتر و جزئی‌تر کنید. مثلا هدف سرمایه گذاری یک دانشجو ممکن است خرید لپ تاپ باشد و هدف یک فرد 30 ساله متاهل خرید خانه. همانطور که می‌بینید اهداف براساس سن و موقعیت اجتماعی تغییر می‌کند.

یک کار مهم دیگر قبل از پیدا کردن هدف، این است که ببینید از نظر مالی در چه وضعیتی قرار دارید. مثلا درآمد شما همین الان چقدر است یا در آینده همین قدر باقی خواهد ماند؟ مخارج روزمره خود را محاسبه کنید و از همه مهمتر ببینید که چقدر بدهی و قسط دارید.

اصل مهم در سرمایه گذاری این است که نباید کل دارایی خود را بی حساب و کتاب وارد بازارهای مختلف کنید.

تعیین زمان هم در سرمایه گذاری خیلی مهم است. شما حتما باید بدانید که قرار است چند ماه یا چند سال با پول‌تان کار کنید. همه سرمایه گذاری‌ها باید یک ضرب الاجل یا پایان داشته باشند و نباید بدون در نظر گرفتن نقطه پایان مشخص به سرمایه گذاری فکر کرد.

حالا که هدفتان مشخص شده و دقیق مشخص کردید که قرار است با سرمایه خود چه کنید و چه بخرید، باید وارد اولین مرحله سرمایه گذاری شوید؛ یعنی میزان ریسک پذیری شما در فعالیت‌های مالی مشخص شود.

ریسک بیشتر برابر است با سود بیشتر؟

ممکن است در جامعه افراد زیادی را دیده باشید که در کسب و کارهای مختلف شکست می‌خورند. یک دلیل اصلی موفق نشدن این افراد، آگاهی نداشتن نسبت به میزان ریسک پذیری‌شان است.

باید بدانید که هر چقدر سود بیشتری را در زمان کوتاه‌تری بخواهید، باید ریسک بیشتری هم داشته باشید.

برای اینکه ببینید میزان ریسک شما در فعالیت‌های مالی و سرمایه گذاری‌ها چقدر است، شما باید ریسک سنجی شوید. میزان ریسک پذیری شما از طریق آزمون‌های ریسک سنجی مشخص می‌شود.

شما با این آزمون متوجه می‌شوید که تا چه اندازه حاضرید روی دارایی خود ریسک کنید؛ مهم هم نیست که دارایی شما چقدر باشد. توجه داشته باشید که با هر مقدار پول کمی می‌توانید یک سرمایه گذار باشید.

نکاتی که تا اینجا گفته شد، به شما کمک می‌کند تا در سرمایه گذاری‌های مختلف درصد موفقیت خود را بالاتر ببرید. در ادامه روش‌های مختلف سرمایه گذاری با پول کم را بررسی خواهیم کرد.

روش های سرمایه گذاری با پول کم

پس از آشنایی با نکات گفته شده حالا نوبت به اصل قضیه می‌رسد؛ یعنی سرمایه گذاری با پول کم. روش‌های مختلفی را در ادامه معرفی کردیم که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید حتی با مبالغ ناچیز و با کمترین پولی که دارید، سرمایه گذاری خود را در یکی از این روش‌ها یا در ترکیبی از آن‌ها آغاز کنید.

سپرده گذاری در بانک‌

سپرده گذاری یکی از کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها است که البته سود خیلی پایینی هم دارد. شما هر مقدار پولی را می‌توانید در سپرده‌های بانکی قرار بدهید. در این روش با اینکه جای پول شما همیشه امن است، ولی ارزش آن بیشتر نمی‌شود. بانک‌ها معمولا در برداشت پول هم محدودیت ایجاد می‌کنند و به شما اجازه نمی‌دهند که حداقل تا یک سال بتوانید پول خود را برداشت کنید.

از طرفی نرخ تورم سالیانه هم نشان می‌دهد که در این روش ارزش پول شما یا ثابت باقی می‌ماند یا حتی کمتر می‌شود. یک ضعف بزرگ دیگر این روش هم حداکثر سود پرداختی بانک‌هاست. بانک‌ها در بهترین شرایط فقط می‌توانند 18 درصد به شما سود بدهند و سود بیشتر از این تخلف بانکی محسوب می‌شود.

سرمایه گذاری مستقیم در بورس

سرمایه گذاری با پول کم در بورس یک روش کاربردی برای افرادی است که می‌خواهند با سرمایه‌های خرد کار کنند. کمترین سرمایه برای ورود به بازار بورس 500 هزار تومان است. شما همچنین می‌توانید در عرضه اولیه سهام‌ها با مبالغ خیلی کمتر هم وارد شوید.

شفافیت بورس و بازده خوبی که در برخی از مواقع دارد باعث شده تا یک سرمایه گذاری قابل اطمینان باشد. اما یک نکته مهم ممکن است باعث عقب نشینی شما از این فرصت سرمایه گذاری با مبلغ کم شود؛ اینکه ورود به بورس و معامله کردن در این بازار نیاز به دانش، مهارت و تخصص دارد. به همین دلیل است که داراتو سرمایه گذاری در صندوق‌های بورسی را به شما پیشنهاد می‌‎دهد.

سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سرمایه گذاری

برای افرادی که وقت ندارند یا اینکه دانش آن‌ها از دنیای بورس کم است سرمایه گذاری در صندوق‌ها بهترین گزینه می‌تواند باشد. شما با هر مبلغی و حتی با مبالغ ناچیز می‌توانید سرمایه خود را وارد صندوق‌ها کنید؛ مثل بورس اینجا هم حداقل مبلغ برای ورود حدود 500 هزار تومان است.

پس از صندوقی شدن سرمایه شما در اختیار کارشناسان مالی حرفه‌ای قرار می‌گیرد. برای مثال اگر شما همین حالا تصمیم گرفته باشید که در صندوق‌های داراتو سرمایه گذاری کنید؛ سرمایه شما تحت مدیریت کارشناسان مالی با تجربه داراتو و کارگزاری آگاه قرار می‌گیرد. در این حالت عمده کارها را صندوق انجام می‌دهد و شما نیازی نیست که وقت و انرژی زیادی بگذارید.

صندوق‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به استراتژی مالی و ریسک پذیری شما از سوی کارشناسان داراتو پیشنهاد می‌شوند. برخی از محبوب‌ترین صندوق‌های داراتو شامل صندوق طلا، صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با عملکرد صندوق‌ها و سرمایه گذاری در داراتو مطلب صندوق سرمایه گذاری چیست را بخوانید. در این مطلب کامل توضیح دادیم که سرمایه شما در صندوق‌ها چقدر سود می‌کند و کدام صندوق برای قرار دادن سرمایه شما مناسب‌تر است.

خرید طلا و سکه

روش دیگری که به خصوص در سالیان اخیر خیلی مرسوم شده، روش سرمایه گذاری از طریق خرید سکه و طلا است. البته به این روش خیلی نمی‌توان گفت سرمایه گذاری با پول کم و با توجه به قیمت طلا و سکه دست کم باید 3 تا 5 میلیون تومان داشته باشید. مگر اینکه طلا را به صورت غیر فیزیکی بخرید! در ادامه انواع روش‌های خرید طلا را توضیح دادیم.

خرید فیزیکی طلا

در این روش شما باید سرمایه مشخصی داشته باشید و برای خرید به طلا فروشی‌ها بروید. البته در این حالت شما باید اجرت خرید طلا را به طلافروش بدهید و از طرفی سکه و طلا را در جایی نگهداری کنید که امن باشد و دزدیده نشوند. حتما هم باید سکه و طلا را از جای امن بخرید تا تقلبی از آب در نیاید.

خرید طلا در بورس

جالب است بدانید که شما می‌توانید به جای خرید فیزیکی طلا، گواهی سپرده سکه طلا را در بورس خریداری کنید. در این روش دیگر مطمئن هستید که سکه و طلای تقلبی نمی‌خرید و نیازی هم نیست که نگران دزدیده شدن طلاهای خریداری شده باشید.

اما مزیت مهمتر و اصلی‌تر این روش این است که شما می‌توانید حتی با چند هزار تومان هم طلا بخرید. فقط کافیست که این مبلغ را با قیمت امروز سکه و طلا مقایسه کنید.

شما همچنین می‌توانید سرمایه خود را در صندوق طلا قرار بدهید. این روش هیچ تفاوتی با خرید فیزیکی طلا ندارد. سرمایه شما با توجه به بالا و پایین شدن قیمت طلا تغییر می‌کند؛ انگار که واقعا طلا خریده باشید.

فعالیت در بازار فارکس

اگر تا حدودی درباره بازارهای مالی جهانی اطلاعات داشته باشید، قطعا اسم فارکس (forex) به گوشتان خورده است. بازار فارکس در حال حاضر از نظر وسعت بزرگترین بازار مالی جهان است. سرمایه گذاری در این بازار هم با مبالغ کم ممکن است، فقط مشکل اینجاست که یادگیری این بازار خیلی سخت است و پیچیدگی‌های بسیاری دارد. به طوری که اگر کسی بخواهد وارد فارکس شود باید به آن به عنوان یک شغل تمام وقت نگاه کند.

سرمایه گذاری با پول کم در خرید ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال بازاری به مراتب نوظهورتر هستند و در سال‌های گذشته رشد بسیار خوبی داشتند. در این روش شما با پول‌هایی سر و کار دارید که رمزنگاری شده‌اند؛ یعنی با کریپتوها. این بازار هم خیلی پیچیده است و از طرفی کلی هم اصطلاحات دارد که باید به همه آن‌ها تسلط پیدا کنید. البته با هر مبلغی می‌توانید وارد این بازار شوید، فقط قبل از ورود یادتان باشد که ریسک این روش خیلی بالاست چون فعالیت غیر متمرکز است و وجود تحریم‌های بین المللی ممکن است سرمایه شما را یک شبه به باد بدهد.

سخن پایانی؛ پیشنهاد ما سرمایه گذاری در داراتو با مبالغ کم

در این مقاله انواع روش‌های سرمایه گذاری با پول کم را توضیح دادیم. در ابتدا گفتیم که چه استراتژی‌هایی باید برای شروع سرمایه گذاری‌هایتان داشته باشید و توضیح دادیم که چه بازارهایی برای سرمایه گذاری با پول کم وجود دارد.

در مواردی که اشاره شد به نظر می‌آید که صندوق‌های سرمایه گذاری روشی مطمئن‌تر و کم دردسرتر برای سرمایه گذاری با مبالغ ناچیز هستند. پیشنهاد می‌کنیم طرح‌های سرمایه گذاری داراتو را هم بررسی کنید.

صندوق‌های سرمایه گذاری داراتو زیر نظر کارگزاری آگاه روشی مطمئن و حرفه‌ای برای سرمایه گذار شدن شما هستند. کارشناسان مالی ما می‌توانند بهترین پیشنهادات را برای حفظ و بیشتر کردن سرمایه‌های خرد شما بدهند.

Related Posts

پیام بگذارید