خانه سرمایه گذاری انواع روش های سرمایه گذاری در ایران که باید بدانید
سرمایه گذاری در ایران

انواع روش های سرمایه گذاری در ایران که باید بدانید

توسط

درباره انواع روش های سرمایه گذاری در ایران چه قدر می‌دانید؟ آیا با چالش‌ها و مزایای روش‌های محبوب سرمایه‌گذاری آشنا هستید؟ اگر مایلید چشم‌انداز درستی از روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشید، در این راهنما همراه ما باشید.

فهرست موضوعات مقاله

انواع روش های سرمایه گذاری

در ادامه 7 روش رایج و ثابت‌شده سرمایه‌گذاری در ایران را باهم مرور می‌کنیم. همچنین ضمن معرفی هر یک از این روش‌ها، ابتدا به معایب و چالش‌ها و بعد به مزایای آن روش اشاره می‌کنیم.

1) سرمایه‌گذاری در بانک

در بین روش های سرمایه گذاری در ایران همیشه سپرده بلند مدت بانکی یک از ایمن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بوده است. در این روش یک حساب بانکی بلندمدت باز کرده و پول خود را در آن واریز می‌کنید. سپس میزان مشخصی از سود که معمولا عدد ثابتی است به‌صورت ماهانه به حساب شما واریز می‌شود.

بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف این نوع سرمایه‌گذاری این است که سرمایه شما به صورت “پول” باقی می‌ماند و به هیچ کالای فیزیکی باارزشی تبدیل نمی‌شود. بنابراین معمولا باگذشت زمان و با کم شدن ارزش پول، قدرت خرید شما کمتر و کمتر خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در چه بانکی

اما اگر تصمیم دارید که همه یا بخشی از سرمایه خود را به این روش پس‌انداز کنید، توصیه می‌کنیم که بانک‌های دولتی را انتخاب کنید. چراکه سرمایه مشتریان این بانک‌ها توسط بانک مرکزی تضمین می‌شود. این در حالی است که سرمایه مشتریان بانک‌های خصوصی فقط تا عدد مشخصی تضمین می‌شود. بنابراین باقی‌مانده سرمایه شما در صورت ورشکستگی بانک از دستتان خواهد رفت.

مزایای سرمایه‌گذاری در بانک:

 • ریسک بسیار پایین
 • تضمین سود
 • نقد شوندگی سریع در عرض یک روز کاری

معایب سرمایه‌گذاری در بانک:

 • نداشتن سود روز شمار
 • جریمه به خاطر برداشت زودهنگام
 • مراجعه حضوری

سرمایه‌گذاری در بانک یا صندوق درآمد ثابت؟

صندوق درآمد ثابت، مانند حساب‌های بانکی است؛ با این تفاوت که در این روش پول شما به صورت اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه و … سرمایه‌گذاری می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعات که برای انتخاب بین بانک و صندوق درآمد ثابت معمولا درنظر گرفته می‌شود، سود ماهانه است و صندوق‌های درآمد ثابت در اکثر مواقع نسبت به بانک سود بیشتری دارد.

اما چرا باید به سراغ خرید صندوق درآمد ثابت برویم؟

از آنجا که علاقه و نیاز سرمایه‌گذاران به مراجعه غیرحضوری و پرداخت اینترنتی بیشتر شده است، در حال حاضر بیشتر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت آنلاین هستند. پس با ثبت نام آنلاین و بدون مراجعه می‌توان سرمایه‌گذاری خود را شروع کرد.

در واقع می‌توان گفت که یکی از مزایای خرید صندوق، معامله آنلاین آن است. کافیست یک کد بورسی داشته باشید و به خریدوفروش صندوق درآمد ثابت بپردازید.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت:

 • ریسک بسیار پایین
 • تضمین سود
 • سود روز شمار
 • نقد شوندگی سریع در عرض دو الی سه روز کاری
 • عدم نیاز به مراجعه حضوری
 • عدم پرداخت جریمه به خاطر برداشت زودهنگام

معایب سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت:

 • کارمزد دریافتی بابت هزینه‌های صندوق

اما این که در نهایت بین سرمایه‌گذاری در بانک یا خرید صندوق درآمد ثابت کدام روش را انتخاب کنید، به چند عامل بستگی دارد.

اول این که باید ببینید سود حساب‌های بلندمدت بانک موردنظر بیشتر است یا سود صندوق درآمد ثابت انتخاب شده.

دوم این که باید تحقیق کنید که آیا سرمایه‌ای که در صندوق مدنظر می‌گذارید تضمین می‌شود یا خیر.

مقایسه سود صندوق درآمد ثابت و بانک

اخیرا بانک مرکزی اعلام کرده است که سود بانکی به 23 درصد افزایش پیدا می‌کند. بعد از این خبر مهمترین سؤال برای سرمایه گذاران این بود که آیا صندوق درآمد ثابت هم تا 23 درصد سود می‌دهد. در پاسخ به این سؤال باید گفت که بله و به دو دلیل سود صندوق درآمد ثابت از بانک بهتر است.

دلیل اول این است که اگر سود مؤثر را در نظر بگیریم صندوق‌های درآمد ثابت در طول یک سال می‌توانند سود مؤثر 25 درصد ارائه بدهند. جالب است بدانید که بانک هم سود را در بازه یکساله در نظر می‌گیرد. دلیل دوم امکان بهره گیری از سود مرکب است که در بانک‌ها وجود ندارد، اما در صندوق درآمد ثابت می‌توانید از آن بهره ببرید.

پیشنهاد می‌کنیم برای فهم بهتر سود مرکب مطلب سود مرکب چیست را بخوانید. در این مطلب توضیح دادیم که سود مرکب چطور محاسبه می‌شود و چرا در صندوق‌ها باعث بیشتر شدن سرمایه و بازده بهتری سرمایه گذاری شما می‌شود.

2) سرمایه‌گذاری در بورس

در کشورهای توسعه یافته سرمایه‌گذاری در بورس به عنوان یکی از ساز و کارها برای حفظ و رشد سرمایه شناخته می‌شود. سرمایه گذاری در بازار سرمایه در طولانی مدت بازدهی مناسب‌تری نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری دارد. البته قبل از ورود به این بازار باید آموزش‌های لازم را ببینید.

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنم

سازوکار سرمایه‌گذاری در بورس به این ترتیب است که شما به‌عنوان سرمایه‌گذار، یک سری “نماد” متعلق به شرکت‌های مختلف را جستجو می‌کنید و به اندازه مبلغ مورد نیاز خود خرید می‌کنید. در واقع شما پول خود را به اوراق بهادار تبدیل می‌کنید. ارزش این اوراق دائماً در حال نوسان است (در حالت ایده‌آل ارزش آنها بیشتر می‌شود).

سپس شما می‌توانید هر زمان که مایل بودید، این اوراق را به قیمت روز بفروشید و پول آنها را یا مجدداً در بورس سرمایه‌گذاری کنید یا از بورس خارج کرده و به‌صورت نقدی در کارت بانکی خود داشته باشید.

اما اگر سرمایه‌گذاری در بورس را به عنوان یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران انتخاب کنید، باید یک نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید. شاید خودتان به‌اندازه کافی در این زمینه تحقیق کرده‌اید و با انواع روش‌های تحلیلی، مانند تحلیل تکنیکال، بنیادی و … آشنایید. از طرفی فرصت کافی برای مدیریت روزانه سرمایه خود را هم دارید. در این صورت می‌توانید خودتان صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس را پیش ببرید.

اما اگر به‌اندازه کافی به این حوزه مسلط نیستید، پیشنهاد اکید ما این است که از یک تیم تحلیلگر بورس برای مشاوره بورسی کمک بگیرید. فراموش نکنید که همان‌طور که با سرمایه‌گذاری درست در بورس می‌توانید سرمایه خود را در مدت‌زمان کوتاهی چند برابر کنید، با استراتژی اشتباه نیز پول خود را برای همیشه از دست خواهید داد.

در صورت نیاز به راهنمایی در مدیریت دارایی خود در داراتو ثبت نام کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس:

 • امکان سرمایه‌گذاری غیرحضوری
 • شفاف بودن اطلاعات
 • کمک به اقتصاد کشور
 • امکان مدیریت ریسک
 • بازدهی بالا در صورت داشتن استراتژی‌های مناسب

معایب سرمایه‌گذاری در بورس:

 • قابلیت نقد شوندگی نسبتا پایین
 • ریسک بالا
 • رفتار هیجانی
 • زمان‌بر بودن تحلیل جامع

چرا باوجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازهم برخی افراد به صورت مستقیم در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

مهم‌ترین دلیل سرمایه‌گذاری مستقیم و شخصی در بورس، رسیدن به بازدهی و سودهای بالاتر است. وقتی شما پول خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌سپارید، معمولاً ریسک کمتری دارید و اما درصد سودی که هر ماه می‌گیرید معمولا از اینکه مستقیم سهم مورد نظر خود را بخرید کمتر است.

سرمایه‌گذاری در بورس یا خرید صندوق سهامی؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی به دنبال سود بالاتری در خرید مستقیم سهام از بازار بورس هستید، ریسک آن نیز به همان نسبت بالاتر می‌رود. نوسانات این بازار دلیل ریسک بالای این مدل سرمایه گذاری است و تنها راه در امان ماندن از این نوسانات داشتن دانش و وقت کافی است. بنابراین در صورتی که برای تحلیل بازار سرمایه دانش و وقت کافی  ندارید، بهتر است از صندوق های سهامی استفاده کنید.

مزایای خرید صندوق سهامی

 • بی نیازی از دانش و وقت کافی
 • شفاف بودن اطلاعات
 • تنوع در سرمایه‌گذاری
 • ریسک کمتر نسبت به خرید مستقیم سهام

معایب خرید صندوق سهامی

 • محدودیت فروش واحدهای صندوق در سه ماهه اول خرید با ایجاد کارمزد بیشتر (به منظور جلوگیری از فروش بی حساب و کتاب سرمایه گذاران)
 • ریسک بالا نسبت به سایر صندوق‌ها
 • سود کمتر نسبت به خرید مستقیم سهام

همچنین یکی از روش‌هایی که باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شما خواهد شد متنوع‌سازی سبد دارایی است. یعنی مثلا همزمان در بانک و طلا و بورس سرمایه‌گذاری کنید. برای استفاده از این امکان، می‌توانید از داراتو کمک بگیرید.

ثبت نام در داراتو

3) سرمایه‌گذاری در طلا

خرید طلا نیز یکی از ایمن‌ترین انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران است. البته در صورتی که برای خرید آن حتماً به مراکز معتبر فروش طلا بروید و هرگز طلای بدون فاکتور نخرید.

دقت کنید که منظورمان از سرمایه‌گذاری ایمن این نیست که این سرمایه‌گذاری هیچ‌وقت دچار افت نمی‌شود. هرچند که نمودار کلی قیمت طلا در طول سال‌ها همیشه صعودی بوده است؛ اما در بازه‌هایی قیمت آن کم می‌شود. اما منظور از ایمن بودن این است که طلایی که می‌خرید هرگز بی‌ارزش نمی‌شود! از طرفی در اکثر مواقع نوسان قیمت طلا، مطابق با نوسان نرخ تورم است. یعنی در بازه‌هایی که تورم بیشتر می‌شود، قیمت طلا هم افزایش می‌یابد و بالعکس.

شایان ذکر این که اگر قصد سرمایه‌گذاری در طلا به‌صورت فیزیکی دارید (یعنی طلای فیزیکی بخرید) چهار انتخاب دارید: 1- طلای زینتی، 2- سکه، 3- طلای آب‌شده 4-شمش. در ادامه با این دسته‌ها بیشتر آشنا می‌شویم. اما در هر صورت توصیه می‌کنیم که اگر طلای زیادی دارید، آنها را در منزل نگه ندارید و برای نگهداری به اماکنی مانند صندوق امانات بانک‌ها بسپارید.

خرید طلای زینتی

در خرید طلای زینتی دو گزینه دارید؛ خرید طلای نو یا خرید طلای دست دوم. تفاوت این دو گزینه در این است که در خرید طلای نو باید هزینه اضافی را به‌عنوان دست‌مزد ساخت (اجرت ساخت) بدهید ولی در خرید طلای دست دوم این هزینه را ندارید. دقت کنید که هزینه‌ای که به‌عنوان اجرت ساخت می‌پردازید، بلافاصله بعد از خرید از ارزش طلا کم می‌شود. بنابراین وقتی می‌خواهید همین طلا را بفروشید، نمی‌توانید مزد ساخت را از خریدار بگیرید.

اما اگر به هر دلیلی ترجیح می‌دهید طلای نو بخرید، می‌توانید به سراغ طلاهای ساده‌تر (یعنی با جزئیات کمتر) یا طلاهای خرده‌ریز بروید تا اجرت ساخت کمتری بدهید. همینطور بعضی طلاها مثل النگو نیز شامل اجرت کمتری می‌شوند.

خرید سکه

بسیاری از سرمایه‌گذاران، خرید سکه را به خرید طلای زینتی ترجیح می‌دهند. مهم‌ترین تفاوت بین دو نوع طلا این است که سکه برخلاف طلای زینتی اجرت ساخت ندارد. اما از طرفی معمولاً قیمت فروش سکه بیشتر از قیمت خرید سکه است.

برای مثال فرض کنید یک صرافی طلا، یک ربع سکه را با قیمت 5.000.000 تومان می‌فروشد. این عدد، قیمت “فروش” سکه این صرافی است. اما اگر قیمت‌های “خرید” همین صرافی را چک کنید، متوجه می‌شوید که همان ربع سکه را می‌توانید با قیمت 4.800.000 تومان به آن صرافی یا هر جای دیگری بفروشید.

بنابراین می‌توانید بسته به سرمایه‌ای که دارید، یک سری طلای زینتی را نشان کنید. سپس ببینید که اجرت ساخت آنها چه قدر است. بعد این عدد را با مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش سکه مقایسه کنید. معمولاً اگر طلایی که می‌خواهید بخرید جزئیات زیادی داشته باشد، اجرت ساخت آن بیشتر از تفاوت قیمت سکه است. بنابراین در چنین شرایطی خرید سکه می‌تواند صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.

خرید طلای آب‌شده

طلای آب‌شده، همان طلاهای زینتی است که به دلیل شکستگی یا قدیمی شدن مدل یا … آب شده و به شکل یک قطعه طلای ساده به فروش می‌رسد. عیار این طلاها 18 است. این طلاها اجرت ساخت ندارند که این یک امتیاز مثبت است. گاهی هم در صورت خرید از فروشنده‌های نامعتبر طلای خریداری شده فاکتور ندارد و روش تشخیص خالص و اصل بودن آن کمی سخت‌تر است. پس اگر این گزینه را انتخاب کردید، حتماً به سراغ مغازه‌هایی بروید که از آن‌ها مطمئن هستید.

شمش طلا

شمش‌های طلا به دلیل قیمت بالایی که دارند، برای سرمایه‌گذاری‌های خُرد کاربرد ندارند. برای مثال شما می‌توانید به فروشنده بگویید که به‌اندازه 2 میلیون تومان طلای آب‌شده می‌خواهید. این در حالی است که شمش‌ها ابعاد و وزن مشخصی دارند و نمی‌توانید آنها را متناسب با سرمایه خود سفارش کنید.

اما شمش طلا چند امتیاز مهم دارد. اول این که عیار آن معمولاً 24 است و ناخالصی ندارند. دوم این که راحت‌تر می‌توان به اصل بودن آن اعتماد کرد. سوم این که شمش را می‌توانید هر جای دنیا بفروشید؛ اما طلای آب‌شده را فقط در ایران می‌توانید خرید و فروش کنید.

لازم است اشاره کنیم که شمش‌های کوچک چند گرمی هم در بازار طلا هستند که می‌توانید آنها را برای سرمایه‌گذاری‌های خرد تهیه کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری در طلا

 • ریسک کم در نوسانات بازار برای سرمایه‌گذاری بلندمدت
 • امکان استفاده از آنها (طلاهای زینتی)
 • نقد شوندگی راحت و سریع

معایب سرمایه‌گذاری در طلا

 • ریسک نگهداری (مفقود شدن یا دزدی)
 • ریسک بالا در سرمایه‌گذاری کوتاه مدت
 • اثرپذیری نسبت به اخبار اقتصادی و سیاسی

خرید طلای فیزیکی یا خرید صندوق طلا؟

بالاتر با انواع طلاها برای سرمایه‌گذاری در ایران آشنا شدیم. اما باید بدانید که به جای خرید طلای فیزیکی، می‌توانید سرمایه خود را به صندوق‌های طلا اختصاص دهید. سازوکار کلی صندوق طلا، مانند بازار بورس است. یعنی شما مبلغی را پرداخت کرده و به ازای آن واحدهای صندوق طلا می‌خرید و در بازار طلا سرمایه‌گذاری می‌کنید.

مزایای خرید صندوق طلا به نسبت خرید طلای فیزیکی

 • ایمن بودن سرمایه و اطمینان خاطر از گُم یا دزدیده نشدن طلا
 • پرداخت کارمزد کمتر (برای مثال اگر برای طلای زینتی 2% قیمت طلا را به‌عنوان کارمزد می‌دهید، در خرید صندوق طلا، حدود 0.2% قیمت طلا کارمزد می‌پردازید)
 • مناسب بودن برای سرمایه‌گذاری‌های خُرد (در حال حاضر کف مجاز سرمایه‌گذاری در این روش مثل بازار بورس حدود 500 هزار تومان است)
 • امکان نوسان گیری و معامله دائم برای مدیریت ریسک

معایب خرید صندوق طلا به نسبت خرید طلای فیزیکی

 • میزان نقدشوندگی پایین
 • کارمزد پرداختی
 • معامله در ساعت‌های خاصی از روز

4) سرمایه‌گذاری در مسکن

سرمایه‌گذاری در مسکن یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران است که برای مبالغ چند صد میلیون تومانی یا چند میلیاردی مناسب است. مسکن بدون شک جزو دارایی‌هایی است که همواره از پرارزش‌ترین‌هاست. اما گاهی تصمیماتی مثل خرید ملک بدون سند، خرید ملک اشتراکی و … می‌تواند ریسک این نوع سرمایه‌گذاری را در حد از دست دادن سرمایه بالا ببرد.

برای سرمایه‌گذاری در مسکن به چه نکاتی توجه کنیم

اگر این روش را برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهید، برای این که به بیشترین سود ممکن برسید باید به دو نکته مهم دقت کنید. اول این که ملک خود را در مناطقی بخرید که رو به رشد باشد؛ مثل مناطقی که در شهرک‌ها یا مناطق دورافتاده قرار دارند، اما در حال توسعه‌اند و در آینده شامل ایستگاه مترو، مجموعه‌های تجاری و ورزشی و … خواهند شد.

نکته دوم این که ملکی را نخرید که با مشکلاتی برای فروش همراه است. برای مثال داشتن پارکینگ در شهرهای بزرگ یا نبود آسانسور برای ملک‌هایی که در طبقات بالا قرار دارند، کار فروش مسکن را سخت خواهند کرد.

ضمناً این نکته را به خاطر داشته باشید که با خرید مسکن، باید هزینه و وقت رسیدگی به آن را نیز داشته باشید (به‌خصوص اگر قصد اجاره ملک را داشته باشید). به‌علاوه سرعت نقد شدن سرمایه در مسکن، به نسبت سایر روش‌ها کمتر است. بنابراین معمولاً باید زمانی حدود چند ماه را برای نقد شدن سرمایه خود در نظر داشته باشید.

همیشه خرید ملک یا خانه به عنوان اصلی‌ترین روش سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران بوده است. هر چند که در حال حاضر با توجه به بالارفتن قیمت مسکن در ایران خرید خانه به عنوان یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران به آرزو تبدیل شده است.

مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن

 • امکان کسب درآمد از طریق دریافت اجاره
 • نوسانات کمتر و به دنبال آن ریسک پایین‌تر
 • اطمینان خاطر از به سرقت نرفتن آن
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی از طریق سند ملک

معایب سرمایه‌گذاری در مسکن

 • نیاز به نقدینگی بالا
 • هزینه استهلاک
 • زمان لازم برای پیگیری‌های اداری
 • نقد شوندگی طولانی مدت

خرید مسکن یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات؟

بخشی از بازار بورس، به اوراق بهادار مبتنی بر مسکن در پروژه‌های ساخت و ساز تعلق دارد. در این طرح‌ها، شما می‌توانید بسته به میزان سرمایه خود، به‌اندازه چند متر از یک مسکن را به صورت واحدهایی از صندوق مسکن خرید کنید. 

درواقع شما هزینه‌ای را پرداخت کرده و به‌اندازه همان مقدار، در بازار مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنید. البته باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر فقط مجوز تاسیس این صندوق‌ها فراهم شده و امکان سرمایه گذاری در آن‌ها وجود ندارد. 

مزایای خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به نسبت خرید مسکن، ملک و خانه

 • امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ بسیار کمتر
 • عدم نیاز به رسیدگی به مسکن
 • نبود ریسک‌های مربوط به سند ملک

معایب خرید صندوق های سرمایه گذاری در املاک و مستغلات به نسبت خرید مسکن، ملک و خانه

 • پرداخت کارمزد به عنوان هزینه های صندوق

5) سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی

تقریباً تمام تصمیمات سیاسی و اقتصادی ایران و حتی دیگر کشورها، بر قیمت ارزها تأثیرگذار است. همین امر هم می‌تواند باعث سود بالای سرمایه‌داران ارز شود و هم باعث ضرر آنها! شاید به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی را می‌توان از پرریسک‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری دانست.

اگر قصد دارید بین انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران این راه را انتخاب کنید، باید بدانید که گاهی اوقات محدودیت‌هایی برای خرید و فروش ارزهای رایج‌تر (مثل دلار و یورو) وجود دارند. از طرفی نگهداری مقدار زیادی ارز ممکن است در بعضی بازه‌های زمانی تخلف محسوب شود.

در هر صورت سال‌هاست که خرید ارز یکی از مهم‌ترین روش های سرمایه گذاری در ایران بوده است چون ارزش سرمایه در برابر افت ارزش پول کشور حفظ می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی

 • روند صعودی بلندمدت قیمت بعضی ارزها مانند دلار
 • امکان خرید و فروش ارزها به‌صورت فیزیکی
 • نقد شوندگی نسبتاً خوب

معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی

 • افزایش و کاهش قیمت بر اساس اخبار سیاسی و اقتصادی
 • قیمت ارز و دلار به سختی قابل پیش‌بینی است
 • خطر از بین رفتن و به سرقت رفتن سرمایه
 • کالای سرمایه‌ای به شمار نمی‌آید
 • به جهت نوسان بالا به شدت پر ریسک است

6) سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

دنیای اقتصاد و سرمایه‌گذاری بدون تردید در آینده بیش از امروز با تکنولوژی عجین خواهد بود. سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و … نیز از دریچه‌های رو به این دنیای شگفت‌انگیز است. در این نوع سرمایه‌گذاری، شما هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید و به ازای آن صاحب پول دیجیتالی می‌شوید. ازآنجایی‌که این ارزها بر اساس علم رمزنگاری توسعه داده شده‌اند، به آنها “رمز ارز” هم گفته می‌شود.

نکته حائز اهمیت در این نوع سرمایه‌گذاری این است که به سراغ ارزهایی بروید که پشتوانه حمایتی معتبر دارند و نه همه ارزهایی که فقط روی بلاک چین قرار دارند. البته هیچ شرکتی نمی‌تواند نوسانات این بازار را به‌طور مستقیم کنترل و مدیریت کند. اما قطعاً ریسک خرید ارزهای معتبر، کمتر از ارز‌های دیجیتال متفرقه است.

هر چند ارز دیجیتال در حال حاضر هنوز هم برای همه به طور کامل شناخته شده نیست، ولی یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در ایران به شمار می‌رود.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

 • محدود نبودن به موقعیت جغرافیایی
 • امکان سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال بدون نیاز به واسطه
 • آماده شدن برای دنیای اقتصاد مدرن آینده
 • امکان بازدهی فوق‌العاده
 • معاملات شبانه‌روزی

معایب سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

 • سرمایه‌گذاری بسیار پرنوسان
 • عدم اثبات برخی ارزهای دیجیتال
 • نیاز به زمان و تلاش برای درک دنیای رمزارزها

7) سرمایه‌گذاری در خودرو

روش معمول سرمایه‌گذاری در خودرو، نگهداری خودرو صفر، خرید خودروهای کارکرده و تعمیر و فروش آنهاست. از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد سرمایه‌گذاری در خودرو به آن اشاره کنیم، هزینه‌های جانبی آن است. مالیات خرید و فروش، هزینه‌های محضر برای انتقال سند و هزینه‌های نگهداری و تعمیر از مواردی هستند که باید حتماً برای آنها برنامه‌ریزی داشته باشید. در هر صورت خودرو یکی از مهم‌ترین روش های سرمایه گذاری در ایران به حساب می‌آید.

مزایای سرمایه‌گذاری در خودرو

 • پتانسیل بالا برای بازدهی زیاد
 • نیاز به دانش مالی کمتر به نسب سرمایه‌گذاری در بورس و ارز
 • نقد شوندگی مناسب به نسبت روش‌هایی مثل خرید مسکن

معایب سرمایه‌گذاری در خودرو

 • محدودیت‌های قانونی
 • هزینه‌های جانبی
 • سختی انتخاب

بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران کدام است؟

در کشوری مانند ایران که متأسفانه ارزش پول باگذشت زمان کاهش می‌یابد، بهترین روش سرمایه‌گذاری در مبالغ بالا، تخصیص منابع مالی به کالاها یا دارایی‌هایی است که ارزش آنها کم نمی‌شود. البته پشتوانه مالی نقدی هم می‌تواند بخشی از سرمایه‌گذاری شما باشد. بنابراین شاید بهترین تصمیم این باشد که بخشی از پول خود را به‌صورت سپرده بانکی پس‌انداز کنید و باقی آن را به روش‌های دیگری که اشاره کردیم سرمایه‌گذاری کنید.

شاید بپرسید کدام یک از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران انتخاب درست‌تری است؟ بی‌تردید نمی‌توان یک روش را به‌عنوان بهترین راه دانست؛ اما می‌توانیم با نگاهی آماری بگوییم که در چند سال اخیر کدام روش بیشترین بازده را داشته است.

برای مثال بازدهی 6 ساله بازارهای مختلف ایران از سال 95 تا 1401 به صورت زیر بوده است:

بازار طلا بازدهی 860% ، بازار مسکن بازدهی 615% ، بازار ارز و دلار با بازدهی 600% ، سپرده‌های بانکی با بازدهی 115% ، ارز دیجیتال با بازدهی حدود 282% و بازار بورس با بازدهی 1660 درصدی همراه بوده‌اند. البته این اعداد به‌طور میانگین و حدودی طرح‌ شده‌اند.

در آخر

اگر بتوانید هوش مالی و شم اقتصادی خود را تقویت کنید، کم‌کم خودتان بهترین روش سرمایه‌گذاری را در هر بازه زمانی پیدا خواهید کرد. حوزه حرفه‌ای شدن در سرمایه‌گذاری اقتصادی نیز مثل همه حوزه‌های دیگر، نیاز به آزمون و خطا و تمرین دارد. بنابراین بهتر است سرمایه‌گذاری خود را با مبالغ پایین شروع کرده و کم‌کم آن را بیشتر کنید.

در نهایت اگر وقت کافی برای آموزش دیدن و دانش کافی برای معامله کردن ندارید، بازهم می‌توانید به جای ورود مستقیم به بازارهای سرمایه‌گذاری از طریق پلتفورم‌هایی مانند داراتو به صورت غیر مستقیم در بازارهای مختلف سرمایه‌َگذاری کنید و نگران سرمایه خود نباشید.

 

برای ثبت نام در داراتو وارد شوید.

Related Posts

پیام بگذارید