خانه صندوق سرمایه گذاری صندوق طلا یا طلای فیزیکی کدام به صرفه تر است؟
صندوق طلا یا طلای فیزیکی

صندوق طلا یا طلای فیزیکی کدام به صرفه تر است؟

توسط

صندوق طلا یا طلای فیزیکی؟ خرید طلا یا سکه همیشه یکی از اصلی ترین گزینه‌های ایرانی‌ها برای سرمایه گذاری بوده است. نوسانات قیمت این کالا و همچنین بازار رو به رشد آن در بازه‌های یکساله و بیشتر باعث شده تا سرمایه گذاری روی این کالا سودآور باشد و نظر بسیاری از افراد سرمایه گذار را جلب کند.

امروزه برای سرمایه گذاری روی طلا فقط محدود به خرید فیزیکی آن نیستید و شما می‌توانید با خرید صندوق طلا به صورت غیر مستقیم روی این کالا سرمایه گذاری کنید. سؤالی که اینجا پیش می‌آید این است که تفاوت صندوق طلا با خرید مستقیم طلا چیست و سرمایه گذاری روی کدام یک بهتر است؛ خرید صندوق طلا یا خرید مستقیم طلا و سکه.

در این مطلب قرار است به این سؤالات پاسخ بدهیم و ببینیم که صرفه اقتصادی کدام روش خرید طلا بیشتر است. تا انتهای مطلب با ما باشید تا با نحوه سرمایه گذاری روی این کالا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم آشنا شوید.

تفاوت صندوق طلا با خرید مستقیم طلا

برای خرید طلا و سرمایه گذاری روی این کالا دو روش پیش رو دارید. شما می‌توانید طلا را به صورت مستقیم از طلافروشی‌ها یا به صورت غیر مستقیم از طریق کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری خریداری کنید. این دو روش تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند.

با روش سنتی که همگی آشنایی داریم و مراحل آن هم خیلی ساده است؛ مراجعه حضوری به طلا فروشی و انتخاب سکه یا طلا و در نهایت خرید. اما روش جدیدتر «خرید غیر مستقیم طلا» و سرمایه گذاری روی صندوق‌های طلاست. در ادامه با این روش و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا خواهیم شد.  

آشنایی با صندوق طلا

صندوق طلا یا صندوق سرمایه گذاری طلا نوعی صندوق کالایی از نوع صندوق etf است که مجموعه دارایی‌های آن ترکیبی از سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلاست. مدیریت این صندوق‌ها برای کم کردن ریسک و ضرر سرمایه گذاری حداقل 70 درصد دارایی را به خرید اوراق گواهی سپرده سکه طلا و مابقی را به اوراق درآمد ثابت اختصاص می‌دهد.

با توجه به اینکه دارایی‌های این صندوق‌ها شامل گواهی سپرده سکه طلا می‌شود، قیمت گذاری و نوسانات قیمت این صندوق‌ها هم مثل قیمت طلای فیزیکی نوسان دارد. یعنی قیمت گذاری طلا، نرخ دلار و قیمت اونس جهانی این فلز گرانبها، در تغییرات قیمت و بازدهی صندوق‌ها هم تاثیر گذارند.

همانطور که گفته شد در این روش گواهی سپرده سکه طلا خریداری می‌شود. گواهی سپرده سکه طلا هیچ تفاوتی با سکه فیزیکی طلا ندارد.

تعریف گواهی سپرده طلا:

از سال 1394 برای کم کردن ریسک خرید سکه و سرمایه گذاری روی این کالا و همچنین ایجاد شفافیت بیشتر برای تعیین قیمت رسمی سکه، در معاملات بورسی سکه از گواهی سپرده سکه استفاده می‌شود.

این گواهی به صورت برگه بهادار است که با داشتن آن انگار سکه را به صورت فیزیکی در اختیار دارید. حتی می‌توانید با ارائه این گواهی، سکه را به صورت فیزیکی دریافت کنید. گواهی‌ها همچنین نشان دهنده مالکیت شما بر تعداد مشخصی سکه هستند. هر گواهی سپرده سکه طلا برابر است با یک صدم سکه فیزیکی. یعنی شما برای خرید هر سکه باید 100 گواهی بخرید.

با این حساب می‌توان گفت که خرید گواهی سکه طلا در بورس و صندوق‌های سرمایه گذاری تفاوتی با خرید فیزیکی سکه ندارد، اما تفاوت اصلی در مزایای بیشتر روش جدیدتر یعنی خرید صندوق طلاست.

مزایای خرید صندوق طلا نسبت به خرید فیزیکی طلا

مزایای خرید صندوق طلا نسبت به خرید فیزیکی این کالا بیشتر است. این موضوع باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران خرید صندوق طلا را به خرید فیزیکی این فلز گرانبها ترجیح بدهند. در ادامه به بررسی این مزایا پرداخته‌ایم.

امکان خرید طلا با پول کم

خرید طلا با چند هزار تومان شاید خیلی عجیب به نظر برسد، اما در صندوق طلا می‌توان حتی با مبالغ خیلی کم طلا خرید. این ویژگی باعث شده تا علاقمندان به سرمایه گذاری روی طلا بتوانند با مبالغ کم و پس اندازهای ماهانه، واحدهای صندوق‌های طلا را بخرند.

ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چطور می‌توان با هر مبلغ کمی طلا خریداری کرد. هزینه شروع سرمایه گذاری در صندوق طلا هم مثل سایر صندوق‌های سرمایه گذاری است. شما با 500 هزار تومان می‌توانید واحدهای صندوق‌های طلا را بخرید. 

این در حالی است که برای خرید طلای واقعی باید بیشتر از این مقدار هزینه کنید و باتوجه به قیمت امروز گرم طلا، با این مبلغ نمی‌توان طلا خریداری کرد. 

جلوگیری از سرقت طلا و سکه

امنیت صندوق طلا بیشتر از نگهداری طلای فیزیکی است. در صورتی که طلا را به صورت فیزیکی بخرید، باید آن را در جای امنی قرار بدهید تا سرقت نشود. اما با خرید صندوق طلا نیازی نیست که نگران نگهداری از آن باشید.

ممکن است این سوال پیش بیاید که امنیت صندوق چطور تامین می‌شود. در جواب باید گفت که صندوق‌های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند و امنیت آن‌ها به اندازه بانک و حتی بیشتر از آن است.

چرا امنیت صندوق بیشتر از بانک است؟ برای امنیت بیشتر نگهداری از طلای فیزیکی شما می‌توانید طلای خریداری شده را در صندوق امانات بانک قرار بدهید، اما همین صندوق‌ها هم ممکن است مورد سرقت قرار بگیرند. از طرفی شما باید هزینه نگهداری و اجاره صندوق را بدهید. در صورتی که در صندوق‌های طلا هزینه نگهداری و حفظ امنیت طلای شما دریافت نمی‌شود.

اطمینان خاطر از اصل بودن سکه و طلا

یکی از چالش‌های خرید طلا به صورت فیزیکی، خرید این کالا از طلافروشی‌های معتبر و قابل اطمینان است. در خرید فیزیکی طلا، حتی اگر با فروشنده‌ای آشنا در ارتباط باشیم، باز هم ممکن است مشکلاتی پیش بیاید و نمی‌توان با اطمینان خاطر گفت که طلای خریداری شده کاملا اصل است.

مثلا در خرید طلای آب شده که اجرت ساخت هم ندارد، هیچ راهی وجود ندارد که به عنوان خریدار مطمئن شوید طلای خالص می‌خرید. طلای تزئینی هم که اجرت ساخت دارد. خرید و فروش طلای دست دوم بدون فاکتور یا بدون اجرت ساخت هم خلاف قوانین است.

در صندوق طلا با این مشکلات مواجه نخواهید شد. صندوق‌های طلا تحت نظارت سازمان بورس کار می‌کنند و شما با هر میزان مبلغی می‌توانید در آن‌ها طلا بخرید و نگران اصل بودن آن نباشید. طلای شما به قیمت روز خریداری می‌شود و کاملا خالص است و هیچ هزینه‌ای بابت اجرت ساخت پرداخت نمی‌کنید.

ناچیز بودن کارمزد بورس در برابر اجرت خرید طلا

معمولا برای خرید طلا باید اجرت ساخت بدهید و اجرت ساخت هم مبلغ مشخصی ندارد، پس با این حساب خرید فیزیکی طلا اصلا به صرفه نیست. فقط کافیست نگاهی کنید به فرمول محاسبه کارمزد یا اجرت ساخت طلا:

9 درصد مالیات + 7 درصد سود مغازه دار + (وزن کل طلا×(قیمت یک گرم طلا + اجرت ساخت یک گرم طلا ))

همانطور که می‌بینید قیمت تمام شده در این روش خیلی بالاست و برای سرمایه گذار صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل است که «خرید صندوق طلا» به عنوان بهترین روش برای سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود.

البته خرید غیر مستقیم طلا هم کارمزد دارد، اما کارمزد خرید صندوق طلا از خرید فیزیکی آن خیلی کمتر است. برای خرید واحدهای صندوق فقط بین 0.1 تا 0.15 درصد کارمزد پرداخت می‌کنید.

قابل معامله بودن در بورس (ETF)

چون صندوق‌های طلا از نوع etf یا قابل خرید و فروش در بورس هستند، شما به راحتی می‌توانید واحدهای آن را در بورس معامله کنید. برای این کار فقط باید کد بورسی داشته باشید و بعد از آن در سامانه‌های معاملاتی آنلاین واحدها را خرید و فروش کنید.

نقد شوندگی سریع تر صندوق های طلا

نقدشوندگی صندوق طلا از طلای فیزیکی هم سریع‌تر است و هم به صرفه‌تر. شما هر زمانی که بخواهید، می‌توانید واحدهای صندوق طلا را بفروشید و پولش را در حساب کارگزاری خود دریافت کنید. اگر هم بخواهید مبلغ به حساب شما واریز شود، معمولا پس از یک روز کاری این مبلغ به حساب شما واریز می‌شود.

بازدهی صندوق های طلا و بازار طلا و سکه

بازار سکه و طلا بازاری پر نوسانی است و به همین دلیل سرمایه گذاری در این بازار تا حدودی پر ریسک است. اما برای افرادی که قصد دارند در بلند مدت سرمایه گذاری کنند، صندوق‌های طلا معمولا بازدهی خوبی داشتند.

نحوه خرید طلا در بورس

یک راه ساده برای سرمایه گذاری طلا در بورس، خرید صندوق‌های طلا است. برای این کار شما باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی داشته باشید. بعد از آن با مراجعه به کارگزاری‌ها و دریافت کد معاملاتی می‌توانید در صندوق طلا سرمایه گذاری کنید.

یک راه ساده‌تر هم استفاده از داراتو است. با ثبت نام در داراتو به راحتی می‌توانید در صندوق پشتوانه طلای زرین با نماد مثقال سرمایه گذاری کنید.

چه زمانی صندوق طلا بخریم؟

برای پیش بینی زمان خرید سکه یا خرید صندوق طلا باید ببینید که اوضاع داخلی و خارجی به چه صورت است. برای مثال پیش بینی وضعیت مذاکرات برجام و تاثیر آن روی قیمت ارز و طلا می‌تواند عامل مهمی برای خریدن یا نخریدن صندوق طلا باشد.

نکته دیگر هم تعیین بازه زمانی برای سرمایه گذاری است. بهتر است برای سرمایه گذاری سکه و طلا دید بلند مدت داشته باشید. یعنی اگر دنبال سود آنی نوسانات قیمتی هستید، بهتر است روی تغییرات قیمت سکه و طلا ریسک نکنید.

خرید صندوق طلا مناسب چه کسانی است؟

سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا یک روش پر ریسک است و به همین دلیل سرمایه گذارانی که ریسک پذیری بالایی داشته باشند، می‌توانند صندوق‌های طلا را به عنوان گزینه سرمایه گذاری انتخاب کنند. البته برای سرمایه گذاری در صندوق طلا باید صبر و حوصله به خرج داد و این روش معمولا در بلند مدت (بازه‌های یک ساله و بیشتر) بازدهی بیشتری دارد.

از طرفی با توجه به مزایایی که گفته شد، خرید صندوق‌ها می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش سنتی خرید سکه و طلا باشد. به همین دلیل افرادی که در گذشته سرمایه گذاری روی سکه و طلا را ترجیح می‌دادند، حالا می‌توانند صندوق‌های طلا را امتحان کنند.

جمع‌بندی؛ صندوق سرمایه گذاری طلا بهتر است یا خرید مستقیم طلا

در این مطلب به طور کامل و جامع تفاوت صندوق طلا با خرید مستقیم طلا را بررسی کردیم و همچنین توضیح دادیم که صندوق طلا بهتر است یا خرید مستقیم طلا. با توجه به بررسی انجام شده می‌توان گفت که مزایای خرید صندوق طلا بیشتر از خرید فیزیکی این کالاست.

شما با خرید صندوق طلا نگران سرقت آن، پرداخت اجرت ساخت، اصل نبودن طلا و مواردی از این دست نخواهید بود. همچنین این کالا در بازار بورس خیلی سریع‌تر نقد می‌شود. این دلایل باعث شده‌اند که خرید طلا به صورت صندوق طرفداران بیشتری پیدا کرده باشد.

اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق های طلا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در داراتو در ارتباط باشید. کارشناسان ما به شما کمک می‌کنند با کمترین سرمایه بهترین سرمایه گذاری را تجربه کنید.

سؤالات متداول

سود خرید مستقیم طلا بیشتر است یا صندوق؟

خرید طلای فیزیکی محدودیت‌هایی دارد که باعث می‌شود سود کمتری نسبت به خرید صندوق به شما بدهد. در این مطلب به این محدودیت‌ها اشاره کرده‌ایم.

چطور صندوق طلا بخریم؟

برای خرید صندوق طلا شما می‌توانید وارد سایت darato.ir شوید و با ثبت نام در این سایت صندوق طلا را به صورت مستقیم خریداری کنید. همچنین شما می‌توانید در سبدی از صندوق‌ها به پیشنهاد داراتو سرمایه گذاری کنید.

قیمت صندوق طلا با طلای فیزیکی متفاوت است؟

به دلیل اخذ اجرت ساخت و همچنین تزئینی بودن طلا، قیمت صندوق طلا نسبت به طلای فیزیکی کمتر است. همچنین در این مطلب تفاوت خرید طلای آب شده با صندوق طلا را نیز شرح داده‌ایم.

Related Posts

13 نظرات

مصطفی صفریان 16 شهریور 1401 - 12:14 ق.ظ

ممنون از مطلب خوبتون
آیا سود صندوق طلا با خود طلا فرق داره؟ یعنی میخوام بدونم که اگر صندوق بخریم چقدر سودش با طلای فیزیکی فرق داره

پاسخ
تحریریه داراتو 22 شهریور 1401 - 1:13 ب.ظ

سلام مصطفی ممنون از نظری که دادی
تو قسمت مقایسه صندوق طلا و طلای فیزیکی کامل توضیح دادیم. ببینید با توجه به اینکه خرید فیزیکی طلا یا حتی سکه کارمزد داره و باید از واسطه خرید میشه گفت سود صندوق معمولا بالاتره. چون کارمزد صندوق خیلی پایین تره و یه عدد ناچیزی در حد یکی دو درصد میشه. که با توجه به سودی که می‌کنی خیلی کم به نظر میاد. پیشنهاد میکنم صفحه طرح های داراتو رو ببینید تا با شکل سوددهی صندوق طلا بیشتر آشنا بشین.

پاسخ
مهدی کفاش 16 شهریور 1401 - 12:59 ق.ظ

مطالب مفیدی بود خیلی ممنون

پاسخ
تحریریه داراتو 22 شهریور 1401 - 1:26 ب.ظ

سلام مهدی جان، خوشحالیم که این پست براتون مفید بوده حتما مطالب دیگه وبلاگ رو هم دنبال کنید.

پاسخ
فاطمه رشنو 16 شهریور 1401 - 12:59 ق.ظ

چقدر جالب من نمیدونستم که میشه به این صورت طلا رو خریداری کرد. ممنون از مطالب جالبی که به اشتراک میذارید

پاسخ
تحریریه داراتو 22 شهریور 1401 - 1:25 ب.ظ

سلام فاطمه عزیز، ممنون از نظرتون. چه خوب خوشحالیم که تونستیم با این مطلب این روش سرمایه گذاری رو به شما معرفی کنیم.

پاسخ
امیر پیکاری 21 شهریور 1401 - 10:22 ب.ظ

برای کسی که دانش خرید و فروش طلا نداشته باشه به نظر من صندوق طلا خیلی بهتره

پاسخ
ماهی صفویه 21 شهریور 1401 - 10:35 ب.ظ

بسیار عالی. چه خوب که این امکان در داراتو وجود داره.

پاسخ
تحریریه داراتو 22 شهریور 1401 - 1:24 ب.ظ

ممنون از شما ماهی عزیز که نظر گذاشتی. خیلی خوشحالیم که این مطلب تونسته براتون مفید باشه. اگر میخواین در مورد صندوق طلا بیشتر بدونین، یه مطلب کلی هم با عنوان صندوق طلا چیست داریم. حتما ببینید توی سایت.

پاسخ
سارا سروری 22 شهریور 1401 - 2:38 ق.ظ

دارایی صندوق طلا همان طلا هست؟

پاسخ
تحریریه داراتو 22 شهریور 1401 - 1:22 ب.ظ

ممنون سارا که نظر گذاشتی. سؤال شما رو در مطلب صندوق طلا چیست در قسمت ترکیب دارایی در صندوق طلا چگونه است؟ پاسخ دادیم. خیلی کلی باید گفت که حداقل 70 درصد تا حداکثر 90 درصد دارایی طلا و سکه ست. ده درصد یا بیشتر هم اوراق درآمد ثابت تا اگه طلا ضرر کرد، صندوق بتونه بالانس کنه.

پاسخ
متین 20 مهر 1401 - 11:05 ق.ظ

ببخشید من مطلب و کامنت ها رو خوندم و دیدم که چندبار تاکید کردین صندوق طلا حتی از سکه هم سودش بیشتره. اما مثلا قیمت سکه تو سال 92 حدود 4 میلیون تومن بوده الان چهارده میلیونه. یعنی اگه می خریدیم 4 5 برابر می شد. ولی صندوق طلا هرجور حساب می کنم اینقدر سود نمیده. لطفا اطلاعات غلط ندین.

پاسخ
تحریریه داراتو 23 مهر 1401 - 5:52 ب.ظ

سلام. ممنون از دیدگاهتون. صندوق طلا از نظر عملکرد خیلی شبیه به سکه ست. چون عمده دارایی این صندوق ها از سکه تشکیل شده. اما اگر دقیق تر بررسی کنید می بینید که هم از نظر سود و هم از نظر مزایای دیگه صندوق طلا به صرفه تر و مناسب تر است. من به شما پیشنهاد می کنم قسمت مزایا و معایب رو دوباره بخونید. از طرفی شما تو سایت فیپیران عملکرد صندوق های طلای معتبر رو ببینید در این بازه زمانی که گفتید عملکرد صندوق بهتر بوده.

پاسخ

پیام بگذارید