خانه صندوق سرمایه گذاری بررسی میزان سود صندوق های سرمایه گذاری – سود کدام صندوق بیشتر است؟
سود صندوق های سرمایه گذاری

بررسی میزان سود صندوق های سرمایه گذاری – سود کدام صندوق بیشتر است؟

توسط

قرار دادن سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری یعنی ساده و بی دردسر در بورس سود کنید و کمتر ضرر کنید. تنوع صندوق‌ها باعث می‌شود که فرصت‌های سرمایه گذاری متفاوتی در صندوق‌ها داشته باشید.

اما همچنان یک نکته مبهم باقی می‌ماند، اینکه سود صندوق های سرمایه گذاری چقدر است؟ اصلا می‌توان سود این صندوق‌ها را تخمین زد؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با بررسی یک به یک صندوق‌ها ببینیم که قرار دادن سرمایه در آن‌ها سودده است یا خیر.

روش‌های سوددهی صندوق های سرمایه گذاری

برای اینکه ببینیم صندوق‌ها چقدر سود می‌دهند، ابتدا باید با روش‌های سوددهی آن‌ها آشنا شویم. به طور معمول انواع صندوق‌های بورسی به سه روش سوددهی دارند. این سه روش شامل سود به ازای واحدهای سرمایه، درآمدهای سرمایه‌های فروخته شده و درآمدهای دارایی‌‌های موجود می‌شود. در ادامه این سه روش را به طور کامل توضیح دادیم.

روش اول: سود نقدی به ازای هر واحد سرمایه

در این حالت سود نقدی سهام و اوراق قرضه صندوق به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود. این سود در طول سال یا به صورت دوره‌ای تحت عنوان NAV اعلام می‌شود. برای محاسبه نرخ بازده نقدی هم، این مقدار بدست آمده را تقسیم بر قیمت هر واحد سرمایه گذاری می‌کنند.

روش دوم: درآمدهای به دست آمده از سرمایه‌های فروخته شده

در این حالت سود حاصل از فروش اوراق به سرمایه گذاران پرداخت می‌‍شود. گاهی صندوق‌ها به درآمدهایی دست پیدا می‌کنند که از فروش اوراق بهادار داخل صندوق بدست می‌آید. این مبلغ زمانی که بیشتر از بهای تمام شده اوراق باشد، بین سرمایه گذاران تقسیم می‌شود و به نسبت تعداد واحدهای آن‌ها پرداخت می‌شود.

روش سوم: درآمدهای به دست آمده از محل دارایی‌های موجود

این روش هم مثل روش قبلی است و سودحاصل ناشی از افزایش قیمت اوراق داخل سبد به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود؛ با این تفاوت که سهامی فروخته نمی‌شود. در این حالت افزایش قیمت اوراق داخل صندوق باعث می‌شود تا قیمت واحدها بیشتر شده و سود حاصل از این افزایش به سرمایه گذاران پرداخت ‌شود.

سود صندوق های سرمایه گذاری چطور محاسبه می شود؟

برای به دست آوردن سودنهایی و بازده کلی یک صندوق از یک فرمول اختصاصی استفاده می‌شود که در پایین قرار دادیم.

فرمول سود صندوق سرمایه گذاری

شما با داشتن مقدار بازده کل یک صندوق به راحتی می‌توانید عملکرد آن را در طول سال بررسی کنید. معمولا همه صندوق‌ها موظفند که این اطلاعات را در اختیار سرمایه گذاران قرار بدهند.

تا اینجا با فرآیند تخصیص سود به سرمایه گذاران صندوق‌های بورسی آشنا شدید؛ در ادامه با بررسی هر صندوق مشخص کردیم که میزان سود هر کدام از صندوق های سرمایه گذاری چقدر است.

بررسی میزان سود صندوق‌ های سرمایه گذاری

انواع مختلفی از صندوق‌ها با میزان سوددهی متفاوت وجود دارند. تفاوت این صندوق‌ها در میزان سوددهی و ریسک سرمایه گذاری در آن‌هاست. میزان سوددهی و ریسک هر صندوق را می‌توان با بررسی عملکرد آن صندوق در سال‌های گذشته به دست آورد. در ادامه به بررسی میزان بازدهی چهار صندوق پر طرفدار سهامی، مختلط، درآمد ثابت و طلا پرداختیم.

بررسی میزان سود صندوق های سهامی

یکی از صندوق‌هایی که میزان سود آن‌ها را خیلی سخت می‌توان حدس زد، صندوق سهامی است. دلیل آن هم بازار پر تلاطم و پر فراز و نشیب سهام است. چون عمده دارایی در این صندوق‌ها سهام‌های مورد معامله در بورس هستند.

نوسانی بودن بازار بورس اجازه نمی‌دهد که میزان سود دقیقی را برای این صندوق‌ها تخمین زد. تنها می‌توان گفت که این صندوق‌ها سود ثابت و پرداخت نقدی ندارند. بازدهی این صندوق‌ها براساس افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری مشخص می‌شود.

میزان سود صندوق های سرمایه گذاری

یک نکته مهم درباره میزان سود صندوق‌های سهامی این است، که در برخی از بازه‌های زمانی و در بازارهای مثبت این صندوق‌ها بیشترین سود ممکن را دارند. البته ریسک ضرر آن را هم در بازار منفی بورس نباید فراموش کرد.

بررسی میزان سود صندوق های با درآمد ثابت

صندوق درآمد ثابت یک نوع سپرده گذاری بانکی با سود بیشتر و با مزایای بهتر است. سود صندوق درآمد ثابت عمدتا بالاتر از سود سپرده‌های بانکی است و از طرفی شما می‌توانید در بازه‌های زمانی یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و… سود نقدی خود را دریافت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این صندوق‌ها مطلب صندوق درآمد ثابت چیست را بخوانید. در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم که این صندوق‌ها چه مزایایی دارند و برای سرمایه گذاری چه افرادی مناسب است.

بررسی میزان سود صندوق های مختلط

ریسک صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط متعادل است و این صندوق‌ها بازدهی متناسبی دارند. سود این صندوق‌ها نه خیلی بالاست و نه خیلی پایین. تنوع دارایی‌ها در این صندوق‌ها باعث شدند تا حالت تعادلی آن حفظ شود.

بررسی میزان سود صندوق‌های طلا

عمده دارایی این صندوق‌ها از طلا و سکه و مقادیری هم اوراق درآمد ثابت مثل سپرده‌های بانکی است. با بررسی بازار سکه و طلا در سال‌های گذشته می‌توان گفت که صندوق سرمایه گذاری طلا همیشه در سود بوده و در بازه‌های یکساله یا بیشتر بازدهی خیلی بالایی داشته است.

بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری متعلق به کدام صندوق است؟

نمی‌توان دقیق گفت که کدام صندوق بیشترین سود را می‌دهد، اما می‌توان به صورت تقریبی گفت که در بازارهای مثبت سود صندوق‌های سهامی ممکن است بالا باشد و البته ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‌ها هم بیشتر است. صندوق درآمد ثابت با اینکه در بهترین حالت 30 درصد سود می‌دهند، اما برای افراد کم ریسک تر مناسب هستند.

صندوق طلا هم گزینه خوبی برای سرمایه گذاری است، چون در بازار ایران معمولا قیمت طلا همیشه رشد خوبی داشته است و در بازه‌های یک ساله یا بیشتر پایین نیامده است. اما پیشنهاد ما به شما این است که قبل از انتخاب صندوق پر سود، ببینید که چقدر اهل ریسک کردن هستید. میزان ریسک پذیری شما می‌تواند عامل مهمی باشد برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری.

میزان ریسک شما در سرمایه گذاری چقدر است؟

برای سرمایه گذاری در صندوق ها قبل از هر چیز باید بدانید که ریسک پذیری شما در فعالیت‌های اقتصادی چقدر است. پیشنهاد می‌کنیم وارد صفحه آزمون ریسک سنجی داراتو شده و با انجام تست ریسک سنجی، ببینید که در سرمایه گذاری ها چقدر اهل ریسک هستید.

سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد

با بررسی انواع سرمایه گذاری‌ها می‌توان گفت که صندوق‌ها در صورت مدیریت درست و همچنین معتبر بودن، می‌توانند حداقل بین 20 تا 30 درصد سود بدهند. برای مثال صندوق درآمد ثابت که نسبت به سایر صندوق‌ها سود کمتری دارد، در شرایطی می‌تواند حتی تا 30 درصد سود بدهد که این مقدار خیلی بالاتر از سپرده‌های بانکی است.

نتیجه گیری؛ بهترین سود صندوق برای سرمایه گذاری کدام است؟

در این مطلب قصد ما این بود که شما را با سودهای مختلف صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا کنیم. همانطور که در مطلب خواندید انواع مختلف صندوق‌ها سودهای متفاوتی می‌دهند. در این بین می‌توان گفت که صندوق‌های مختلط و صندوق طلا بازدهی قابل اطمینان‌تری دارند و صندوق‌های سهامی بیشترین سود ممکن را ارائه می‌دهند. اگر هم به دنبال یک سرمایه گذاری بدون ضرر هستید، صندوق‌های درآمد ثابت بهترین گزینه برای شما هستند.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد به تمامی سؤالات شما در خصوص سود صندوق‌ها پاسخ داده باشد. شما همچنین می‌توانید نظرات و سؤالات خود را برای ما بفرستید، کارشناسان ما در داراتو در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود. نظرات و دیدگاه‌های شما می‌‎تواند به غنی‌‎تر شدن این مطلب کمک کند.

Related Posts

پیام بگذارید