خانه صندوق سرمایه گذاری صدور ابطال صندوق چیست
صدور ابطال صندوق چیست

صدور ابطال صندوق چیست

توسط

هر بازار مالی مثل بازار صندوق‌های بورسی پر از اصطلاحاتی است که دانستن آن‌ها باعث می‌شود تا عملکرد بهتری در آن بازار داشته باشید. اصطلاح صدور ابطال هم یکی از اصطلاحات مهم صندوق‌هاست که در اینجا به تعریف آن پرداختیم.

صدور ابطال صندوق نوعی از خرید و فروش صندوق است و به اصطلاح صندوق‌هایی که با این مدل خرید و فروش می‌شوند، صندوق‌های صدور ابطالی یا صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال نامیده می‌شوند. برای درک بهتر این اصطلاح بورسی در ادامه همراه ما باشید.

صدور ابطال چیست؟

صندوق‌ها از نظر نحوه خرید و فروش به دو دسته صدور و ابطالی و etf یا قابل معامله دسته بندی می‌شوند. صندوق‌های etf از طریق سامانه‌های کارگزاری قابل خرید و فروش هستند، اما نحوه خرید و فروش صدور و ابطالی‌ها کمی متفاوت است. در تعریف صدور و ابطال صندوق به طور ساده می‌توان صدور را عمل خرید واحدهای صندوق و ابطال را عمل فروش این واحدها بیان کرد.

واحد هم در صندوق تعریف مشخصی دارد. برای سرمایه گذاری در صندوق‌های مختلف واحدهای آن فروخته می‌شوند. واحدها نشان می‌دهند که از کل حجم دارایی صندوق چه مقدار به شما اختصاص دارد. هر واحد ارزش معینی دارد، مثلا هر واحد ممکن است 100 هزار تومان باشد. نکته‌ای که به آن باید توجه داشته باشید تفاوت قیمت صدور و ابطال در این نوع از صندوق‌هاست. در ادامه به این موضوع بیشتر پرداختیم.

قیمت صدور و ابطال

وقتی سرمایه گذاری خود را در صندوق صدور ابطالی آغاز می‌کنید، این سؤال پیش می‌آید که دلیل تفاوت قیمت ابطال با قیمت صدور چیست و نحوه قیمت گذاری صدور یا ابطال صندوق به چه صورت است. برای درک این موضوع باید با مفهوم NAV صندوق آشنا باشید.

تعریف NAV

کلمه اختصاری nav مخفف واژه net asset value یا ارزش خالص دارایی‌‌های صندوق است. در صورت تقسیم این مقدار بر تعداد کل واحدهای سرمایه گذاری، قیمت هر واحد سرمایه گذاری به دست می‌آید. قیمت صدور و ابطال واحدها از این مقدار به دست می‌آید.

تفاوت قیمت صدور با قیمت ابطال به این دلیل است که مدیر صندوق برای خرید اوراق بهادار باید کارمزد پرداخت کند و این کارمزد از سرمایه گذاران گرفته می‌شود.

گاهی هم ممکن است که برخی از سهم‌های سبد، بازار فعال نداشته باشند و به همین دلیل قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق نسبت به قیمت واقعی آن‌ها متفاوت می‌شود. در این حالت مدیریت صندوق این اختیار را دارد که طبق دستورالعمل‌های مربوطه قیمت واحدهای سرمایه گذاری را متعادل کند.

کارمزد صدور و ابطال واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری

در صندوق صدور ابطالی چه در هنگام فروش یا ابطال صندوق چه در هنگام صدور یا خرید باید کارمزد صدور و ابطال را پرداخت کنید. مبلغ این کارمزد متفاوت است. این کارمزدها معمولا در اساس نامه صندوق شرح داده شده‌اند و با توافق سرمایه گذار کسر می‌شوند.

بهترین زمان برای صدور صندوق

کارشناسان مالی معتقدند بهترین زمان برای صدور در صندوق سرمایه گذاری بعد از پرداخت سود دوره‌ای است، چون در این زمان قیمت صدور در حداقل حالت ممکن قرار می‌گیرد.

زمان ابطال واحد بعد از صدور

برخی از صندوق‌های صدور و ابطالی مدت ماندگاری دارند. در این حالت اگر قبل از مدت ماندگاری درخواست ابطال بدهید، سرمایه گذار فقط می‌تواند مابه التفاوت قیمت صدور و ابطال را دریافت کند. مشکلی که اینجا پیش می‌آید این است که در این حالت ممکن است مبلغ دریافت شده از نرخ سود پیش بینی شده صندوق کمتر باشد. برخی از صندوق‌ها هم این شرط را گذاشته‌اند که اگر قبل از مدت ماندگاری درخواست ابطال داده شود، هیچ سودی به سرمایه گذار تعلق نگیرد.

نحوه خرید صندوق های صدور و ابطالی

فرآیند صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری از طریق مراجعه به شعبه‌های مورد تایید صندوق انجام می‌شود. همچنین برای این کار باید فرم‌های ابطال یا صدور صندوق را پر کنید. در واقع این صندوق‌ها را نمی‌توان از اپلیکیشن‌های مالی مختلف و با جستجوی نماد آن خرید. درست عکس etf که در سامانه‌های آنلاین و از طریق جستجوی نماد قابل خرید و فروش است.

صندوق‌های صدور و ابطالی به صورت اینترنتی هم قابل خرید و فروشند. با ورود به سامانه‌های اختصاصی صندوق‌های صدور و ابطالی و از طریق پنل‌های کاربری آن‌ها می‌توان به صورت اینترنتی درخواست صدور و ابطال واحدهای صندوق را داد.

نتیجه گیری

در این مطلب از وبلاگ داراتو هدف ما این بود که به طور کامل اصطلاح صدور و ابطال را تعریف کنیم و توضیح دهیم که صندوق صدور ابطالی چه شرایطی دارند. برای ورود به بازار بورس و به خصوص سرمایه گذاری در صندوق‌ها شناخت اصطلاحات می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

در این مطلب هم با همین هدف به تعریف اصطلاح صدور و ابطال پرداختیم. پیشنهاد می‌کنیم سؤالات و نظرات خودتان را در قسمت دیدگاه‌ها وارد کنید. کارشناسان ما در داراتو بلاگ در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید