توسط

سوالات متداول داراتو

داراتو میان‌بری است برای ورود شما به دنیای سرمایه گذاری؛ بدون نیاز به دانش و مهارت‌های تخصصی در زمینه سرمایه گذاری. اگر برای ورود مستقیم به دنیای سرمایه گذاری وقت کافی و دانش تخصصی تحلیل بازار را ندارید، داراتو همراه هوشمند، دستیار حرفه‌ای و مشاور سرمایه گذاری شماست. داراتو خدمتی جدید از کارگزاری آگاه است که برای مدیریت دارایی شما راهکارهای موفق و مطمئن پیشنهاد می‌دهد. داراتو از افراد خبره حوزه سرمایه‌گذاری برای مدیریت ریسک و بازدهی سرمایه شما به نحو مطلوب استفاده می‌کند. پس اگر فردی تازه وارد در حوزه سرمایه‌گذاری هستید، یا به دنبال سرمایه گذاری با پول کم هستید، می‌توانید سرمایه خود را به داراتو بسپارید و برای مدیریت دارایی خود پیشنهادهای عالی دریافت کنید.

مسیر فعالیت شما در داراتو با یک آزمون ریسک سنجی شروع می‌شود. در این آزمون سطح ریسک شما به دست می‌آید و با توجه به آن بهترین ترکیب دارایی (مانند سهام، طلا و درآمد ثابت) به نسبت پولی که واریز می‌کنید، در سبد سرمایه‌گذاری شما قرار می‌گیرد.

هدف داراتو ارائه مطلوب ترین پیشنهاد برای کسب بهترین بازدهی ممکن در آینده است.

داراتو تسهیل‌گر سرمایه گذاری شماست. این اپلیکیشن مالی هوشمند در وقت و هزینه‌های مالی شما برای یادگیری سرمایه گذاری و مدیریت دارایی صرفه جویی می‌کند. عضویت در این اپ خیلی ساده و سریع است و هر زمان که بخواهید می‌توانید به صورت آنلاین و غیر حضوری واریز یا برداشت داشته باشید. از طرفی با داراتو می‌توانید با کمترین مبلغ و فقط با 550 هزار تومان سرمایه گذاری خود را شروع کنید. در نهایت برای برداشت پول هم هیچ محدودیت زمانی ندارید.

مهمتر از همه شما با داراتو شانس مشاوره با استفاده از تحلیل‌گران خبره را دارید تا حداکثر بازدهی را در سرمایه گذاری داشته باشید.

همه افراد می‌توانند مدیریت سرمایه های خود را به داراتو بسپارند و ارزش دارایی‌های خود را حفظ یا بیشتر کنند. از آنجایی که استفاده از داراتو نیازی به تخصص برای تحلیل بازار و سرمایه‌گذاری مستقیم ندارد، همه افرادی که دغدغه مدیریت سرمایه مطمئن را دارند، می‌توانند به جای ورود مستقیم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف، از راهکارهای داراتو بهره‌مند شوند.

داراتو به دو نکته کلی توجه می‌کند: اول اینکه با گرفتن یک آزمون کوتاه ریسک‌سنجی، میزان ریسک‌پذیری شما را کشف می‌کند. دوم اینکه به تحلیل داده‌های چند سال اخیر و شرایط موجود بازار می‌پردازد. در نهایت با بررسی این اطلاعات به شما سبدی از دارایی‌های متنوع پیشنهاد می‌دهد.

داراتو یکی از خدمات گروه آگاه است و مجوزهای مختلف فعالیت در صنعت سرمایه‌گذاری را دارد. گروه آگاه 17 سال سابقه فعالیت در زیرمجموعه‌های مختلف از جمله کارگزاری، مشاوره سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، تأسیس و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دارد که در همه این حوزه‌ها مجوزهای رسمی لازم را نیز از مراجع مربوطه اخذ کرده است. گروه آگاه در حال حاضر در صندوق‌ها و سبدهای زیرمجموعه خود بیش از 7 هزار میلیارد تومان را تحت مدیریت دارد، که نشان از اعتماد بالای مردم به این مجموعه مالی است.

بعد از اینکه مراحل ریسک سنجی را طی کردید و سطح ریسک خود را متناسب با شخصیت مالی خود بدست آوردید، داراتو به عنوان یک راهکار هوشمند، بازار سرمایه را جستجو و تحلیل کرده و در کنار اطلاعات سطح ریسک شما، سبدی پیشنهادی شامل درآمد ثابت، سهام و طلا را به شما می‌دهد. سعی داراتو این است که این پیشنهاد برای شما بهترین بازدهی ممکن را در آینده داشته باشد.

داراتو متشکل از مجموعه افرادی خبره در زمینه‌های فناوری، تحلیل مالی و مدیریت سرمایه در گروه آگاه است. تیم داراتو با تجربه و دانش خود به دنبال خلق بیشترین سود برای سرمایه‌گذاران، متناسب با هر سطح ریسکی است.

بله. از آنجایی که سرمایه‌گذاری زیر نظر سازمان بورس و به نام خود شخص انجام می‌گیرد، ثبت نام در سامانه سجام و داشتن کد بورسی برای استفاده از سامانه داراتو الزامی است.

خیر. تنها کارمزد تراکنش‌ها، مبتنی بر درصدهای رسمی تعیین شده توسط سازمان بورس، کسر می‌شود که مبلغ ناچیزی است. این عدد مبتنی بر نوع دارایی خریداری شده (صندوقهای قابل معامله، بورسی، فرابورسی، کالا و …) اندکی متفاوت است.

داراتو به عنوان خدمتی رایگان از گروه مالی آگاه، این اطمینان را به شما می‌دهد که در حال حاضر هیچگونه کارمزدی بابت خدمات خود از مبلغ سرمایه شما کسر نمی‌کند. در حالت کلی فعالیت و انجام تراکنش‌های خرید و فروش، طبق قوانین سازمان بورس دارای کارمزد اندکی است که این بخش نیز به کارگزاری آگاه پرداخت می‌شود.

ریسک‌سنجی یک آزمون کوتاه است که سطح ریسک‌پذیری شما را مشخص می‌کند. با حدود 10 سوال کوتاه مشخص می‌شود که شخصیت مالی شما چگونه است. به طور مثال آیا شما ریسک‌پذیری بالایی دارید تا صندوق سهامی برای شما مناسب باشد یا اینکه ریسک‌پذیری پایینی دارید که صندوق درآمد ثابت مناسب شما باشد.

داراتو به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی آگاه، دارای مجوز مشاوره سرمایه‌گذاری و کارگزاری است.

مدیریت سرمایه و بازدهی در داراتو

ابتدا سرمایه شما به صورت مستقیم به حساب خودتان نزد کارگزاری آگاه واریز می‌شود. با توجه به اینکه داراتو سطح ریسک شما را با یک آزمون کوتاه بررسی می‌کند، برای مقدار پول واریزی شما پیشنهاد تشکیل سبدی از دارایی‌های متنوع را می‌دهد. از آنجایی که بازار سرمایه به صورت مستمر به وسیله داراتو پایش و تحلیل می‌شود، برای مدیریت سرمایه و افزایش بازدهی سرمایه شما نیز پیشنهادهای مداوم ارائه می‌دهد.

در اولین مرحله سرمایه‌گذاری از طریق داراتو شما باید احراز هویت سجام شده و کد بورسی دریافت کرده باشید. سپس در پنل کارگزاری آگاه ثبت‌نام کنید و شناسه و رمز ورود به پنل کارگزاری آگاه را دریافت نمایید. سپس با وارد کردن شناسه و رمز عبور دریافتی، وارد سامانه داراتو شوید و از قسمت افزایش سرمایه، در هر زمان سرمایه مورد نظر خود را اضافه نمایید. حداقل افزایش سرمایه در هر بار 550 هزار تومان و حداکثر 50 میلیون تومان است. افزایش سرمایه شما طی دو روز کاری پردازش می‌شود و به دارایی شما در داراتو افزوده می‌شود.

شما در هر زمانی می‌توانید هر میزان دلخواه از سرمایه خود را برداشت و به حساب بانکی‌تان منتقل کنید. حداقل مبلغ قابل برداشت در هر بار 550 هزار تومان است. پس از انجام برداشت، درخواست شما ثبت و حداکثر طی سه روز کاری پردازش و مبلغ تعیین شده به حساب شما منتقل می‌شود.

طبق قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، کمترین مبلغی که با آن می‌توانید در بازار سرمایه خرید و فروش انجام دهید «500 هزار تومان» است. اگر کارمزد معاملات سهم سازمان بورس و سهم کارگزاری‌ها را هم در نظر بگیریم، حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری حدود 550 هزار تومان می‌شود.

وقتی سرمایه‌ای را در داراتو واریز می‌کنید، کارشناسان گروه مالی آگاه متناسب با وضعیت بازار در آن زمان، برای پول شما پیشنهاد سرمایه‌گذاری در بازارهای متنوعی را می‌دهند. حال با توجه به وضعیت سبد دارایی‌های خریداری شده برای شما، میزان سرمایه در هر لحظه متفاوت است و ممکن است افزایش یا کاهش نسبی داشته باشد. اما در هر زمان شما می‌توانید سرمایه خود را در داشبورد مدیریتی داراتو مشاهده کنید.

خیر، هیچ الزامی برای حفظ مبلغ سرمایه‌گذاری شده برای مدت مشخص وجود ندارد. شما در هر زمان می‌توانید بدون هیچگونه کارمزد یا جریمه، اقدام به برداشت سرمایه خود کنید.

خیر، میزان سرمایه ثبت شده در پنل همان سبد دارایی شماست، که به نام خودتان خریداری شده و در هر زمان قابل برداشت است. توجه داشته باشید که میزان دارایی در زمان برداشت مبتنی بر قیمت روز هر یک از دارایی‌های داخل سبد شما محاسبه می‌شود.

سرمایه‌گذاری هیچگاه سود مشخصی ندارد و حتی ممکن است در بعضی بازه‌های زمانی با زیان نیز همراه باشد؛ اما داراتو سعی می‌کند تا با استفاده از تجربیات تحلیل‌گران متخصص و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های خوش‌نام، تا حد امکان به بیشترین سود ممکن دست یابد. هرچند نمی‌توان درصد سود مشخصی را برای سرمایه‌گذاری از طریق داراتو بیان کرد، ولی می‌توان تاریخچه بازدهی و عملکرد صندوق‌های داراتو را در وبسایت مشاهده کرد.

گرچه سرمایه‌گذاری غالباً در بلندمدت جذابیت بالایی دارد اما خواه و ناخواه فعالیت در بازار سرمایه همواره با ریسک همراه است. با توجه به آزمون ریسک‌سنجی انجام شده در داراتو، سطح ریسک مشخصی برای سرمایه‌گذار از طریق داراتو تعیین می‌شود. داراتو از طریق خرید سهام‌ صندوق‌های خوش‌نام و بهره‌گیری از تجربیات تحلیل‌گران متخصص، ریسک سرمایه‌گذاری شما را به حداقل ممکن می‌رساند.

سوالات متداول در صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری یک نهاد مالی است که متخصصین بازار سرمایه آن را مدیریت می‌کنند. در واقع شما با خرید واحدهای صندوق، مدیریت دارایی خود را به یک تیم حرفه‌ای با نظارت سازمان بورس سپرده‌اید. با خرید صندوق افرادی که دانش کافی ندارند، می‌توانند روی سکه و طلا، سهام، دارایی ثابت مانند اوراق مشارکت و حتی بازار کالا مانند زعفران سرمایه‌گذاری کنند و بازده مناسب‌تری نسبت به سپرده‌گذاری در بانک یا حتی خرید مستقیم سهام در بازار بورس داشته باشند.

خرید صندوق بهترین راه برای مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها و صرفه‌جویی در زمان است. خرید صندوق به شما کمک می‌کند علاوه بر داشتن تنوع دارایی در سبد خود، نقدشوندگی بالاتری هم داشته باشید. صندوق‌های سرمایه گذاری همیشه اولویت اصلی افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری با پول کم هستند.

صندوق‌های سرمایه گذاری طبق مقررات سازمان بورس نباید پیش‌بینی سود آینده را بکنند. چون بازدهی صندوق معمولا تحت تاثیر شرایط بازار است. مثلا بازدهی صندوق‌ درآمد ثابت وابسته به سود اوراق منتشر‌شده در بازار است یا صندوق سهامی وابسته به رشد سهام در بازار بورس است.

با توجه به قوانین تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، هر کدام از انواع صندوق‌ها پخش دارایی مشخصی دارند. مثلا حداقل 70 درصد حجم دارایی در صندوق طلا از گواهی سپرده کالایی سکه طلا تشکیل شده و باقیمانده آن در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. یا حداقل 75 درصد حجم دارایی در صندوق درآمد ثابت از اوراق بهادار بدون ریسک مانند  اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه تشکیل شده و باقیمانده آن در سهام‌ سرمایه‌گذاری می‌شود.

در واقع چیزی به نام بهترین صندوق وجود ندارد، بلکه درست است که بگوییم مناسب‌ترین صندوق برای شما. مهم‌ترین عوامل در انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب از این قرار است: میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذار، مدت سرمایه گذاری (بلند مدت یا کوتاه مدت)، شرایط اقتصادی کشور و ترکیب دارایی صندوق مورد نظر.

خیر، هیچ الزامی برای حفظ مبلغ سرمایه‌گذاری شده برای مدت مشخص وجود ندارد. شما در هر زمان می‌توانید بدون هیچگونه کارمزد یا جریمه، اقدام به برداشت سرمایه خود کنید.

سوالات متداول در صندوق درآمد ثابت

حدود 75 درصد دارایی در صندوق با درآمد ثابت، در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و یا در سایر اوراق بهادار با ریسک کم سرمایه‌گذاری می‌شود. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها معمولا شبیه بانک است، با این تفاوت که اکثر مواقع سود بیشتری را برای شما به دنبال دارد. با توجه به اینکه ریسک ضرر و زیان در اینجا نزدیک به صفر است، افراد مبتدی و حتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در برهه‌هایی از این صندوق‌ها استفاده می‌کنند.

علاوه بر سود روزشمار و بیشتری که صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به بانک‌ها دارند، شما محدودیتی برای برداشت پول و اضافه کردن سرمایه در صندوق‌ها ندارید. در حالی که این محدودیت در سپرده گذاری بانکی وجود دارد. پس تنها راه حل سرمایه‌گذاری که بسیار شبیه بانک باشد همچنین بازدهی بالاتری داشته باشد، صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت همیشه تضمین می‌کنند حداقل بازده ممکن را برای سرمایه‌گذاران دارند. شخصی که سرمایه خود را در این صندوق‌ها قرار می‌دهد‏، انتظار سودی معقول با حداقل ریسک را دارد. به صورت معمول صندوق درآمد ثابت دست کم 3 الی 5 درصد بیشتر از سپرده‌گذاری در بانک‌ها به شما سود می‌رساند.

یکی از جذابیت‌های این صندوق‌ها برای مردم پرداخت سود نقدی دوره‌ای مانند یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و… است. این مدل بیشترین شباهت را به سپرده گذاری بانکی دارد. پس از پرداخت دوره‌ای سود نقدی به سهامداران، ارزش خالص هر واحد از صندوق به قیمت مبنا برمی‌گردد، که این موضوع خود باعث تعدیل قیمت واحدها می‌شود.

بله. در صندوق‌های با درآمد ثابت، معمولا یک حداقل سودی را تضمین می‌کنند، که این میزان بستگی به نوع فعالیت و درصد پخش سرمایه صندوق در دارایی‌های با درآمد ثابت دارد. صندوق‌های با درآمد ثابت ممکن است کم ریسک یا بدون ریسک باشند که همین میزان ریسک درصد سود حداقلی صندوق را تغییر خواهد داد.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری صندوق‌هایی که بر اساس صدور و ابطال است، به اندازه خرید یک واحد از این صندوق است و در صندوق‌‌های قابل معامله در بورس، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، به اندازه حداقل ارزش سفارش خریدی است که می‌تواند ارسال کند. طبق مقررات حداقل ارزش سفارش در بازار بورس ایران، برابر با ۵۰۰ هزار تومان است، اما به دلیل وجود کارمزد کارگزاری و سازمان بورس، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری شما ۵۵۰ هزار تومان خواهد بود.

برای خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس لازم است در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی فعال داشته باشید. از طریق داراتو می‌توانید درخواست خرید صندوق مورد نظر خود را داده و مبلغ سرمایه گذاری را به راحتی و به صورت آنلاین پرداخت کنید.

سوالات متداول در صندوق سهامی

اگر حداقل ۷۰ درصد ترکیب دارایی‌های یک صندوق را سهام تشکیل دهد، به این نوع سبد دارایی، صندوق سهامی گفته می‌شود. ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر است. همچنین احتمال کسب سود بالاتر در این نوع صندوق‌ها نیز بیشتر است.

مهم ترین دلیل سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی، نیاز نداشتن به دانش بالا و صرف وقت زیاد برای سرمایه گذاری است. از نکات مهم دیگر می‌توان به تنوع سبد سرمایه گذاری و همچنین شفافیت در ارائه گزارش‌ها و عملکردهای صندوق‌های سهامی اشاره کرد.

قسمت عمده ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی، سهام مورد معامله در بازار بورس است. چون معمولا قیمت سهام با نوسان همراه است، پیش‌بینی سود در طی مدت زمان مشخص سخت است؛ به همین دلیل است که این صندوق‌ها پرداخت سود نقدی ندارند و به جای آن از افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری خود استفاده می‌کنند. معمولاً نرخ سود صندوق‌های سهامی نسبت به سایر صندوق‌ها بیشتر است و طبیعتاً ریسک بیشتری هم دارد.

صندوق‌های سرمایه گذاری مطابق مقررات سازمان بورس، نباید پیش‌بینی سود انجام دهند. چون سود آن‌ها متاثر از شرایط بازار و وضعیت سهامی است که در آن سرمایه گذاری کرده‌اند. همچنین با توجه به ماهیت بازار سرمایه، تعهد سودآوری و دادن تضمین کاری غیرممکن است. ولی با توجه به استفاده از متخصصان خبره در تشکیل سبد سهام شما، ریسک سرمایه گذاری کاهش می‌یابد.

طبق مقررات سازمان بورس حداقل ارزش سفارش در بازار، برابر با ۵۰۰ هزار تومان است. شما برای هر بار افزایش سرمایه خود در داراتو حداقل به افزایش ۵۵۰ هزار تومان سرمایه نیاز دارید تا هزینه های کارمزد کارگزاری و سازمان بورس هم در نظر گرفته شود.

بعد از گذراندن آزمون ریسک سنجی در داراتو و مشخص شدن سطح ریسک شما، در صورتی که در سطح ریسک بالا قرار گرفته باشید، صندوق‌های سهامی گزینه مناسبی برای شما هستند.  پس از آن کافیست مبلغ سرمایه گذاری خود را آنلاین پرداخت کنید و صندوق خود را خریداری کنید.

سوالات متداول در صندوق طلا

صندوق طلا نوعی از صندوق‌های سرمایه گذاری کالایی قابل معامله در بورس است. در این صندوق‌ها سرمایه جمع‌آوری شده در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌شود. در واقع به جای خرید مستقیم سکه و طلا، با مبلغ دلخواه صندوق طلا خریداری می‌کنیم.

معمولا سرمایه‌گذاران در حوزه سکه و طلا با چند مشکل عمده روبرو هستند. سه مشکل اصلی خرید از فروشنده معتبر، نگهداری سکه فیزیکی در منازل و گران بودن قیمت هر واحد سکه تمام بهار آزادی است. سرمایه‌گذاری در صندوق طلا این امکان را به شما می‌دهد که با مبلغ و ریسک کم‌‌تر سرمایه‌گذاری خود را در طلا انجام دهید.

برای اینکه از نوسانات ناگهانی بازار طلا در امان باشید، مدیریت سرمایه‌ از طریق سبدگردانی حرفه‌ای انجام می‌شود و علاوه بر گواهی سپرده سکه و دارایی‌های درآمد ثابت نیز در ترکیب سبد قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود بازدهی این صندوق‌ها دقیقا برابر با بازدهی سکه طلا در بازار نباشد، اما تقریبا با آن مشابه است. وجود اوراق درآمد ثابت باعث می‌شود تا صندوق از نوسانات قیمت سکه در امان باشد و نسبت به سکه فیزیکی ریسک کمتری دارد.

با توجه به ماهیت بازار سرمایه، تعهد سودآوری و دادن تضمین کار دشواری است. بیشتر سرمایه‌گذاری ‌صندوق طلا، روی سکه است. ارزش سکه طلا هم وابسته به دو عامل قیمت جهانی اونس طلا و نرخ ارز در ایران است که قابل پیش‌بینی نیست.

در صندوق‌‌های قابل معامله در بورس (ETF) حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، به اندازه حداقل ارزش سفارش خریدی است که یک کاربر می‌تواند ارسال کند. طبق مقررات سازمان بورس حداقل ارزش سفارش در بازار، برابر با ۵۰۰ هزار تومان است. اما به دلیل وجود کارمزد کارگزاری و سازمان بورس، شما حداقل ۵۵۰ هزار تومان سرمایه برای ورود به داراتو نیاز دارید.

برای سرمایه‌گذاری در صندوق طلا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی داشته باشید. پس از اخذ کد بورسی خرید یا فروش این صندوق‌ها امکان‌پذیر است. نباید فراموش کرد ماهیت سرمایه‌گذاری ‌ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذار دیدگاه بلندمدت داشته باشد. در همین راستا باید به تیم‌های حرفه‌ای که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برعهده دارند، اطمینان داشته باشد. برای خرید و فروش صندوق طلا کافی است از طریق داراتو سرمایه گذاری خود را آنلاین انجام دهید و سفارش خرید خود را ثبت کنید.