خانه سرمایه گذاری سود مرکب چیست؟ آشنایی با بهره مرکب و نحوه محاسبه آن
سود مرکب چیست

سود مرکب چیست؟ آشنایی با بهره مرکب و نحوه محاسبه آن

توسط

سود مرکب چیست و دانستن تعریف بهره مرکب چه کمکی به ما می‌کند؟ وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای جمله معروفی دارد که می‌گوید: تمام دارایی من حاصل آمریکایی بودنم، مقداری شانس و سود مرکب است. این جمله نشان می‌دهد که سود مرکب چه تاثیر بسیار مهمی در زندگی افراد سرمایه‌گذار خواهد داشت.

بسیاری از سرمایه گذاران همانند بافت بر این باورند که سود مرکب عامل اصلی و مهم افزایش سرمایه است. تاثیر بلند مدت بهره مرکب بر پس انداز شما مثل معجزه می‌ماند. چون در مقایسه با سود ساده از طریق سود مرکب پول شما با سرعت بیشتری افزایش پیدا می‌کند.

َدر ادامه این مقاله تعریفی کامل از بهره مرکب ارائه داده‌ایم. با استفاده از این مفهوم می‌توانید در آینده سرمایه گذاری آگاهانه‌تری داشته باشید. با ما همراه باشید تا ببینید، چطور می‌توان از طریق سود مرکب ثروت خود را تصاعدی افزایش داد.

سود مرکب چیست

در بیان ساده می‌توان گفت سود مرکب یا بهره مرکب (compound interest) به نوعی سود سود است. این سود به صورت سود مضاعف به سرمایه و سپرده افراد سرمایه‌گذار افزوده می‌شود. بیایید این موضوع را بازتر کنیم. سود 2 نوع دارد: سود ساده و سود مرکب. سود ساده همان سودی است که به سپرده‌های بانکی تعلق می‌گیرد.

در مقابل بهره مرکب سودی است که مضاف بر سود ساده به سودهای ماهانه تعلق می‌گیرد. در سپرده‌گذاری بانکی تنها سود ساده محاسبه می‌شود. بهره مرکب در بلند مدت می‌تواند مبلغ چشمگیری باشد و باعث بیشتر رونق گرفتن پس انداز شما شود.

به همین دلیل درک این موضوع برای جوان‌ترها و افرادی که به تازگی وارد دنیای سرمایه گذاری شده‌اند بسیار مهم‌تر است. سود مرکب برای افراد جوان مثل نعمتی الهی است، چون آن‌ها فرصت بسیاری پیش روی خود دارند تا از این طریق سرمایه خود را افزایش دهند.

برای درک ساده‌تر، این مفهوم را با مثال گلوله برفی هم تعریف می‌کنند. اگر گلوله‌ای برفی را از بالای کوهی برفی به سمت پایین هل بدهید، این گلوله در حین راه بزرگتر و بزرگتر می‌شود و زمانی که به دامنه کوه می‌رسد گلوله برفی بسیار بزرگی شده است. در سود مرکب هم سرمایه‌ها به همین صورت رشد می‌کنند.

اجازه بدهید تعریف سود مرکب را با یک مثال بازتر کنیم:

فرض کنید مبلغ 20 میلیون تومان در بورس یا صندوق درآمد ثابت سرمایه گذاری کرده‌اید. اگر این مبلغ در انتهای روز اول 2 درصد رشد کرده باشد، سود شما به صورت زیر محاسبه می‌شود:

همانطور که مشاهده می‌کنید سود سرمایه گذاری در روز اول 400 هزار تومان است. حال اگر در انتهای روز دوم سرمایه شما 3 درصد سود کند اتفاق اصلی رخ می‌دهد. در اینجا سود مرکب باعث می‌شود تا سود جدید بر مبلغ سود کرده دیروز اضافه شود.

همانطور که می‌بینید در این حالت مبلغ سپرده گذاری شما به صورت تصاعدی بالا می‌رود. به صورت ساده می‌توان گفت این روش به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید روی پول‌های سود کرده خود دوباره سرمایه گذاری و سود کنید. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که ممکن است در فرآیند سرمایه گذاری ارزش دارایی شما کم شود و در این روش بهره مرکب روی ارزش جدید اعمال می‌شود.

چطور سود مرکب را محاسبه کنیم

فرمول نرخ بهره مرکب شاید در ظاهر پیچیده به نظر بیاید، اما خیلی ساده با داشتن مبلغ سپرده، درصد اسمی نرخ بهره سالیانه و تعداد دوره دریافت سود بدست می‌آید. فقط کافیست این مقدار را در فرمول زیر قرار دهید:

P *[(1 + i)^n – 1] :سود مرکب

P: مبلغ سپرده در حال حاضر

i: درصد اسمی نرخ بهره سالیانه

n: تعداد دوره دریافت سود

در این فرمول هرچقدر عدد n بزرگتر باشد یا دوره سود بیشتر شود، میزان سود هم بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که می‌گویند سود مرکب در بلند مدت بیشتر است.

چرا سود مرکب؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود سود مرکب بیشترین کاربرد را داشته باشد، منفعت بیشتر این نوع سود نسبت به سود ساده است. البته باید این نکته را در نظر داشت که برای بهره بردن از سود مرکب باید درآمدمان ثابت باشد. درآمد ثابت باعث می‌شود تا بتوانیم سرمایه‌های اندک خود را سرمایه گذاری کنیم و از طریق سود مرکب دارایی خود را چند برابر کنیم.

نکته مهم دیگر طولانی مدت بودن این نوع سرمایه گذاری است. به همین دلیل برای سرمایه گذاری روی سود مرکب باید صبر و حوصله زیاد داشت.

با سود مرکب کجا سود کنیم؟

سود مرکب در دنیای بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری، خرید ارزهای دیجیتال و سایر سرمایه گذاری‌ها معنا پیدا می‌کند. در ادامه به طور کامل توضیح دادیم که سود مرکب در چه فضاهایی بیشترین کاربرد را دارد.

سود مرکب در بورس چگونه است

با توجه به اینکه سود مرکب در سیستم بانکی ممنوع است و بانک‌ها این سود را دریافت نمی‌کنند، اما بهره مرکب در بورس کاربرد بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید از طریق خرید و فروش سهام سود مرکب دریافت کنید.

سرمایه گذاری‌های کوچک

پایه و اساس این سود بر سرمایه گذاری‌های کوچک است. چون با استفاده از این سود می‌توان به سادگی و در یک مسیر ساده سرمایه‌های کوچک خود را افزایش دهیم.

خرید اوراق بهادار

روش دیگر کسب سود مرکب سرمایه گذاری در بازار سهام است. افراد سرمایه‌گذار با ارتقای دانش مالی خود و یادگیری روش‌های تحلیل بورس می‌توانند به صورت مستقیم وارد بازار سهام شوند و از طریق دریافت سود مرکب سرمایه‌های خود را چند برابر کنند. مدل کسب سود در این روش هم به این صورت است که با هر بار فروش سهام، سود به دست آمده مجدد به مبلغ خریداری شده اضافه می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری

در روش قبلی شما نیاز به وقت و دانش زیاد دارید، اما از طریق صندوق سرمایه گذاری بدون نیاز به دانش و مهارت خاصی می‌توانید با قرار دادن سرمایه در صندوق سود مرکب بگیرید.

روش‌های دیگر سرمایه گذاری

از طریق روش‌های دیگر سرمایه گذاری مثل صادرات، ارز، طلا، خرید ملک و خودرو می‌توان از مزایای سود مرکب بهره‌مند شد. مکانیزم سود مرکب در همه روش‌های سرمایه گذاری یکسان است؛ به این صورت که با دریافت سود اولیه، این میزان سود به سرمایه اولیه اضافه می‌شود و در نتیجه سود مرکب به دست می‌آید. در این روش‌ها به درآمدی پایدار و زمان نیاز داریم.

سود مرکب در ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کمی پیچیده‌تر است. معمولا افرادی که صبر بیشتری داشته باشند، می‌توانند در این بازار از مزایای بهره مرکب در ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

سود مرکب بانکی و سود مرکب صندوق درآمد ثابت

ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که سود مرکب بانکی چیست یا اینکه کدام بانک سود مرکب می‌دهد و سود مرکب بانک‌ها چگونه است. با اینکه منطقی است بانک‌ها سود به صورت مرکب بدهند، اما به دلیل احتمال ورشکستگی بانک‌ها و ضرر احتمالی، هیچ کدام از بانک‌ها این نوع از سود را ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل معمولا سود بانک‌ها به صورت سود ساده است.

سود مرکب در صندوق درآمد ثابت

برای کسب سود مرکب یا باید به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید، یا سرمایه خود را در صندوق‌های سرمایه گذاری قرار دهید و به صورت غیر مستقیم این روش سرمایه گذاری را تجربه کنید. یکی از صندوق‌هایی که می‌توان در آن از مزایای سود مرکب استفاده کرد، صندوق درآمد ثابت است.

برای آشنایی با صندوق درآمد ثابت پیشنهاد می‌کنیم مطلب صندوق درآمد ثابت چیست را بخوانید. در این مطلب می‌توانید با صندوق درآمد ثابت و نحوه سود دهی آن آشنا شوید.

صندوق‌های درآمد ثابتی که سود دوره‌ای دارند، بهترین گزینه برای بهره‌مندی از مزایای سود مرکب هستند. سرمایه گذاران در این صندوق‌ها می‌توانند از طریق سرمایه گذاری مجدد سود دریافتی، سود مرکب بگیرند.

سخن پایانی

در این مقاله توضیح دادیم که سود مرکب چیست و چه کاربردهایی دارد. به طور کلی می‌توان گفت سود مرکب در بازارهایی مثل بازار سهام و صندوق‌های درآمد ثابت اهمیت بسیار زیادی دارد. این سود که به سود سود هم معروف است، باعث می‌شود تا سرمایه شما به صورت تصاعدی بالا برود و تجربه بهتری از سرمایه گذاری داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم در پایان شما هم نظرات و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در تحریریه داراتو پاسخگوی شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید