خانه سرمایه گذاری راهنمای تصویری خرید خودرو از بورس کالا + شرایط خرید خودرو از بورس کالا
خرید خودرو از بورس کالا

راهنمای تصویری خرید خودرو از بورس کالا + شرایط خرید خودرو از بورس کالا

توسط

خرید خودرو این روزها یکی از آرزوهای محال خانواده‌ها و جوانان ایرانی شده است. بالا رفتن قیمت خودرو با شرایط تورمی اقتصاد باعث شده تا این کالا به یکی از لوکس‌ترین کالاها و با قیمت غیر واقعی و گزاف تبدیل شود.

بر همین اساس تصمیم‌های مختلفی برای عرضه خودرو و فروش خودرو در نظر گرفته شده است؛ مثل قرعه کشی یا پیش فروش خودرو. یکی از جدیدترین روش‌های فروش خودرو که اخیرا خیلی طرفدار پیدا کرده است، خرید خودرو از بورس کالا است. در این روش افراد با داشتن کد بورسی می‌توانند خودروی مورد نظر خود را از بورس کالا خریداری کنند.

در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم که شرایط خرید خودرو از بورس کالا چگونه است و چطور می‌توانید با این روش ماشین‌دار شوید. در ادامه همراه داراتو باشید تا با جدیدترین روش خرید و فروش خودرو آشنا شوید.

خرید خودرو از بورس کالا

خودرو از محبوب‌ترین کالاها بین ما ایرانی‌ها به حساب می‌آید، اما افزایش قیمت این کالا باعث شده تا روش‌های مختلفی مثل قرعه کشی، لیزینگ، خرید اقساطی و انواع دیگری برای خرید این کالای گران قیمت ایجاد شود.

یکی از جدیدترین روش‌ها خرید خودرو از بورس کالا است. از این روش در مردادماه سال 1401 رونمایی شد و هدف از آن تشکیل بازاری شفاف و رقابتی و عرضه خودرو با قیمت‌های منصفانه بود.

مدل خرید خودرو در بورس همانند مزائده و رقابتی است. در این روش مشتریان خودروهای معرفی شده باید براساس قیمت پایه خودرو یک روز قبل از عرضه خودرو در بورس، مبلغ موردنظرشان را برای شرکت در رقابت اعلام کنند. مشتریان برای این کار باید در سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری‌ها قیمت خود را ارسال کنند.

این روش با اینکه مراحل ساده‌ای دارد، اما نیازمند ثبت نام در چند سامانه مختلف است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم که مرحله به مرحله ثبت نام در این سامانه را به شما معرفی کنیم. البته در ادامه این مطلب حواشی و اخبار مربوط به خرید و فروش خودرو در بورس هم به روزرسانی خواهد شد.

مراحل خرید خودرو در بورس کالا

خرید خودرو در بورس کالا تا حدودی مثل خرید سهام است؛ با این تفاوت که برای خرید و فروش خودرو باید علاوه بر کد بورسی، کد بورس کالا هم داشته باشید. در ادامه مرحله به مرحله ثبت نام برای خرید ماشین از بورس را آموزش دادیم.

در شکل زیر مسیر خرید خودرو از بورس از اولین مرحله تا مرحله آخر نمایش داده شده است.

مراحل خرید خودرو در بورس کالا

مرحله اول: دریافت کد بورسی

برای خرید خودرو از بورس کالا ابتدا باید کد بورسی داشته باشید. کد بورسی شما همان کدی است که در ثبت نام سجام به شما اختصاص داده می‌شود؛ پس اگر از قبل در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اید شما کد بورسی دارید و نیاز نیست که دوباره ثبت نام کنید.

برای آشنایی با نحوه ثبت نام سجام پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش ثبت نام سجام را بخوانید. در این مطلب همه مراحل دریافت کد بورسی را به طور کامل توضیح دادیم.

شما می‌توانید به صورت مستقیم نیز با ورود به سایت سجام و ثبت نام در این سایت کد بورسی خود را دریافت کنید.

مرحله دوم: دریافت کد بورس کالا

کد بورس کالا با کد بورسی متفاوت است و برای خرید خودرو از بورس حتما نیاز به کد بورس کالا هم دارید. برای دریافت کد فیزیکی بورس کالا باید از طریق پنل کارگزاری‌ها اقدام کنید.

به همین منظور ابتدا وارد سامانه دریافت کد بورس کالا آگاه به نشانی agah.ebgo.ir شوید. در این صفحه اگر کد سجام ندارید، می‌توانید گزینه احراز هویت سجام را کلیک کنید و مراحل احراز هویت را در سامانه سجام انجام دهید.

سامانه ebgo در کارگزاری آگاه

اگر کد بورسی سجام دارید و پیش‌تر احراز هویت شده‌اید، حال می‌توانید روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک کنید. پس از کلیک روی این گزینه تصویر زیر را مشاهده می‌کنید. در این صفحه توضیحاتی کلی درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورس کالا قرار داده شده است.

این صفحه را مطالعه کرده و سپس روی گزینه بستن کلیک کنید. 

خرید خودرو از بورس کالا

در صفحه جدید کد ملی و شماره ملی خود را در قسمت‌های خواسته شده قرار دهید و در ادامه تیک گزینه «نیاز به بروزرسانی اطلاعات از سجام دارم» را بزنید. سپس روی ادامه کلیک کنید.

فروش خودرو در بورس کالا

در این مرحله پیامکی حاوی کد تایید جهت دریافت اطلاعات در سامانه سجام ارسال می‌شود. کد را در بخش مشخص شده قرار دهید.

شرایط خرید خودرو از بورس کالا

پس از ورود کد، مشخصات فردی کاربر شامل اطلاعات شغلی، نشانی، مالی و حساب بانکی کاربر نمایش داده می‌شود. شما باید بخش‌های خالی را پر کنید و اطلاعات را بروزرسانی کنید. در نهایت پس از اینکه مطمئن شدید اطلاعات وارد شده صحیح است، روی گزینه تایید کلیک کنید.

نکته: در صفحه مربوط به اطلاعات شغلی و در قسمت نوع فعالیت حتما گزینه «خرید خودرو» را وارد کنید.

اففتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو در بورس

پس از وارد کردن اطلاعات حال تصویر امضای خود را آپلود کنید؛ امضا حتما باید روی صفحه‌ای سفید زده شده باشد. شما همچنین می‌توانید تصویر مدارک دیگر خود را هم بارگذاری کنید.

ثبت نام برای خرید خودرو در بورس

در ادامه بخش‌های مربوط به «نوع درخواست کد» را با توجه به اهداف مالی خود تایید و روی گزینه «دریافت معرفی‌نامه نهایی» کلیک کنید. حتما توجه کنید که برای خرید خودرو از بورس باید گزینه «بازار فیزیکی بورس کالا» را تایید کنید.

خرید خودرو در بورس

در نهایت با کلیک بر روی نام بانک مورد نظر خود، فرم مربوط به حساب وکالتی مورد نظر را دریافت می‌کنید.

خرید خودرو از بورس

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی به حساب معاملاتی شما لینک می‌شود. اگر در کارگزاری آگاه ثبت نام کرده باشید، به راحتی می‌توانید معرفی نامه کارگزاری آگاه را به یکی از بانک‌های منتخب ارائه دهید و حساب وکالتی خود را افتتاح کنید.

مراحل افزودن حساب وکالتی در سامانه ebgo.ir

پس از اینکه حساب وکالتی خود را از بانک دریافت کردید، حالا دوباره باید به سامانه agah.ebgo.ir مراجعه کنید. در همان صفحه اول سامانه روی گزینه اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار کلیک کنید و شماره حسابتان را وارد کنید.

مراحل خرید خودرو در بورس کالا

در قسمت ورود شماره حساب از شما خواسته می‌شود که کد ملی و شماره تلفن همراه خودتان را وارد کنید. در ادامه کد تایید به تلفن همراه شما ارسال می‌شود و شما باید این کد را در سامانه وارد کنید.

خرید خودرو در بورس کالا

پس از وارد کردن کد به صفحه اطلاعات حساب بانکی خود وارد می‌شوید. در این قسمت حال باید روی گزینه افزودن کلیک کنید. همچنین در بخش مربوط به نوع استفاده هم حتما گزینه وکالتی بازار فیزیکی را انتخاب کنید.

در نهایت اطلاعات بانکی خود را وارد کنید و روی گزینه ذخیره کلیک کنید. پس از انجام این کار مراحل افزودن حساب وکالتی به سامانه به پایان می‌رسد.

خرید و فروش خودرو در بورس کالا

با انجام مراحل گفته شده و تکمیل فرم‌ها شما به کارگزاری وکالت می‌دهید که وجوه مورد نیاز برای سفارش‌ها را به صورت مستقیم در حساب بانکی شما مسدود کند. پس از انجام معاملات وجوه مسدودی به حساب کارگزاری انتقال داده می‌شود. در صورتی هم که معامله انجام نشود، وجوه مسدود شده آزاد می‌شود.

خرید خودرو در بورس با حساب وکالتی

پس از دریافت حساب وکالتی از بانک شما می‌توانید از طریق این حساب به سامانه خرید آنلاین بورس وارد شوید و در اولین مرحله قیمت پایه ماشین عرضه شده مورد نظرتان را واریز کنید.

طریقه واریز قیمت پایه

شما بعد از دو روز کاری نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت می‌کنید. در ادامه باید منتظر اطلاعیه‌های عرضه خودرو در بورس کالا باشید. پس از دریافت اطلاعیه شما باید حساب وکالتی خود را به اندازه قیمت پایه خودرو شارژ کنید.

مرحله نهایی: ثبت سفارش خرید خودرو

پس از واریز مبلغ پایه خودرو در حساب وکالتی باید در روز عرضه خودرو وارد سامانه آنلاین بورس کالا شوید و درخواست خود را ثبت کنید. به محض اینکه درخواست را ثبت کنید، درخواست شما وارد بخش معاملات کالای کارگزاری می‌شود و خودروی مورد نظر درصورتی که به اندازه کافی عرضه شده باشد برای شما خریداری می‌شود.

نحوه تعیین نمایندگی برای دریافت خودرو

پس از تایید خودرو از سوی کارگزاری، خریدار باید نمایندگی موردنظر خود را از بورس کالا تعیین کند. شما می‌توانید ماشین مورد نظر خود را از نمایندگی موردنظر دریافت کنید.

خودروهای عرضه شده در بورس کالا

یکی از نکات جالب درباره عرضه خودرو در بورس کالا، تنوع این خودروهاست. برخی از این خودروها به همراه تاریخ عرضه‌شان در جدول زیر آمده است.

نوع خودرو حجم کالای قابل عرضه محدودیت سفارش تاریخ عرضه قیمت پایه میزان پیش پرداخت
پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای سفید ۷۰۰ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ ۴,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای مشکی آبنوس ۵۰۰ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ ۴,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
پژو ۲۰۷ اتوماتیک سفید ۵۰۰ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ ۳,۷۴۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
پژو ۲۰۷ اتوماتیک مشکی آبنوس ۳۰۰ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ ۳,۷۴۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
کامیون کشنده EM POWER ۸۶ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷ ۳۱,۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰ریال ۱۰درصد
کارا دو کابین ۱۵۰ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷ ۳,۰۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۱۰درصد
کارا تک کابین ۴۹۲ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷ ۲,۹۱۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۱۰درصد
لاماری ایما سفید ۵۸ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ ۹,۸۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
لاماری ایما خاکستری ۳۸ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ ۹,۸۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
لاماری ایما مشکی ۷۸ هر کد ملی یک دستگاه ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ ۹,۸۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲۵ درصد
دنا بزودی
سورن بزودی
رانا بزودی

عرضه خودروهای جدید چطور اعلام می شوند؟

پذیرش خودروهای جدید در بورس کالا با اعلام رسمی بورس کالا و توافق با خودروسازان انجام می‌شود. اخبار ورود خودروهای جدید به بورس کالا از طریق خبرگزاری‌های رسمی اعلام می‌شود.

قیمت خودرو در بورس کالا

در خرید و فروش خودرو در بورس تعیین کننده قیمت خریداران هستند. در واقع خودروها در ابتدا با قیمت‌های پایه اعلامی از بورس وارد رقابت می‌شوند و بر روی قیمت پایه عرضه و تقاضا در روز عرضه شکل می‌گیرد. با این روش قیمت گذاری تا حدودی می‌‍توان امیدوار بود که خودروها زیر قیمت بازار آزاد معامله می‌شوند.

خرید خودرو با قرعه کشی به صرفه تر است یا در بورس؟

به طور دقیق نمی‌توان گفت که خرید خودرو با قرعه کشی به صرفه‌تر است یا در بورس، اما می‌توان گفت که قیمت خودرو در این دو روش از بازار آزاد پایین‌تر است. برای مثال با مقایسه قیمت خودرو در بازار آزاد و قیمت‌های این کالا در بورس می‌توان دید که دست کم 10 تا 15 درصد پایین‌تر از قیمت بازار آزاد عرضه شده‌اند.

تفاوت قیمت پژو 207 در بورس کالا و بازار آزاد

یکی از جدیدترین خودروهایی که در بازار بورس معامله شد، خودرو پژو 207 بود. در یازدهم دی ماه 4 هزار خودرو 207 با قیمت 456 میلیون تومان فروخته شد. این در حالی است که قیمت 207 در بازار آزاد و شبکه‌های اینترنتی فروش خودرو حدود 550 میلیون تومان است.

یعنی شما می‌توانستید با خرید خودرو از بورس کالا، خودرو پژو 207 را حدود 94 میلیون تومان ارزان‌تر خریداری کنید. این تفاوت قیمت می‌تواند تا حدی گویای به صرفه‌تر بودن خرید خودرو از بورس کالا باشد.

شرایط خرید خودرو از بورس کالا

برخی از قوانین اعلام شده از سوی بورس کالا به ترتیب زیر است:

متقاضیان باید میزان مبلغ پایه و درصد وجه قیمت پایه را در حساب وکالتی نزد بورس واریز کنند. این مبلغ از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج در حساب مذکور مسدود می‌شود.

ثبت و ارسال سفارش به معنی برنده شدن در رقابت نیست و متقاضی باید تا زمان اعلام نتیجه منتظر باشد.

قیمت پیشنهادی متقاضیان خودرو باید براساس قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و با در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی هر خودرو مثل مالیات، عوارض شماره گذاری، 9 درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، ثبت پلاک، شماره گذاری و بیمه شخص ثالث باشد.

در صورت انصراف از خرید و تکمیل وجه باید 5 درصد ارزش کل معامله به عنوان هزینه فسخ به همراه 0.5 درصد هزینه کارمزد دو سر معامله پرداخت شود.

متقاضی خرید 3 روز کاری فرصت دارد تا مبلغ باقی مانده از قیمت برنده شده خودرو را در حساب وکالتی خود واریز کند. در صورتی که وجه پس از سه روز تکمیل نشود، فرد متقاضی باید به ازای هر روز جریمه‌ای به ارزش 0.25 درصد ارزش کل معامله پرداخت کند.

اگر دیرکرد در تکمیل وجه به بیش از 6 روز برسد، پس از پایان روز ششم معامله فسخ می‌شود و 5.5 درصد ارزش کل معامله به عنوان هزینه فسخ از حساب شخص برداشت می‌شود.

مزایای فروش خودرو در بورس کالا

در ادامه چند مورد از مهمترین مزایای خرید و فروش خودرو در بورس کالا خواهیم پرداخت.

حذف قیمت دستوری: خرید و فروش خودرو در بورس باعث می‌شود تا بازار ساماندهی بهتری پیدا کند و شاهد اعلام قیمت‌های دستوری به صورت قرعه کشی نباشیم.

دسترسی آسان‌تر و سریع‌تر به خودرو: در این روش خرید خودرو بسیار ساده‌تر می‌شود و متقاضی می‌تواند به سرعت خودرو مورد نظر خود را از طریق بورس بخرد.

شفاف شدن معاملات: در این روش اطلاعات خریداران و فروشندگان ومبلغ خرید و فروش به صورت شفاف ثبت می‌شود.

نکات مهم خرید خودرو در بورس کالا

تا کنون خودروهای مختلفی و با شرایط متفاوتی در بورس کالا عرضه شده‌اند، به همین خاطر شرایط کلی عرضه خودروها در بورس کالا به شرح زیر است که رعایت آن‌ها ضروری است:

  • متقاضیان ملزم به واریز میزان مبلغ پایه و درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند، که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد.
  • ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.
  • لازم است یک روز قبل از عرضه، مبلغ پایه را به حساب وکالتی خود واریز کنید. خودروی کارا در دو نوع تک کابین و دو کابین عرضه می‌شود. مبلغ پایه برای نوع تک کابین حدود ۲۹۱ و برای نوع دو کابین ۳۰۱ میلیون تومان اعلام شده است.
  • در روز عرضه باید تا پیش از ساعت مجاز ثبت سفارش سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری آگاه مراجعه کنید. پس از شرکت در معامله و خرید خودرو، لازم است در همین سامانه نسبت به انجام مراحل تکمیلی خرید و انتخاب نمایندگی اقدام کنید.
  • متقاضیان خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو (مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.
  • افراد منتخب در رقابت خرید خودرو، در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، موظفند میزان «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را پرداخت نمایند.
  • منتخبان در رقابت ۳ روز کاری مهلت دارند تا مابقی مبلغ (باقی مانده) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می‌شود.
  • چنانچه منتخبین رقابت پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌گردد. و میزان «۵.۵ درصد» ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه انفساخ معامله برای آ‌ن‌ها محاسبه می‌گردد.

سخن پایانی؛ خرید خودرو بورسی

در این مطلب قصد ما این بود که شما را با جدیدترین روش خرید خودرو یعنی خرید خودرو از بورس آَشنا کنیم. امیدواریم با توضیحات این مطلب بتوانید خودرو موردنظر خود را از بورس کالا خریداری کنید. همچنین در این مطلب شرایط خرید خودرو از بورس کالا را به شما شرح دادیم.

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید این روش می‌تواند باعث حذف دلالان شود و خودروها با قیمت منطقی‌تری به دست مصرف کننده برسند. با این حساب می‌توان گفت که خرید خودروهای بورسی از خرید مستقیم خودرو از بازار آزاد به نظر به صرفه تر است. امیدواریم این مطلب به همه سؤالات شما پاسخ داده باشد.

Related Posts

پیام بگذارید