خانه سرمایه گذاری تفاوت بانک و صندوق درآمد ثابت –بازدهی کدام؟
تفاوت بانک و صندوق درآمد ثابت

تفاوت بانک و صندوق درآمد ثابت –بازدهی کدام؟

توسط

بانک بهتر است یا صندوق درآمد ثابت. بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت را دارند؛ شاید این سؤال برایشان پیش آمده باشد که تفاوت بانک و صندوق چیست و سپرده بانکی با سرمایه گذاری چه تفاوتی دارد. با اینکه این دو روش سرمایه گذاری شبیه به یکدیگر هستند، اما تفاوت‌های بارزی هم دارند.

در این مطلب از داراتو کامل و دقیق به شما توضیح دادیم که سپرده گذاری و صندوق‌های سرمایه گذاری چه تفاوت‌هایی با هم دارند و در نهایت به شما خواهیم گفت که سپرده گذاری در بانک بهتر است یا قرار دادن پول در صندوق‌های درآمد ثابت.  

تفاوت صندوق های درآمد ثابت و بانک

وقتی شما تصمیم می‌گیرید پول خود را در بانک قرار بدهید یا در صندوق‌های سرمایه گذاری یک هدف مهم دارید؛ می‌خواهید درآمد بیشتری داشته باشید. در صورتی که ریسک پذیری پایینی داشته باشید، بهترین روش سرمایه گذاری برای شما سپرده گذاری یا صندوق درآمد ثابت است.

این دو روش از خیلی جهات شباهت بسیاری با یکدیگر دارند، اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد که دانستن آن‌ها به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و سود بیشتری کسب کنید. در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

ریسک صندوق و سپرده بانکی

ریسک و بازده سرمایه گذاری دو مفهوم مهمی هستند که در هنگام سرمایه گذاری خواسته یا ناخواسته به آن توجه می‌کنیم. بسیاری از افرادی که صندوق درآمد ثابت و سپرده گذاری بانکی را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند، نمی‌خواهند روی سرمایه خود ریسک کنند و حفظ سرمایه برای آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.

از طرفی ریسک رابطه مستقیمی با سود و بازدهی دارد، یعنی هرچقدر ریسک شما کمتر باشد، بازدهی هم کمتر می‌شود. پس با این حساب چون ریسک این دو روش خیلی پایین است، بازدهی هم باید پایین باشد.

اما نکته اینجاست که با وجود ریسک تقریبا برابر بازدهی صندوق درآمد ثابت تا حدودی بیشتر از بانک‌هاست. مقایسه سود سپرده و صندوق این تفاوت را برای شما روشن‌تر می‌‎کند.

بازدهی صندوق درآمد ثابت و سپرده بانکی

بررسی عملکرد صندوق درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد که بازدهی صندوق‌ها معمولا تا حدودی بیشتر از سپرده‌های بانکی بوده است. 

برای درک بهتر این تفاوت بیایید نگاهی بیاندازیم به گزارشات بانک مرکزی در سال گذشته:

بانک مرکزی بیشترین نرخ سود سپرده‌های بانکی را در سال 1401، حداکثر 18 درصد اعلام کرده است. نرخ سود بانکی امسال در سپرده‌های مختلف از قرار زیر است:

نرخ سپرده کوتاه مدت عادی: 10 درصد

نرخ سود سپرده کوتاه مدت ویژه سه ماهه: 12 درصد

نرخ سود سپرده کوتاه مدت ویژه شش ماهه: 14 درصد

نرخ سود سپرده با سررسید یک ساله: 16 درصد

نرخ سود سپرده با سررسید دو ساله: 18 درصد

حال این ارقام را می‌توانیم با بازدهی صندوق درآمد ثابت داراتو که زیر نظر کارگزاری آگاه فعالیت می‌کند مقایسه کنیم. صندوق درآمد ثابت داراتو یا صندوق یاقوت در یک سال گذشته حداقل 19 درصد سود داشته است که بیشتر از سود سپرده بانکی است.

از طرفی سود این صندوق در بازه‌های مختلف بین 19 تا 24 درصد بوده است که نسبت به سپرده بانکی مقدار بیشتری است. به طور کلی می‌توان گفت که صندوق درآمد ثابت 3 الی 5 درصد بیشتر از سپرده بانکی سود می‌دهد.

یک نکته مهم دیگر هم این است که شما می‌توانید به جای دریافت سود صندوق، مقدار سود بدست آمده را دوباره در همان صندوق سرمایه گذاری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم صفحه طرح‌های داراتو را ببینید تا با عملکرد صندوق‌های ما بیشتر آشنا شوید.

بالارفتن سود بانکی تا 23 درصد

اخیرا بانک مرکزی اعلام کرده است که سود بانکی تا 23 درصد افزایش پیدا می‌کند. این مقدار افزایش به نظر می‌آید که تا حدی کفه ترازو را در مقایسه بانک و صندوق درآمدثابت به سمت بانک تغییر می‌دهد، اما باید گفت که به چند دلیل صندوق بهتر از بانک است.

دلیل اول این است که سود بانکی به صورت یکساله حساب می‌شود و اگر عملکرد صندوق‌ها را به صورت سالانه بررسی کنیم، می‌بینیم که سود موثر صندوق درآمد ثابت در طول یک سال به طور متوسط تا 25 درصد رشد داشته است. از طرفی در صندوق شما می‌توانید از سود مرکب هم بهره‌مند شوید در حالی که بانک به شما سود مرکب نمی‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با سود مرکب مطلب سود مرکب چیست را بخوانید. در این مطلب توضیح دادیم که سود مرکب چطور می‌تواند میزان سرمایه شما را در سرمایه گذاری چند برابر کند.

شفافیت و گزارش دهی در شیوه سرمایه گذاری

تفاوت در شفافیت یکی از مهمترین دلایلی است که باعث می‌شود سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت را به سپرده بانکی ترجیح بدهیم. عملکرد بانک‌ها کاملا نشان دهنده این موضوع است. به طور معمول نظام بانکی شفافیت زیادی ندارد و بانک‌ها گزارش دهی شفافی ندارند.

شما با قرار دادن پولتان در سپرده‌ها، نمی‌دانید که پول شما وارد چه بازارهایی شده است. البته بانک‌ها به صورت کلی می‌گویند که سرمایه‌ها به صورت تسهیلات و وام به متقاضیان پرداخت می‌شود و بخشی هم به پروژه‌های تولیدی مثل پروژه‌های پالایشگاهی، سهام‌های بورسی، اوراق درآمد ثابت و موارد دیگر اختصاص پیدا می‌کند.

نقد شوندگی متفاوت صندوق‌ها و سپرده‌ها

سرعت نقد شوندگی سپرده بانکی در مقایسه با صندوق‌ها تا حدی متفاوت است و بستگی به نوع سپرده دارد. در صندوق سرمایه گذاری نقدشوندگی مثل بورس است و معمولا تا سه روز کاری زمان می‌برد. اما در سپرده بانکی بستگی دارد که در کدام سپرده سرمایه گذاری کرده باشید.

برای مثال در سپرده‌هایی که به صورت 3 ماهه، 6 ماهه، یکساله و دو ساله هستند، اجازه برداشت پول نقد تا رسیدن موعد زمانی به شما داده نمی‌شود. در صورت برداشت زودتر از موعد هم معمولا جریمه‌ای در نظر گرفته می‌شود. در مقابل در صندوق‌ها شما می‌توانید هر زمان که بخواهید سرمایه خودتان را از صندوق بردارید و جریمه‌ای هم برای این کار در نظر گرفته نمی‌شود.

ترکیب دارایی ها در صندوق درآمد ثابت

برخی ممکن است فکر کنند که سپرده گذاری در بانک امن‌تر از صندوق است و ممکن است در صندوق درآمد ثابت پول خود را از دست بدهند. این تصور اشتباه است. ترکیب دارایی در صندوق های درآمد ثابت باعث شده تا ریسک سرمایه گذاری از بین برود. عمده دارایی در این صندوق‌ها به اوراق درآمد ثابت عمدتا بخش‌های دولتی اختصاص داده شده است.

فقط در یک صورت ممکن است اوراق درآمد ثابت با ضرر همراه باشند و آن هم ورشکستگی دولت و نقد نشدن اوراق است. اگر این حالت پیش بیاید بانک‌ها هم ورشکسته می‌شوند و سپرده‌های بانکی هم با ضرر همراه خواهند بود.  

مدیریت صندوق و مدیریت سپرده‌گذاری

صندوق درآمد ثابت نوعی سرمایه گذاری است، در حالی که قرار دادن پول در بانک سپرده گذاری است. تفاوت بین سرمایه گذاری و سپرده گذاری را می‌توان در نحوه مدیریت دارایی‌ها مشاهده کرد.

دارایی شما در صندوق، تحت نظارت و مدیریت کارشناسان حرفه‌ای و خبره قرار می‌گیرد. مدیر صندوق و کارشناسان مالی با فعالیت‌های مالی که انجام می‌دهند، به دنبال کسب بیشترین سود ممکن هستند.

البته در این حالت باید اعتبار صندوق را هم بسنجید. برای مثال داراتو زیر نظر کارشناسان مالی حرفه‌ای کارگزاری آگاه فعالیت می‌کند. قرار دادن پول شما در داراتو به این معنی است که کارشناسان مالی با سابقه مسئول حفظ و نگهداری و افزایش دارایی شما شده‌اند.

نحوه پرداخت سود

سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت یعنی شما محدودیتی در برداشت پول و گرفتن سود پولتان ندارید. در حالی که بانک‌ها همیشه یک سری محدودیت برای شما ایجاد می‌کنند.

مثلا در صورت برداشت پول خود از بانک سود ماهانه آن را از دست می‌دهید. در صورتی که سود صندوق درآمد ثابت روزشمار است و شما هر وقت که بخواهید می‌توانید پول خود را از صندوق خارج کنید و سود روزشمار خود را دریافت کنید.

نتیجه گیری؛ صندوق درآمد ثابت یا سپرده بانکی

در این مطلب تفاوت بانک با صندوق سرمایه گذاری را بررسی کردیم. به طور کلی می‌توان گفت که صندوق‌ درآمد ثابت مزایای بیشتری نسبت به سپرده‌های بانکی دارد. بازدهی بیشتر، سود روزشمار بیشتر، نداشتن محدودیت در برداشت و اضافه کردن سرمایه و شفافیت از مهمترین مزیت‌های صندوق درآمد ثابت نسبت به سپرده بانکی است.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر اینکه سپرده گذاری بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری شما هم نظراتتان را با ما در میان بگذارید. همچنین برای سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت داراتو می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

Related Posts

1 دیدگاه

رضا محمدی 23 شهریور 1401 - 5:26 ب.ظ

برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت حتما نیاز به داشتن کد بورسی هست؟

پاسخ

پیام بگذارید