خانه صندوق سرمایه گذاری مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری
مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری

توسط

صندوق‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به صورت غیر مستقیم در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید. سادگی و امنیت این روش باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران مبتدی و حتی حرفه‌ای قرار دادن سرمایه در صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنند. 

در این مطلب مزایا و معایب صندوق‌ها را به طور دقیق بررسی کردیم. با خواندن این مطلب شما دید درستی در خصوص روش سرمایه گذاری با صندوق پیدا خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق‌ها را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

قرار دادن سرمایه در صندوق‌ها روشی ساده برای ورود سرمایه گذاران مبتدی و حرفه‌ای به بازار بورس است. با توجه به سادگی این روش سرمایه گذاری، می‌توان گفت که مزایای صندوق‌ها از معایب آن‌ها بیشتر است. در ادامه به بررسی مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری پرداخته‌ایم.

تنوع سرمایه

سبد دارایی‌های شما در صندوق متنوع است. این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه گذاران با ریسک‌های متفاوت بتوانند در صندوق‌های مختلف سرمایه گذاری کنند. در این حالت شما صندوق‌های مختلفی برای انتخاب دارید. به همین دلیل هر شخص با هر نوع شخصیت مالی و با هر مقدار سرمایه‌ای می‌تواند یکی از این صندوق‌ها را انتخاب کند.

نقدشوندگی بالا و سریع

نقدشوندگی در صندوق سریع‌تر از خرید مستقیم سهام در بورس انجام می‌شود. دلیل آن هم نبودن صف خرید و فروش در معامله صندوق است. گاهی در خرید مستقیم سهام صف فروش شکل می‌گیرد و تاخیری که در فروش پیش می‌آید، سهامداران را با ضرر و زیان مواجه می‌کند.    

اما وقتی پول شما در صندوق است، سهام‌دار هر زمانی قادر است درخواست فروش سهم را بدهد. البته ممکن است صندوق‌ها سیاست‌های متفاوتی برای نقد شوندگی سرمایه‌ها داشته باشند، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از شروع سرمایه گذاری قوانین صندوق‌ها در خصوص شرایط خروج سرمایه را مطالعه کنید.

در مورد نقد شوندگی در مطلب نقدشوندگی چیست به طور کامل توضیح دادیم که این اصطلاح چیست و چه کاربردهایی دارد. دانستن مفهوم نقدشوندگی می‌تواند به شما کمک کند که در آینده سرمایه گذاری بهتری داشته باشید.

بازدهی قابل قبول

بازدهی صندوق نسبت مستقیمی با دانش مدیر و اعتبار آن صندوق دارد. یعنی هر چه مدیریت صندوق دانش مالی بیشتری داشته باشد و صندوق معتبرتر باشد، امکان بالا رفتن بازدهی آن بیشتر می‌شود. 

از طرفی بخشی از دارایی‌های این صندوق‌ها همواره در دارایی‌های قابل اعتمادتر مثل سپرده‌های بانکی قرار می‌گیرد و می‌توان گفت همین موضوع باعث می‌شود تا این صندوق‌ها تا حدودی قابل اعتماد باشند. 

البته بازدهی صندوق با توجه به نوع صندوق متغیر است. برای مثال صندوق‌های سهامی ممکن است بازدهی بالایی داشته باشند، اما ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‌ها بالاست. در مقابل بازدهی صندوق درآمد ثابت پایین است و ریسک سرمایه گذاری در آن کمتر از صندوق‌های سهامی است. 

عالی برای سرمایه‌های خرد

صندوق‌ها بهترین فرصت سرمایه گذاری برای سرمایه‌های خرد شما هستند. در واقع از آنجایی که صندوق‌ها عموما به پروژه‌های بزرگ مرتبط هستند، شما به راحتی با درآمدهای ناچیز خود می‌توانید وارد سرمایه گذاری‌های بزرگ شوید.

کم کردن هزینه‌ها

برای سرمایه گذاری به صورت مستقیم در بورس باید دوره‌های آموزشی زیادی را پشت سر بگذارید. این دوره‌ها معمولا پولی هستند و به همین دلیل ممکن است هزینه بسیاری بپردازید. همچنین در برخی مواقع شاید مجبور شوید تن به مشاوره‌های گران بدهید. در حالی که با سرمایه گذاری در صندوق‌ها نیازی به پرداخت این هزینه‌ها نیست.

نظارت بهتر

شاید فکر کنید چون سرمایه گذاری در صندوق‌ها یک روش غیر مستقیم است، هیچ شفافیتی هم ندارد، اما صندوق‌ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند و به همین دلیل نظارت روی آن‌ها بسیار زیاد است.

از طرفی فعالیت‌های صندوق عموما به صورت شفاف اعلام می‌شود و به راحتی می‌توان عملکرد هر صندوق را بررسی کرد. به صورتی که سرمایه گذاران، رسانه‌ها و تحلیلگران مالی می‌توانند عملکرد صندوق‌ها را واضح و روشن بررسی کنند.

انگیزه مدیریت صندوق سرمایه

همانقدر که سرمایه گذار از رشد ارزش دارایی صندوق سود می‌برد، مدیر هم در این سود منتفع است. همین موضوع باعث می‌شود تا مدیر صندوق انگیزه بیشتری برای اداره صندوق پیدا کند.

صرفه جویی در وقت

در صورت خرید و فروش سهام به صورت مستقیم، باید روش‌های تحلیل مختلفی را یاد گرفت یا تحلیل‌های دیگران را بررسی کرد. این کار زمان زیادی از شما خواهد گرفت. در حالی که صندوق کار شما را ساده می‌کند. چون صندوق‌ها زیر نظر کارشناسان مالی حرفه‌ای مدیریت می‌شوند و برای سرمایه گذاری در آن‌ها نیاز به یادگیری تحلیل‌های پیچیده بورسی ندارید. 

ریسک کمتر

از صندوق‌ها به عنوان روش سرمایه گذاری کم ریسک یاد می‌شود. دلایل مختلفی باعث کمتر شدن ریسک صندوق نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در بورس می‌شوند. یکی از دلایل آن مدیریت صندوق است. چون مدیریت صندوق‌ها را افراد زبده و متخصص انجام می‌دهند و در این حالت ریسک از دست دادن سرمایه کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی همیشه بخشی از سرمایه صندوق شامل سپرده‌های بانکی و سرمایه‌های مطمئن و کم خطر است. این موارد باعث می‌‎شود تا صندوق‌ها در مقایسه با خرید مستقیم سهام در بازارهای متلاطم کمتر دچار زیان‌های جبران ناپذیر شوند.

ریسک و مدیریت ریسک اولین و مهمترین مفهوم برای شروع سرمایه گذاری است. به همین دلیل برای شروع سرمایه گذاری تاکید می‌شود که ابتدا آزمون سنجش ریسک را انجام بدهید. در واقع سنجش ریسک باعث می‌شود تا با تیپ شخصیت مالی خود آشنا شوید و بهتر بتوانید سرمایه گذاری خود را مدیریت کنید.

مدیریت قوی

در صورتی که در صندوق‌های معتبر سرمایه گذاری کنید، این شانس را دارید که سرمایه خود را به مدیران حرفه‌ای و تحلیل‌گران با سابقه بسپارید. همین موضوع باعث می‌شود تا ریسک قرار دادن سرمایه در صندوق‌های مختلف تا حدودی کاهش پیدا کند. 

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری

معایب صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در هر حوزه‌ای می‌تواند معایب بسیاری داشته باشد. صندوق‌ها هم به عنوان یک روش سرمایه گذاری محدودیت‌هایی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

تسلط پایین به مدیریت سرمایه

سرمایه شما در این مدل کاملا در اختیار صندوق است و تسلطی بر نحوه مدیریت آن ندارید. از این نظر می‌توان گفت که این مدل تا حدی شبیه به سرمایه گذاری در بانک است. 

اما اگر تازه وارد باشید و اطلاعات بورسی کمی داشته باشید، در صورت سپردن سرمایه به افراد مطمئن و آگاه شما می‌توانید تا حد زیادی جلوی ضرر و زیان معاملات مستقیم بورسی را بگیرید. 

ناشناخته بودن برخی از صندوق‌ها

با اینکه زمان زیادی از شروع کار صندوق‌ها می‌گذرد، هنوز هم صندوق‌ها برای بسیاری از مردم ناشناخته‌اند. از طرفی شرکت‌های بسیاری خدمات مالی مختص صندوق‌ها را ارائه می‌دهند و ممکن است خیلی از افراد در شروع ندانند که در چه صندوقی سرمایه گذاری کنند. پیشنهاد ما این است که برای آشنایی با صندوق‌های داراتو صفحه طرح‌های داراتو را ببینید. در این صفحه انواع طرح‌های سرمایه گذاری را متناسب با شخصیت مالی شما معرفی کرده‌ایم.

عدم حضور در مجامع

به عنوان یک سرمایه گذار در صندوق شما در مجامع شرکت‌ها حق رای ندارید. اگر سرمایه گذار حرفه‌ای باشید، ممکن است حضور در مجامع برای شما مهم باشد، اما در غیر این صورت این موضوع اهمیت زیادی ندارد.

محدود بودن تعداد واحدهای قابل صدور

در خرید واحدهای صندوق گاهی می‌بینید که تعداد واحدهای صادر شده به سقف خود رسیده است، در این حالت باید توجه داشته باشید که دیگر قادر به خرید آن واحدها نیستید. خریداران برای اینکه بتوانند خرید انجام بدهند باید صبر کنند تا واحدهای صندوق ابطال شوند، یا اینکه سقف تعداد کل واحدها بیشتر شود.

به وجود آمدن مشکلات معاملاتی

این مشکل بیشتر در حالتی پیش می‌آید که مدیریت شرکت مرتبط با صندوق ضعیف باشد. در این حالت تطابق نداشتن میزان عرضه و تقاضا باعث می‌شود تا ریسک انجام معاملات بیشتر شود.

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند

مواردی که در این مطلب گفته شد به خوبی نشان می‌دهند که صندوق‌ها هم از نظر کارکرد و هم از نظر امنیت یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری به حساب می‌آیند. برای درک بهتر این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما مطلب آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند را در وبلاگ داراتو بخوانید. در این مطلب کاملا توضیح دادیم که چه عواملی باعث می‌شوند تا بتوان بدون هیچگونه دغدغه‌ای در صندوق‌های مختلف سرمایه گذاری کرد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که به تمامی مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه گذاری بپردازیم. بررسی مزایا و معایب صندوق‌ها نشان می‌دهد که این صندوق‌ها برای قرار دادن سرمایه نسبت به روش خرید مستقیم سهام در بورس قابل اعتمادتر هستند. از طرفی افرادی که دانش مالی کمی دارند و وقت کمی برای سرمایه گذاری به صورت مستقیم دارند، به راحتی می‌توانند پول خود را در صندوق‌ها بگذارند و از این روش سرمایه گذاری استفاده کنند. 

Related Posts

پیام بگذارید