خانه سرمایه گذاری گواهی سپرده سکه طلا چیست؛ نحوه خرید گواهی سکه
گواهی سپرده سکه طلا چیست

گواهی سپرده سکه طلا چیست؛ نحوه خرید گواهی سکه

توسط

گواهی سپرده سکه طلا یکی از جدیدترین اوراق قرضه بورسی است که برای ساده کردن خرید و فروش یکی از قدیمی‌ترین کالاهای سرمایه گذاری در ایران، یعنی سکه طلا، ایجاد شده است.

گواهی سکه برای افرادی که با ساز و کارهای بورسی آشنا نیستند، شاید ابزار غیر مطمئنی به حساب بیاید، چون در این روش به جای دریافت سکه به صورت فیزیکی، اوراق قرضه آن را دریافت می‌کنید و سکه‌های شما در انبارهای بانک مرکزی نگهداری می‌شود.

به همین دلیل ممکن است بسیاری از افراد نسبت به خرید گواهی سپرده سکه به جای سکه فیزیکی مقاومت نشان دهند. در این مطلب قصد ما این است که همه ابهام‌های شما در خصوص گواهی سپرده سکه طلا را برطرف کنیم و توضیح دهیم که این اوراق قرضه چطور می‌تواند سرمایه گذاری در سکه طلا را ساده‌تر کند.

گواهی سپرده سکه طلا چیست

گواهی سپرده کالایی سکه طلا حکم سند دارایی شما را دارد، که در اینجا دارایی مورد نظر انواع سکه طلاست. پیش‌تر در مطلب گواهی سپرده کالایی چیست توضیح داده بودیم که این سند به چه معناست و چه دارایی‌هایی دارای گواهی سپرده هستند.

گواهی سپرده سکه طلا به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید سکه طلا را به صورت اوراق بهادار در بورس خرید و فروش کنید و پشتوانه مالکیت آن رسید انباری است که سکه فیزیکی را تحویل می‌گیرد.

این گواهی از سال 94 به دلیل ایمن کردن سرمایه گذاری در بازار طلا، مهار بازار سیاه طلا و ساده کردن کشف قیمت رسمی سکه ایجاد شد. با اینکه گواهی سکه طلا اوراق جدید و جوانی به حساب می‌آید، اما مزایای گواهی طلا باعث شده تا توجه بسیاری از سرمایه گذاران را جلب کند و به همین دلیل اصلی‌ترین دارایی صندوق طلا است.

این گواهی‌ها از نوع ناپیوسته هستند و امکان انتقال به غیر را ندارند و به نام صاحب سکه‌ها ثبت می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا گواهی در هنگام سرقت ارزشی نداشته باشد. در گواهی سپرده سکه طلا اطلاعاتی شامل تاریخ سررسید و نرخ سود ثابت به همراه مشخصات خریدار قرار می‌گیرد.

نکته مهم اینجاست که با خرید گواهی سکه طلا شما به صورت فیزیکی سکه‌ها را دریافت نمی‌کنید و به جای آن رسید معتبر انبار را دریافت می‌کنید. در این حالت دارایی شما در انبارهای بانک مرکزی ذخیره می‌شود و تجربه نشان داده است که این انبارها کاملا ایمن هستند و ضمانت بانک مرکزی و سازمان بورس را دارند.

قیمت گواهی سپرده سکه طلا

هر گواهی سپرده کالایی سکه طلا معادل یک صدم یک سکه طلاست. یعنی چی؟ یعنی برای اینکه شما یک سکه را به صورت کامل در اختیار داشته باشید، باید 100 عدد برگه اوراق گواهی سپرده سکه را خریداری کنید.

حال اگر بخواهید 5 عدد سکه طلا را از بورس خریداری کنید، شما باید تعداد 500 گواهی سپرده سکه بخرید. یا اینکه خیلی راحت می‌توانید تعداد سکه‌ای را که قصد دارید بخرید در 100 ضرب کنید و به اندازه عدد بدست آمده گواهی سکه طلا خریداری کنید.

به همین دلیل در سفارش‌های ثبت شده و پذیرفته شده خرید سکه می‌بینید که سفارش‌های انجام شده کمتر از 100 واحد نیست و همه اعداد مضربی از عدد 100 هستند.

کارمزد خرید گواهی سکه

در خرید سکه علاوه بر قیمت روز سکه، مبلغی هم به عنوان کارمزد دریافت می‌شود. برخی از این مبالغ که در قیمت نهایی سکه محاسبه می‌شود به صورت زیر است:

 • کارمزد کارشناسی سکه: 2 هزار تومان به ازای هر سکه خریداری شده
 • کارمزد هزینه انبارداری: 70 تومان به ازای هر سکه خریداری شده
 • کارمزد معامله: 0/00125 ارزش معامله
 • میزان مالیات معامله: صفر
 • نکته مهم اینجاست که با خرید سکه از بورس دیگر نیازی نیست که مالیات معامله را پرداخت کنید، در صورتی که برای معاملات سهام 5/0 از ارزش معامله به عنوان مالیات کسر می‌شود.

نحوه خرید گواهی سپرده سکه طلا

نحوه معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دو صورت انجام می‌شود، یکی به صورت حضوری و دیگری به صورت غیر حضوری و آنلاین؛ در هر دو حالت باید کد بورسی داشته باشید.

کد بورسی با ثبت نام و اعتبارسنجی در سایت سجام برای شما ثبت می‌شود. برای آشنایی با ثبت نام در سامانه سجام پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش ثبت نام در سجام را در وبلاگ داراتو مطالعه کنید. پس از دریافت کد بورسی باید به کارگزاری مراجعه کنید.

خرید و فروش سکه طلا در بورس مثل معاملات سهام انجام می‌شود؛ یعنی در ابتدا باید سفارش خرید یا فروش ثبت کنید و در ادامه واحدهای معاملاتی را خرید و فروش کنید. در ادامه هر دو روش خرید سکه در بورس کالا را دقیق‌تر توضیح دادیم.

روش‌های معامله گواهی سپرده سکه طلا

همانطور که گفته شد سکه را می‌توان به صورت آنلاین و حضوری از بورس کالا خرید. در ادامه به طور دقیق‌تری هر دو روش را توضیح دادیم.

معامله آنلاین

برای انجام معامله آنلاین ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید، سپس با ورود به سامانه معاملاتی کارگزاری مورد نظر خود می‌‎توانید گواهی سپرده سکه طلا را خرید و فروش کنید.

معامله حضوری

در خرید حضوری گواهی سپرده سکه طلا مثل روش قبلی ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید و سپس با مراجعه حضوری به کارگزاری مورد نظر خود، فرم مربوط به خرید سکه طلا از بورس کالا را تکمیل کنید.

چگونه با کد بورسی سکه بخریم

تا اینجا تا مرحله دریافت کد بورسی و خرید گواهی سپرده کالایی از بورس کالا را توضیح دادیم. اما پس از ورود به سامانه آنلاین کارگزاری مورد نظر باید مراحلی را طی کنید که در این قسمت توضیح می‌دهیم.

در مرحله اول شما باید کد بورسی خود را دریافت کرده باشید و در سامانه سجام احراز هویت شده باشید. پس از این مرحله شما باید در کارگزاری مورد نظر به صورت غیرحضوری ثبت نام کنید و کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

پس از ورود به حساب کاربری حال باید حساب خودتان را به میزانی که می‌خواهید سکه بخرید شارژ کنید. سپس باید نماد گواهی سپرده سکه طلا را در سامانه پیدا کنید و نماد مورد نظر را به میزانی که تمایل دارید سکه بخرید، سفارش خرید بدهید.

در ادامه اگر عرضه‌ای با قیمت ثبتی شما در جریان باشد، سفارش شما انجام می‌شود و گواهی طلا در حساب کاربری شما ثبت می‌شود.

نحوه دریافت سکه های بورسی

سکه‌های خریداری شده به صورت گواهی سپرده کالایی در انبارهای بانک مرکزی نگهداری می‌شوند و برای دریافت آن‌ها باید به این انبارها مراجعه کرد.

لیست انبارهای سپرده کالایی سکه بانک مرکزی

 • انبار بانک رفاه کارگران
 • انبار بانک صادرات
 • انبار بانک ملی
 • انبار بانک سامان
 • انبار بانک ملت
 • انبار بانک آینده

وقتی سپرده کالایی سکه طلا را می‌خرید گواهی صادر شده با توجه به نماد معاملاتی از سوی یک از بانک‌های فوق خریداری می‌شود. شما پس از یک روز کاری از زمان خرید گواهی می‌توانید سکه‌های خریداری شده را به صورت فیزیکی از انبارها و خزانه‌داری بانک دریافت کنید.

ساعت کاری انبار و خزانه داری بانک از 8 صبح تا 16 روزهای کاری است و در این زمان‌ها می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. نکته مهم اینجاست که هزینه انبارداری از زمان خرید سکه تا زمان دریافت سکه از انبار به مبلغ روزانه 70 تومان محاسبه می‌شود.

لیست انبارها و نمادهای معاملاتی سپرده کالایی سکه را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

لیست انبارهای سکه بانک مرکزی

شما می‌توانید این لیست را در سایت بورس کالای ایران مشاهده کنید.

زمان معاملات گواهی سپرده سکه طلا

معاملات گواهی سپرده سکه طلا در زمانی مشخص در طول روز انجام می‌شود، که به صورت زیر است:

زمان پیش گشایش: از ساعت 8:45 تا 9:00؛ در این زمان تنها امکان ثبت سفارش وجود دارد و خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

زمان انجام معاملات: از ساعت 9:00 تا 15:00؛ مجموع سفارشات در این بازه زمانی با هم مچ می‌شود و خرید و فروش انجام می‌شود.

تبدیل سکه به گواهی سپرده و تبدیل گواهی سپرده به سکه

در کنار خرید سکه به صورت گواهی سپرده کالایی، شما می‌توانید سکه‌های خریداری شده خود را به گواهی سپرده کالایی سکه تبدیل کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

سکه‌های شما در ابتدا باید مورد ارزیابی قرار بگیرد و استانداردهای لازم را داشته باشد. به همین منظور باید به همراه مدارک شناسایی خود به خزانه بانک‌هایی که پیش‌تر معرفی شدند، مراجعه کنید و سکه را تحویل انبار دهید. انبار در ازای سکه‌های دریافتی گواهی سپرده سکه طلا را به شما تحویل می‌دهد و یک روز کاری بعد قبض انبار به نام شما صادر می‌شود.

در صورتی که فرد بخواهد سکه‌های خود را بفروشد، به راحتی می‌تواند سکه‌های خریداری شده را در بورس کالا و با مراجعه به شعب کارگزاری‌ها به صورت حضوری و غیر حضوری بفروشد. در قسمت‌های قبلی روش خرید و فروش حضوری و غیر حضوری را توضیح دادیم.

نحوه دسترسی به اطلاعات معاملاتی گواهی سپرده سکه

ممکن است برای شما این سؤال پیش آمده باشد که چطور می‌توان به اطلاعات معاملاتی گواهی سپرده سکه طلا دسترسی داشت. از آنجایی که بورس سازمان شفافی است و تمامی اطلاعات معاملاتی آن در سامانه‌های مختلف معاملاتی ثبت می‌شود.

به همین منظور برای دریافت اطلاعات مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه می‌توانید به سایت tsetmc.com مراجعه کنید. در ادامه با ورود به سایت و جستجوی عبارت سکه می‌توانید به فهرست سکه‌های قابل معامله در بورس کالا دسترسی پیدا کنید.

مزایای گواهی سکه طلا

گواهی سکه طلا مزایای بسیاری دارد و این مزایا باعث شده تا در چند سال به وجود آمدن آن طرفداران بسیاری پیدا کند. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین مزایای گواهی سپرده کالایی طلا پرداختیم.

 • شفافیت بیشتر نسبت به خرید طلا و سکه از بازار آزاد
 • امکان خرید و فروش به صورت آنلاین و با سرعت بیشتر
 • نقدشوندگی سریع
 • پرداخت کارمزد کمتر
 • معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران
 • امنیت بیشتر در برابر سرقت و گم شدن
 • حذف هزینه نگهداری
 • نداشتن مشکلاتی مثل تقلبی بودن
 • قابلیت وثیقه گذاری برای دریافت تسهیلات بانکی
 • اختلاف قیمت پایین‌تر بین قیمت خرید و فروش نسبت به صرافی
 • قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا و نه به صورت دستوری

در مطلب تفاوت خرید صندوق طلا و خرید فیزیکی طلا به طور کامل‌تری توضیح دادیم که خرید صندوق چه مزایایی نسبت به خرید فیزیکی و مستقیم طلا و سکه طلا دارد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل توضیح دهیم که گواهی سپرده سکه طلا چیست و چه کاربردهایی دارد. برهمین اساس ابتدا توضیح دادیم که گواهی سکه طلا به چه صورت است و چطور می‌توان آن را خرید و فروش کرد. همچنین توضیح دادیم که چطور می‌توان سکه‌های خریداری شده را به صورت فیزیکی دریافت کرد.

امیدواریم در این مطلب به طور کامل با اوراق بورسی گواهی سپرده کالایی سکه طلا آشنا شده باشید. شما نیز می‌توانید سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها وارد کنید. کارشناسان ما در تحریریه داراتو در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید