خانه سرمایه گذاری پیش بینی قیمت طلا در سال 1402
پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا در سال 1402

توسط

بازار طلا در سال 1401 یکی از پر نوسان ترین بازارهای ایران بود و به همین دلیل پیش بینی قیمت طلا در سال 1402 کار بسیار دشواری به نظر می‌رسد.

با این حال در بازار ایران که گزینه‌های سرمایه گذاری با توجه به شرایط اقتصادی و جامعه محدودترند، طلا همیشه یکی از گزینه‌های اصلی برای سرمایه گذاری بوده است. سال 1401 هم پر بود از اتفاقاتی که بازار طلا را تحت تاثیر قرار داد. اتفاقاتی که باعث شد بازار طلا یکی از اصلی‌ترین بازارها برای سرمایه گذاران باشد.

برهمین اساس در این مطلب تلاش کردیم با استفاده از نظرات کارشناسان و روش‌های تحلیلی مختلف شرح دقیقی از بازار 1401 طلا بدهیم و همچنین بازار طلا در سال 1402 را پیش بینی کنیم.

عوامل تاثیر گذار در رشد قیمت طلا در سال 1401

برای پیش بینی قیمت طلا بهتر است ابتدا به عوامل تاثیرگذار بر این بازار نگاهی بیاندازیم. قیمت طلا در بازار ایران بیش از هر چیز به قیمت دلار و انس جهانی طلا وابسته است. در کنار این دو مورد، موارد دیگری مثل ناآرامی‌های جهانی همانند جنگ، نرخ تورم و عرضه و تقاضا بر قیمت طلا به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر می‌گذارند.

همچنین مواردی مثل رشد انتظارات تورمی، انتقال سرمایه به بازارهای دیگر مثل طلا و سکه از سوی مردم و به طور کلی نحوه رفتار مردم از عوامل دیگری هستند که باعث رشد قیمت طلا در ایران می‌شوند. در ادامه به این موارد به صورت دقیق‌تری پرداخته‌ایم.

تاثیر دلار بر رشد قیمت طلا

قیمت دلار یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در ایران است. در سال 1401 هم نوسانات دلار به عنوان مهمترین عامل رشد قیمت‌ها در بازار طلا عنوان شده است. این تاثیرگذاری مستقیم به این دلیل است که اساسا قیمت طلا به صورت تقریبی از ضرب قیمت جهانی طلا در قیمت دلار به دست می‌آید.

تاثیر قیمت جهانی طلا

در کنار دلار قیمت انس جهانی طلا هم تاثیر گذاری مستقیمی بر قیمت طلا دارد. در دی ماه سال 1401 تحلیلگران بازار محدوده 1900 دلاری را برای قیمت جهانی طلا پیش بینی کرده بودند، همچنین گزارش کاهش تورم یک دهم درصدی ماه دسامبر آمریکا باعث شد تا قیمت این فلز گرانبها در بازارهای جهانی صعودی شود.

تاثیر ناآرامی‌های جهانی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا که برای پیش بینی قیمت استفاده می‌شود، بررسی وضعیت سیاسی و بحران‌های جهانی است. با توجه به اینکه این بحران‌ها باعث می‌شوند تا اعتماد مردم به ارزهای بین المللی کمتر شود، عمدتا در چنین اوضاعی افراد بسیاری روی طلا سرمایه گذاری می‌کنند.

به همین منظور با وقوع بحران‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و همچنین نظامی قیمت طلا بالاتر می‌رود. جنگ روسیه و اوکراین از آن دست بحران‌هایی‌ بود که در سال 1401 و 1400 باعث بالا رفتن قیمت این فلز گرانبها شد. همین موضوع باعث شده که برخی تحلیلگران پیشنهاد دهند در زمان وقوع بحران‌های مختلف جهانی و گاهی داخلی طلا بخرید.

تاثیر نرخ تورم بر تحلیل قیمت طلا

تورم عامل تعیین کننده دیگر در قیمت طلاست. معمولا کمی پس از بالا رفتن تورم، قیمت طلا هم بیشتر می‌شود. به همین منظور هنگام بالا رفتن تورم برخی از کارشناسان معتقدند که وقت خرید طلاست. همچنین افزایش تورم در کشورهای اتحادیه اروپا تاثیری مستقیم در بالا رفتن نرخ جهانی طلا دارد. کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهایی مثل پوند انگلیسی هم می‌تواند باعث افزایش قیمت طلا شود.

تاثیر عرضه و تقاضای طلا

در کنار مواردی که گفته شد تاثیر عرضه و تقاضای طلا را هم نباید دست کم گرفت. به میزانی که عرضه و تقاضا بیشتر یا کمتر شود قیمت طلا نیز دچار نوسانات مختلفی خواهد شد و گاهی از این روش برای کنترل بازار طلا استفاده می‌شود.

ادامه روند افزایش قیمت طلا

برخی از تحلیلگران معتقدند که افزایش قیمت طلا تا شب عید 1402 ادامه خواهد داشت. عبدالله محمدولی از کارشناسان بازار طلا و سکه در گفتگو با اقتصاد 24 به چند دلیل چنین موضوعی را کاملا محتمل می‌داند. این کارشناس معتقد است که آغاز سال جدید میلادی و همچنین تسویه حساب شرکت‌ها باعث افزایش قیمت این فلز گرانبها می‌شود.

از طرفی به گفته او سال جدید چینی نیز در راه است و همین امر باعث می‌شود تا تقاضای طلا بیشتر شود و به خصوص در ایران که تعداد چینی‌ها کم نیست، می‌توان این دلیل را تاثیرگذار دانست. به گفته محمدولی دلیل دیگر جهش قیمت‌ها بالا رفتن قیمت انس طلاست.

این کارشناس بازار طلا و سکه دلیل دوم جهش قیمت‌ها در بازار را مربوط به افزایش قیمت انس طلا می‌داند و می‌گوید: در روزهای انتهایی سال 1401 شاهد تغییرات تلاطم‌های زیادی در قیمت انس جهانی طلا هستیم. همچنین ذخیره طلا در کشورها و بالا رفتن حجم تقاضا را عامل گران شدن طلا می‌داند.

به گفته محمدولی در حال حاضر تقاضا بیشتر از عرضه شده است و در هر بازاری بیشتر شدن خریداران باعث می‌شود تا قیمت‌ها رشد پیدا کند. این کارشناس معتقد است در چنین مواقعی باید بازار از سوی بانک مرکزی کنترل شود تا شاهد اوج گیری قیمت‌ها نباشیم.

از نظر محمدولی دلیل سوم بیشتر شدن قیمت طلا در بازار ایران بیشتر شدن تقاضا در بازار سکه و طلاست. این رشد تقاضا باعث افت ارزش پول ملی می‌شود و در نتیجه مردم بیشتر تمایل دارند پول خود را تبدیل به کالاهای دیگر کنند تا از نوسانات قیمتی سود ببرند. به همین منظور افزایش قیمت طلا و سکه باعث شده است تا عده زیادی از مردم به سوی این بازار هجوم بیاورند.

پیش بینی قیمت طلا در سال 1402 – طلا بخریم یا نه؟

نظرات کارشناسان مختلف نشان می‌دهد که تغییرات قیمت طلا در سه ماهه پایانی سال 1401 ادامه دار خواهد بود، ولی این تغییرات ممکن است به اندازه گذشته نباشد. از نظر محمدولی، کارشناس طلا و سکه، اتفاقات زیرساختی خوبی در حال اجراست که باعث می‌شود تولید و صنعت رونق بیشتری بگیرد و تعداد سرمایه گذاران طلا کمتر شود.

به طور کلی در سرمایه گذاری طلا پیشنهاد می‌شود که نگاه بلندمدت باید داشت، چون ریسک این بازار در سرمایه گذاری کوتاه مدت زیاد است. از طرفی رفتار طلا در سال‌های متوالی نشان داده که این بازار محل امنی برای سرمایه‌های افراد است و در بلند مدت می‌تواند سود خوبی ایجاد کند.

صندوق‌های طلا در سالی که گذشت

در کنار طلا صندوق‌های سرمایه گذاری طلا هم به دلیل بالا رفتن قیمت طلا در سال 1401 وضعیت مساعدی داشتند. یکی از مزیت‌های این صندوق‌ها نسبت به خرید مستقیم طلا ریسک کمتر سرمایه گذاری در آن‌هاست. چون صندوق‌های طلا مدیریت می‌شوند و مدیر می‌تواند میزان بازدهی و ریسک آن‌ها را مدیریت کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این روش جایگزین خرید طلا مطلب صندوق طلا یا طلای فیزیکی را بخوانید. در این مطلب توضیح دادیم که صندوق‌های طلا چه مزایایی دارند و چطور می‌توانند بهترین جایگزین برای خرید مستقیم طلا باشند.

سبدگردانی صندوق روشی مناسب در بازارهای متلاطم

همانظور که در این گزارش توضیح داده شد، بازار طلا در سال 1401 یکی از پرتلاطم‌ترین بازارها بوده است و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال جدید هم شاهد نوسانات زیادی در این بازار خواهیم بود.

در چنین وضعیتی بهترین و امن‌ترین روش برای سرمایه گذاری، روش مدیریت دارایی است. در داراتو این خدمت به صورت رایگان برای شما انجام می‌شود. برای آشنایی با روش‌ مدیریت دارایی و سبدگردانی صندوق در داراتو از طریق لینک زیر وارد صفحه طرح‌های سرمایه گذاری داراتو شوید.

آشنایی با طرح‌های سرمایه گذاری در داراتو

سخن پایانی، پیش بینی قیمت طلا در سال 1402

در این مطلب سعی ما این بود که براساس نظر تحلیلگران و روش‌های تحلیلی، پیش بینی قیمت طلا در سال 1402 را داشته باشیم. همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، بازار طلا بازار خوبی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت نیست و خیلی نمی‌توانید از طریق نوسان گیری در این بازار سود کنید.

از طرفی ممکن است نوسان گیری باعث شود که شما ضرر هم کنید. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما در بازار طلا با دید بلندمدت وارد شوید. امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم شرح دقیقی از بازار طلا در سال 1401 و 1402 داده باشیم. شما هم می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات وارد کنید. کارشناسان ما در تیم داراتو در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

 

Related Posts

8 نظرات

ساسان 1 بهمن 1401 - 4:06 ب.ظ

دولت کسری بودجه شو با شوک ارزی جبران میکنه . حالا چرا کسری بودجه؟

….

پاسخ
ماهان 2 بهمن 1401 - 5:17 ب.ظ

سلام من الان یک هفته هر جا سوال میپرسم هیچکدوم سایتها جوابمو نمیدن…..من اسمم ماهان نوزده سالمه و چندد روز قبل سیصدمیلیون پول بهم ارث رسید و الان هر روز ارزشش کمتر میشه و من برا همین خیلی استرس گرفتم به خدا نمیدونم چیکار کنم!میشه منو مشورت دهید و بگید آیا اگر الان من سکه بخرم دونه ای۲۵میلیون تومن و بعد در سال بعد ماه اردیبهشت این سکه ها رو بفروشم آیا ضرر میکنم ایل امکان داره سکه در سال بعد بشه دونه ای۲۰میلیون و من ضرر کنم….کاش جوابمو بدین.ممنونم

پاسخ
تحریریه داراتو 3 بهمن 1401 - 11:09 ق.ظ

ممنون از دیدگاهتون. با توجه به اینکه حفظ ارزش پول برای شما خیلی مهم است ما به شما صندوق های سرمایه گذاری را پیشنهاد میکنیم. لطفا وارد صفحه اصلی داراتو https://darato.ir/ شوید و طرح های سرمایه گذاری ما رو ببینید. همچنین می تونید با بخش پشتیبانی ما در تماس باشید.

پاسخ
ماهان 3 بهمن 1401 - 8:31 ب.ظ

ممنون..بهش فکر میکنم….میخواستم بدونم سکه 24میلیونه الان در سال بعد در مثلا اردیبهشت ماه میتونه از الان بیشتر باشه یا کمتر میشه؟

پاسخ
تحریریه داراتو 4 بهمن 1401 - 2:16 ب.ظ

در حال حاضر خیلی نمیشه نظر داد ولی چون قیمت دلار خیلی بالا رفته و احتمال روند افزایشی وجود نداره الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی صندوق های درآمد ثابته. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این صندوق ها و میزان سودشون مطلب صندوق درآمد ثابت چیست رو بخونید.

پاسخ
ا ف 4 بهمن 1401 - 5:03 ب.ظ

فقط زمین

پاسخ
اسماعیلی 4 بهمن 1401 - 5:07 ب.ظ

سلام اقا ماهان میگم داره طلا میاد پایین شاید به مرز۲۲برسه اگه رسید سکه بخر چون ایران هیچ وقت نشده پایین بیاد ولی بالا نره

پاسخ
تحریریه داراتو 3 بهمن 1401 - 11:05 ق.ظ

ممنون از دیدگاه شما، قیمت طلا در ایران به شدت تحت تاثیر سیاست های دولت هاست و به همین دلیل سرمایه گذاری در آن ریسک بالایی دارد.

پاسخ

پیام بگذارید