خانه همه مطالب وبلاگ صندوق بخشی چیست
صندوق بخشی چیست

صندوق بخشی چیست

سرمایه گذاری تخصصی با صندوق بخشی بورس

توسط

صندوق بخشی چیست و چرا وجود آن باعث شکوفایی صنعت کشور می‌شود. صندوق‌های بخشی یکی از مهمترین صندوق‌های سرمایه گذاری جهان هستند که جای آن‌ها در بازار ایران خالی بود. به تازگی سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرده که قرار است صندوق‌های بخشی وارد بازار بورس شوند.

عمده دارایی صندوق بخشی بورس به یک دارایی خاص از یک صنعت اختصاص دارد و به همین دلیل مناسب افرادی است که به سرمایه گذاری در صنایع علاقه دارند و از طرفی دانش و زمان کافی سرمایه گذاری ندارند.

در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم که کارکرد صندوق‌های بخشی چگونه است و چه مزایایی برای سرمایه گذاران و صنعت کشور دارند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید در بازاری بکر و جدید سرمایه گذاری کنید و ریسک متعادلی دارید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

صندوق بخشی چیست

صندوق‌های بخشی که به آن‌ها در انگلیسی sector fund گفته می‌شود، در تعریفی ساده صندوق‌هایی تخصصی هستند که عمده دارایی آن‌ها مربوط به یک صنعت خاص است. این صندوق‌ها از نوع صندوق‌های قابله معامله یا etf هستند و در حال حاضر ترکیب دارایی آن‌ها تنها اختصاص به صنایع شیمیایی و فلزات اساسی دارد.

آنطور که مدیران سازمان بورس اعلام کرده‌اند 70 درصد دارایی صندوق‌های بخشی به طور خاص تنها به یک صنعت از صنایع خودروسازی، فلزات اساسی، پتروشیمی و… اختصاص دارد و 30 درصد به سایر دارایی‌ها همانند طلا و مواردی از این دست تعلق می‌گیرد.

ترکیب این صندوق نشان می‌دهد که ریسک سرمایه گذاری در آن بالاست و البته در شرایط مساعد بازدهی بالایی هم دارند. از طرفی مدیریت صندوق می‌تواند با بهینه سازی ترکیب دارایی‌ها در صندوق بخشی تا حدی از میزان ضرر احتمالی آن‌ها بکاهد. همچنین با توجه به تخصصی بودن صندوق بخشی، می‌توان گفت که صندوق بخشی گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری افرادی است که می‌خواهند در یک صنعت خاص سرمایه گذاری کنند.

صندوق های بخشی در بازار جهانی

صندوق‌های بخشی در بازار جهانی عمر بیشتری دارند. در حال حاضر فقط در بورس آمریکا حدود 800 صندوق بخشی فعال وجود دارد. ارزش دارایی‌های این صندوق‌ها به چیزی حدود 800 میلیون دلار می‌رسد.

این صندوق‌ها فرصت ویژه‌ای هستند برای جذب نقدینگی و تزریق آن به صنایع کشور. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان می‌توان این صندوق‌ها را مشاهده کرد.

ترکیب دارایی های صندوق بخشی در بورس

با توجه به اینکه صندوق بخشی صندوقی مختص به یک صنعت خاص است، مجموع دارایی آن نسبت به صندوق‌های دیگر تنوع کمتری دارد. با این‌‍حال طبق مصوبه سازمان بورس ترکیب دارایی‌های صندوق بخشی به صورت زیر باید باشد:

70 درصد دارایی: یک صنعت مشخص

30 درصد: سایر صنایع، طلا، اوراق بهادار، قرضه و …

در حال حاضر عمده دارایی صندوق بخشی فعال در ایران به صنایع شیمیایی اختصاص دارد.

صندوق بخشی بورس مناسب چه افرادی است

صندوق بخشی بورس با توجه به مزایایی که دارند، صندوق‌های مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب می‌آیند، اما به طور خاص افرادی که می‌خواهند در صنایع پتروشیمی و در یک صنعت خاص به صورت غیر مستقیم فعالیت کنند، گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آیند.

از طرفی سرمایه گذارانی که در خصوص سرمایه گذاری دانش کافی ندارند و از طرفی می‌خواهند فقط در یک بخش و به صورت تخصصی سرمایه گذاری کنند، صندوق بخشی بهترین گزینه برای آن‌هاست.

همچنین برخی از افرادی که دغدغه توسعه صنایع مختلف را دارند، می‌توانند از طریق سرمایه گذاری در صندوق بخشی مطمئن باشند که سرمایه آن‌ها در صنایع مختلف وارد شده و باعث رونق بخشیدن به صنایع مختلف کشور می‌شود.

با این حساب می‌توان گفت که مخاطب اصلی صندوق‌های بخشی به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • افراد علاقمند به سرمایه گذاری در صنایع به صورت خاص و نه ترکیبی
 • افراد علاقمند به رشد و توسعه صنایع کشور
 • افرادی که دانش سرمایه گذاری تخصصی ندارند و می‌خواهند در یک صنعت خاص به صورت تخصصی فعالیت اقتصادی انجام دهند.
 • افرادی که ریسک کمتری دارند و بازدهی متناسبی می‌خواهند.

در ادامه با بررسی مزایای صندوق‌های بخشی به صورت دقیق‌تری به موارد گفته شده در بالا پرداخته‌ایم.

مزایای صندوق بخشی

مزایای صندوق‌های بخشی را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد. برخی از مزایای این صندوق‌ها مزایایی است که در همه صندوق‌ها مشترک است؛ مثل عملکرد مدیریت و کمتر شدن ریسک. سایر مزایا هم به صنعتی مرتبط است که صندوق به آن تعلق دارد. در ادامه به مزایای مختلف صندوق‌های بخشی پرداخته‌ایم.

 •         فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در یک صنعت خاص
 •         تنوع بخشی به ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم
 •         افزایش عمق بازار سرمایه با جذب سرمایه گذاران مبتدی به بازار سرمایه
 •         سودآوری برای صنایع و افراد سرمایه گذار
 •         متعادل کردن ریسک سرمایه گذاری در بازارهای پر ریسک
 •         سرمایه گذاری با دانش کمتر و وقت کمتر
 •         رشد و توسعه صنایع کشور
 •         مدیریت حرفه‌ای برای کسب بازدهی متناسب

کدام صندوق ها بخشی هستند

صندوق بخشی از آذرماه سال 1401 وارد بازار سرمایه شده است. در حال حاضر با توجه به اخبار بازار بورس صندوق پالایش و دارایکم از جمله معروف‌ترین صندوق‌هایی هستند که قرار است صندوق بخشی شوند.

با توجه به مجوز سازمان بورس، صندوق‌های بخشی عمدتا صندوق‌های صنایع شیمیایی هستند و افراد سرمایه گذار باید در نظر داشته باشند که سهام این صندوق‌ها به طور خاص به یکی از سهام‌های صنایع شیمیایی مرتبط است.

سخن پایانی؛ صندوق بخشی بورس و فرصت های آن

در این مطلب توضیح دادیم که صندوق بخشی چیست و چه مزایایی دارد. همچنین توضیح دادیم که چه افرادی مخاطب اصلی صندوق‌های بخشی هستند و می‌توانند با سرمایه گذاری در این صندوق‌ها سود کنند.

همانطور که گفته شد صندوق بخشی به صندوق‌هایی گفته می‌شود که مدیریت آن به صورت تخصصی در یک صنعت سرمایه گذاری می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود تا ریسک این صندوق‌ها کمی بیشتر از سایر صندوق‌ها باشد، اما نسبت به سرمایه گذاری مستقیم در آن صنعت ریسک کمتری داشته باشند.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به همه سؤالات شما در خصوص صندوق‌های بخشی پاسخ داده باشیم. شما نیز می‌توانید دانش خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و همچنین سؤالات و نظرات خود را قرار دهید. کارشناسان ما در تیم تحریریه داراتو در کمترین زمان ممکن پاسخگوی نظرات شما خواهند بود.

Related Posts

پیام بگذارید