خانه سرمایه گذاری سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد در سال 1402
سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد

سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد در سال 1402

توسط

سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد در سال 1402 ممکن است ماموریتی غیر ممکن به نظر برسد، اما در این مقاله روش‌ها و بازارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که هنوز جای رشد دارند و می‌توانند راه چاره‌ای برای حفظ ارزش ریال‌های کم جانمان باشند.

سال 1401 رو به پایان است؛ سالی که می‌توان آن را زمستان سرد و سخت اقتصاد ایران معرفی کرد. ریال‌ها در سال 1401 در سراشیبی سقوط قرار گرفتند و همین باعث شد هر کسی فکر چاره‌ای باشد تا ارزش پول‌های کم جانش را حفظ کند.

در این مطلب قرار است با بررسی بازارهای مختلف در سال 1401 تا حدی پیش بینی کنیم که در سال جدید چه بازارهایی قابل اعتمادند و می‌توانند ما را به بازدهی بالای 30 درصد برسانند. در ادامه با داراتو همراه باشید تا با مدل‌های مختلف سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد آشنا شوید.

سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد در سال 1401

بازارهای مختلف در سال 1401 با فراز و نشیب‌های بسیاری روبرو بودند؛ تقریبا می‌توان گفت که امسال همه چیز گران شد، از کالاهای خوراکی که خیلی از آن‌ها نیاز اولیه مردم بود تا قیمت خانه، ماشین، طلا، دلار و مواردی دیگر.

این افزایش قیمت‌ها شاید در ظاهر این طور به نظر برسند که سال 1401 بازارهای خیلی خوبی برای سرمایه‌گذاری داشته است؛ در صورتی که این روش برای بررسی درست نیست. امسال ممکن است قیمت خودرو یا مسکن بالا رفته باشد اما به همان میزان رکود بسیاری در خرید و فروش این دارایی‌ها مشاهده شد.

در ادامه با بررسی برخی از این بازارها بررسی می‌کنیم که بازارهای  با سود بالای 30 درصد درسال 1401چه بازارهایی بوده و هر کدام چه چالش‌هایی داشته‌اند.

سرمایه گذاری در طلا

یکی از بازارهایی که به خصوص در 6 ماهه دوم سال 1401 رشد بسیاری داشت، بازار طلا بود. نمودارهای تغییر قیمت طلا نشان می‌دهند که این کالای با ارزش در 6 ماه (تیر تا دی) حدود 25.78 درصد رشد داشته است.

این کالا در ابتدای سال 1401 با قیمت حدود گرمی یک میلیون 240 هزار تومان فروخته می‌شد و در حال حاضر در قیمت گرمی یک میلیون و 800 هزار تومان نوسان دارد؛ اختلاف قیمتی 600 هزار تومانی که خرید این کالا را برای عده‌ای بسیار دشوار کرد.

چطور می‌توانستید با خرید طلا سرمایه گذاری بالای 30 درصد داشته باشید؟

اگر شما در ابتدای سال 1401 طلا می‌خریدید، با توجه به روند بازار و احتمال افزایش قیمت طلا، سرمایه شما بیش از 30 درصد سود می‌کرد. از طرفی با توجه به اینکه طلا از جمله کالاهایی است که در بلند مدت رشد خوبی داشته است، شما با سرمایه گذاری در این کالا می‌توانید در بازه‌های بلند مدت سود بسیاری کسب کنید.

نمودارهای بازار نشان می‌دهد که قیمت این کالای گرانبها در بازه 6 ماهه 29.16 درصد رشد داشته است. عملکرد طلا در سایر بازه‌های زمانی را در ادامه می‌بینید.

این گزارش مربوط به تاریخ 18 دی ماه است.

  • عملکرد سه ماهه: بازدهی 20.12 درصد
  • عملکرد یک ماهه: بازدهی 4.08 درصد
  • عملکرد 15 روزه: بازدهی 0.3 درصد

وضعیت صندوق طلا در گرانی ها

بررسی وضعیت صندوق طلا در یک سال اخیر نشان می‌دهد که عملکرد صندوق از بازار فیزیکی خرید طلا بهتر بوده است. برای مثال در زیر وضعیت عملکرد صندوق طلای زرین آگاه را قرار داده‌ایم.

  • بازدهی صندوق زرین آگاه در بازه یکساله: 56.35 درصد
  • بازدهی بازار طلا در بازه یکساله: 53.43 درصد
  • بازدهی بازار بورس اوراق بهادار: 17.24 درصد

در مطلب خرید صندوق طلا یا طلای فیزیکی به طور کامل توضیح دادیم که این دو بازار چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و ارزش خرید کدام یک بالاتر است.

بورس

بازار بورس در سال 1401 بازار پر تلاطمی بود و بسیاری از افراد ترجیح دادند که سرمایه خود را در بازارهای دیگر قرار دهند. اما این بازار برای سرمایه گذاران حرفه‌ای می‌توانست سال پر فرصتی باشد. بازدهی این بازار تا دی ماه 1401 حدود 17.24 درصد بود. 

عملکرد صندوق سهامی

با اینکه بورس در سال 1401 اوضاع درخشانی نداشت، اما صندوق سهامی توانسته عملکرد مثبت‌تری نسبت به بورس داشته باشد. عملکرد صندوق سهامی آگاس در سال 1401 نشان می‌دهد که این صندوق در یک سال گذشته بازدهی 21.91 درصد داشته است که خیلی بهتر از بازدهی بازار خرید مستقیم سهام بوده.

صندوق های سرمایه گذاری در سال 1401

در بررسی بازار بورس و طلا به عملکرد صندوق طلا و صندوق سهامی اشاره داشتیم. همانطور که اشاره کردیم در سال 1401 بازدهی صندوق‌های سهامی در حد مطلوبی نبوده است، اما در مقابل بازدهی صندوق‌های کالایی مثل صندوق طلا قابل قبول بوده است. 

  • بازدهی یک ساله صندوق طلا زرین آگاه: 56.35 درصد
  • بازدهی یک ساله صندوق سهامی هستی بخش آگاس: 21.91 درصد
  • بازدهی یک ساله صندوق درآمد ثابت کارا: 24.05 درصد

با توجه افزایش قیمت طلا و همچنین کالاهای دیگر به نظر می‌رسد که در سال 1401 سرمایه گذاری در صندوق‌های کالایی می‌توانست یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی باشد که ریسک پایین‌تری دارند و نمی‌خواهند به صورت مستقیم در بازارهای مالی فعالیت کنند. 

اما یکی از روش‌های دیگر جالب سرمایه گذاری در سال 1401 سرمایه گذاری در سبدگردانی صندوق است، فعالیتی که به صورت اختصاصی در داراتو انجام می‌شود. در ادامه این روش سرمایه گذاری را بیشتر توضیح دادیم.

سبدگردانی صندوق

سبدگردانی صندوق فعالیتی است که در آن سبدی از صندوق‌ها متناسب با سطح ریسک پذیری شما در نظر گرفته می‌شود. سبدی که در آن ترکیبی از صندوق‌های طلا، سهامی و درآمد ثابت قرار گرفته است. این ترکیب به خصوص در بازه‌های زمانی که وضعیت اقتصادی ثبات ندارد و نمی‌توان آینده بازارها را تشخیص داد، می‌تواند ترکیبی برنده و قابل قبول باشد.

برای مثال با توجه به اینکه در این ترکیب سه صندوق طلا، سهامی و درآمد ثابت قرار گرفته است، در صورتی که بازار سهام در حال ضرر باشد، صندوق‌هایی مثل درآمد ثابت و طلا می‌توانند جلوی ضرر سهام را بگیرند و باعث شوند تا سرمایه گذار ضرر کمتری متحمل شود.

در کنار این عملکرد فعالیتی دیگری تحت عنوان مدیریت دارایی هم انجام می‌شود که با استفاده از آن ترکیب سبد به صورت ماهانه با توجه به وضعیت بازار بهینه می‌شود. این کار به صورت اختصاصی و برای سبد هر شخص سرمایه گذار در داراتو انجام می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این روش پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدیریت دارایی در داراتو را مطالعه کنید.

خرید مسکن

از بازار سرمایه و صندوق‌ها که دور شویم، بازارهای دیگری در ایران وجود دارند که سرمایه گذاری در آن‌ها همواره سود خوبی داشته است. بازار مسکن یکی از آن بازارهاست که در سال 1401 رشدی انفجاری داشته است. البته این بازار چالش‌های خودش را دارد.

بازار مسکن فقط در 8 ماهه سال 1401 حدود 33 درصد بازدهی داشته است. البته مسکن نقدشوندگی پایینی دارد و در بسیاری از ایام سال خرید و فروش خانه راکد بوده و نقد شوندگی مسکن تا حد زیادی پایین آمده است. به طور کلی می‌توان گفت که اگر در ابتدای سال 1401 در بازار مسکن سرمایه گذاری می‌کردید، تا انتهای سال می‌توانستید بیش از 30 درصد سود کنید.

خرید خودرو

بازار خرید خودرو همیشه داغ بوده است، اما سال 1401 سالی پر هیجان برای قیمت خودرو بود. البته خودرو در سال‌های گذشته هم هیجانات مشابهی داشته و دولت با روش‌هایی مثل قرعه کشی خودرو سعی در ایجاد ثبات در این بازار داشته است. 

به همین منظور در سال 1401 هم روش دیگری تحت عنوان خرید خودرو از بورس کالا معرفی شد. البته این روش بیشتر از آن که کارکرد سرمایه گذاری داشته باشد، به شما کمک می‌کند با مبلغ کمتری نسبت به بازار خودرو بخرید. 

مقایسه قیمت معاملات خودرو در بورس کالا با قیمت خودرو در بازار نشان می‌دهد دست کم بسیاری از خودروها با تفاوت قیمت 50 تا 80 میلیون تومانی فروخته شده‌اند. 

برای مثال تفاوت قیمت 90 میلیونی خرید پژو 207 از بورس کالا با بازار به یکی از خبرهای داغ بازار تبدیل شد. این تفاوت قیمت نشان می‌داد که خودرو در بورس کالا می‌تواند تا حدودی با قیمتی واقعی‌تر عرضه شود.

ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از پر تلاطم‌ترین بازارهای ایران و جهان است. با این حال بالا رفتن قیمت دلار در ایران باعث شده بسیاری از ایرانی‌ها بتوانند با محدودیت‌های کمتری در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

یکی از ارزهایی که این روزها زیاد بر سر زبان‌هاست، رمزارز تتر است. قیمت تتر در انتهای سال 1400 به 30 هزار و 150 تومان رسید و تا انتهای آذرماه هر تتر تا قیمت 40 هزار تومان رشد کرد. با توجه به این افزایش قیمت می‌توان گفت که تتر در سال 1401 حدود 33 درصد رشد داشته است.

خرید دلار

تورم و پایین آمدن ارزش ریال باعث شده تا دلار به زمینی حاصلخیز برای برخی از سرمایه گذاران تبدیل شود؛ زمینی حاصلخیز که در بازه‌های بلند مدت و به خصوص در سال 1401 توانسته سرمایه گذاران را راضی نگه دارد. 

قیمت هر دلار آمریکا در بازه یک ساله (از تاریخ 30 آذر 1400 تا تاریخ 30 آذر 1401) از 30 هزار و 240 تومان به 39 هزار و 600 تومان رسید. 

این جهش قیمت نشان می‌دهد که دلار در طی یک سال حدود 30 درصد رشد داشته است. با این وجود باید به این نکته هم توجه کرد که محدودیت‌هایی برای خرید دلار وجود دارد و هر شخص نمی‌تواند بیش از حد معمولی دلار بخرد. همچنین نگهداری آن هم ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری با شروع کسب و کار

روش دیگری که ممکن است شما را به سود خیلی بیشتر از 30 درصد برساند، روش سرمایه گذاری با شروع کسب و کار است. این روش نسبت به گزینه‌های قبلی پیچیده‌تر است و ریسک بیشتری هم دارد، اما اگر بتوانید موفق شوید، سرمایه‌های بیشتری را هم جذب خواهید کرد. 

برای شروع کسب و کار نیازی هم نیست که حتما از جای بزرگ شروع کنید و شما می‌توانید حتی با یک کسب و کار خانگی درآمد در خانه داشته باشید. در مورد این روش در مطلب روش های کسب درآمد در خانه بیشتر توضیح دادیم. در این مطلب انواع کسب و کارهای خانگی را معرفی کردیم و توضیح دادیم که چطور می‌توانید در خانه بمانید و درآمد داشته باشید.

سرمایه گذاری با سود بالای 30 درصد در داراتو

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم صندوق‌ها در بازه‌های زمانی مختلف می‌توانند سود بالای 30 درصد داشته باشند، اما در این بین ممکن است برخی از صندوق‌ها در برخی از سال‌ها سود خوبی نداشته باشند. 

برای مثال سود صندوق سهامی در سال 1401 کمتر از سایر سرمایه گذاری‌ها بود. در این حالت شما می‌توانستید با استفاده از خدمات مدیریت دارایی حتی از صندوق سهامی هم در سال 1401 سود بیشتری دریافت کنید. این خدماتی است که در داراتو به شما ارائه می‌شود.

داراتو به شما سبدی از صندوق‌ها پیشنهاد می‌دهد. سبد صندوق‌ها ترکیبی از سه صندوق سهامی، درآمد ثابت و طلا است. سبد صندوق‌ها باعث می‌شود تا در بازارهای غیر قابل پیش بینی بتوانید با ریسک کمتری سرمایه گذاری کنید و ضرر کمتری متحمل شوید. 

از طرفی ترکیب صندوق‌ها می‌تواند قابل اعتمادترین پیشنهاد برای سرمایه گذاری در سال 1402 باشد. سال 1402 شاید غیر قابل پیش بینی ترین سال برای سرمایه گذاری باشد و از طرفی می‌توان منتظر رشد حباب‌ها و از طرفی خالی شدن آن‌ها باشید. بر همین اساس قابل اعتماد ترین روش سرمایه گذاری داشتن سبدی از دارایی‌های قابل اعتماد است.

پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری و همچنین طرح‌ها و سبدهای داراتو از سایت داراتو دیدن کنید. پس از ثبت نام در داراتو می‌توانید در آزمون ریسک سنجی شرکت کنید و سپس بر اساس سطح ریسک شما سبدی از صندوق‌ها با بیشترین بازدهی به شما معرفی می‌شود.

سرمایه گذاری در سبدهای داراتو

Related Posts

4 نظرات

امین بیطرف 26 دی 1401 - 2:11 ب.ظ

خیلی خوب بود فقط سوالی که پیش میاد چیزایی مثل طلا به صورت این نیستش که فقط تو بازه‌ی خاصی رشد داشته باشن و توی سال ۱۴۰۲ رشد خیلی کمتری به نسبت سال ۱۴۰۱ داشته باشه؟

پاسخ
تحریریه داراتو 27 دی 1401 - 2:56 ب.ظ

ممنون از نظرتون. بله تو مطلب هم توضیح دادیم که طلا یکی از کالاهایی است که معمولا تحت تاثیر عوامل مختلفی رشد میکنه. به همین دلیل در بازه های زمانی بلند مدت بازدهی خوبی داره. مثلا در سال 99 طلا 79 درصد سود داشته، اما در سال 1400 طلا فقط 10 درصد سود کرده. یعنی شما در بازه یکساله 1400 سود خوبی نمی کردید اما اگر از ابتدای سال 99 تا انتهای سال 1400 روی طلا سرمایه گذاری می کردید سود بیشتری نصیبتون می‌شد. البته توی داراتو با توجه به اینکه ترکیبی از صندوق‌ها در سبد دارایی شما ارائه میشه، فرصت های بازدهی برای شما چند برابر هم میشن. پیشنهاد می کنم برای مشاهده طرح های سرمایه گذاری داراتو حتما از صفحه اصلی ما دیدن کنید: darato.ir

پاسخ
ماهان 2 بهمن 1401 - 1:11 ق.ظ

خسته نباشید..سوالی داشتم,,من پانصد میلیون تومن بهم ارث رسیده ,الان استرس دارم وقتی میبینم ارزش پولم هر روز داره کمتر میشه..به نظر شما اگر این پول رو بدم سکه بخرم در سه ماه بعد امید هست که ضرر نکنم؟؟ ممنون میشم اگر منو از نگرانی دربیارید

پاسخ
تحریریه داراتو 3 بهمن 1401 - 11:08 ق.ظ

ممنون از دیدگاهتون. با توجه به اینکه حفظ ارزش پول برای شما خیلی مهم است ما به شما صندوق های سرمایه گذاری را پیشنهاد میکنیم. لطفا وارد صفحه اصلی داراتو https://darato.ir/ شوید و طرح های سرمایه گذاری ما رو ببینید.

پاسخ

پیام بگذارید