خانه سرمایه گذاری آموزش سایت فیپیران – آموزش مقایسه صندوق ها در فیپیران
آموزش سایت فیپیران

آموزش سایت فیپیران – آموزش مقایسه صندوق ها در فیپیران

توسط

بازار بورس و به خصوص بازار صندوق های سرمایه گذاری یکی از شفاف‌ترین بازارهای مالی در ایران است. یکی از دلایل این شفافیت ابزارهایی است که در این بازارها برای گزارش‌دهی ایجاد شده‌اند.

یکی از ابزارهای بسیار مفید، به خصوص برای خریداران صندوق، سایت فیپیران است که با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص سهام شرکت‌ها و صندوق‌ها بدست آورید. اما مشکل اینجاست که اطلاعات گسترده فیپیران باعث شده تا کار با این ابزار کمی پیچیده باشد.

در این مطلب قرار است کاربردی‌ترین بخش‌های fipiran را به شما معرفی کنیم تا به سادگی بتوانید با استفاده از این ابزار با دید بازتری در بازار سرمایه به سرمایه گذاری بپردازید. در ادامه این مطلب با آموزش سایت فیپیران و قسمت‌های کاربردی آن همراه شما خواهیم بود.

آموزش سایت فیپیران

فیپیران به آدرس fipiran.ir وبسایتی است که از سوی مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران وابسته به شرکت مدیریت فناوری بورس طراحی شده و در آن داده‌های مربوط به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری و سایر اطلاعات بازارهای مالی قرار می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های مثبت بازار سرمایه شفافیت این بازار است و فیپیران یکی از عوامل مهم شفافیت ساز بازار سرمایه به حساب می‌آید. اما نکته مهم اینجاست که با ورود به سایت ممکن است کمی گیج شوید. چون این ابزار اطلاع رسانی منوهای گسترده‌ای دارد و اطلاعات زیادی در خصوص بازارهای مختلف و صندوق‌های سرمایه گذاری به شما می‌دهد.

Fipiran یعنی چی؟

جالب است بدانید که این کلمه اختصاری از سرواژه های Financial Information Processing of IRAN به معنای مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران ایجاد شده است.

برای راحتی کار با این ابزار ابتدا شما را با اصلی‌ترین بخش‌های سایت آشنا خواهیم کرد. با ورود به صفحه اصلی سایت فیپیران در منوی بالایی می‌توانید اصلی‌ترین بخش‌ها را ببینید. این بخش‌ها عبارتند از: بازار، اخبار، اطلاعات کدال، صندوق‌ها، ابزارهای تحلیل و خدمات اطلاعاتی. در ادامه هر کدام از این شش مورد را به طور کامل معرفی می‌کنیم.

قسمت‌های مختلف سایت فیپیران

همانطور که گفتیم فیپیران از 6 بخش کاربردی با عناوین بازار، اخبار، اطلاعات کدال، صندوق‌ها، ابزارهای تحلیل و خدمات اطلاعاتی تشکیل شده است. ابتدا به معرفی هر کدام از این بخش‌ها خواهیم پرداخت و در ادامه به طور خاص بخش صندوق‌های فیپیران را آموزش می‌دهیم.

بخش بازار فیپیران مناسب بورس بازها

در قسمت بازار شما می‌توانید آخرین اطلاعات عملکرد بورس، فرابورس، شاخص‌های سهام شرکت‌ها و صنایع را ببینید. با قرار دادن موس روی این قسمت می‌توانید مواردی همانند بورس، فرابورس، شاخص‌ها و صنایع و صنایع را ببینید که هر کدام بخش‌های متفاوتی دارند. 

همچنین در این قسمت می‌توان اطلاعات مهمی مثل نسبت جاری، نسبت بدهی، roa و roe سهم را مشاهده کرد. در قسمت آمار و اطلاعات مواردی مثل بیشترین حجم معاملات، بیشترین ارزش معاملات، بیشترین کاهش قیمت، بیشترین نسبت p/e و کمترین نسبت p/e قابل دسترس است.

در بخش شاخص‌ها و صنایع هم شما می‌توانید به فهرست همه شاخص‌ها به همراه بازدهی و نمودار هر شاخص دسترسی داشته باشید. و در نهایت در بخش صنایع و نمودارها مواردی مثل ارزش معاملات، حجم معاملات و تعداد معاملات شاخص‌های مختلف قرار گرفته است.

به طور کلی می‌توان گفت که بخش بازار یکی از بهترین بخش‌ها برای افرادی است که در خرید سهام از تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم اگر با این نوع تحلیل آشنایی ندارید حتما مطلب تحلیل بنیادی چیست را مطالعه کنید. در این مطلب توضیح دادیم که این تحلیل چطور انجام می‌شود و برای چه افرادی مناسب است.

اخبار فیپیران مناسب سرمایه گذاران ریزبین

در بخش اخبار شما می‌توانید به اخبار مختلف بازار سرمایه، بورس و فرابورس، بورس کالا و انرژی، مجامع شرکت‌ها و خبرهای اقتصادی دیگر دسترسی داشته باشید. خواندن اخبار برای افرادی که قصد سرمایه گذاری مستقیم را دارند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین در این بخش اخبار خبرگزاری‌ها به تفکیک قرار گرفته است و با کلیک روی نام هر خبرگزاری می‌توانید اخبار خبرگزاری‌ها را مطالعه کنید.

اطلاعات کدال فیپیران

اطلاعیه‌هایی مثل درآمد هر سهم، آگهی‌های برگزاری مجامع شرکت‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها را می‌توان در بخش کدال مشاهده کرد. در بخش پردازش‌ها هم که در زیر منوی این قسمت قرار گرفته به مواردی مثل نسبت‌های مالی، رشد و نزول سود دسترسی خواهید داشت.

ابزارهای تحلیل فیپیران

در این بخش از سایت فیپیران به اطلاعات نموداری و مقایسه‌ای مختلفی دسترسی خواهید داشت و با استفاده از آن‌ها می‌توانید بهترین سهام را برای خرید انتخاب کنید. در زیرمنوی این قسمت با مواردی مثل مقایسه ترازنامه شرکت، مقایسه صورت سود و زیان شرکت و اطلاعات نموداری مثل نمودار تعاملی شاخص-سهام و مقایسه بازده صندوق-شاخص سهام شرکت‌های مختلف را بررسی کنید.

این قسمت تا حدودی می‌تواند برای آن دسته از افرادی که به دنبال خرید و فروش سهم با استفاده از تحلیل تکنیکال هستند کمک شایانی کند.

خدمات اطلاعاتی فیپیران

در قسمت خدمات اطلاعاتی به مواردی مثل شاخص‌ها، شرکت‌ها و اطلاعات مالی دسترسی خواهید داشت. اطلاعات قرار گرفته در این قسمت می‌تواند مسیر سرمایه گذاری را برای شما روشن‌تر کند.

اما در کنار این موارد دسته بندی دیگری تحت عنوان صندوق‌ها قرار گرفته است که اطلاعات بسیار خوبی در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری ارائه می‌دهد. در ادامه روش کار با این بخش و نحوه استفاده از اطلاعات صندوق‌ها در فیپیران را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه صندوق ها در فیپیران

یکی از بخش‌های اصلی و مهم سایت فیپیران بخش مقایسه صندوق‌هاست. افرادی که قصد سرمایه گذاری در صندوق‌ها را دارند از این قسمت می‌توانند اطلاعات بسیار مفیدی درباره صندوق مورد نظرشان دریافت کنند.

پیشتر در مطلب امنیت صندوق‌های سرمایه گذاری گفته بودیم که یکی از دلایل امنیت بالای صندوق شفافیت این صندوق‌هاست. این شفافیت اطلاعاتی را می‌توانید در سایت فیپیران و اطلاعات منتشر شده در آن به خوبی مشاهده کنید. در ادامه این قسمت از سایت را دقیق‌تر معرفی خواهیم کرد.

وقتی روی منوی صندوق‌ها کلیک کنید، منوی زیر را مشاهده خواهید کرد:

مقایسه صندوق ها در فیپیران

در ادامه روش استفاده از هر کدام از بخش‌ها معرفی خواهد شد:

فهرست صندوق‌های سرمایه گذاری

در بخش فهرست صندوق‌ها شما می‌توانید به تمامی صندوق‌های سرمایه گذاری دسترسی داشته باشید. اطلاعات کاربردی دیگری مثل آدرس وب سایت صندوق، مدیر، ضامن نقدشوندگی، متولی و مدل صندوق در این قسمت قرار گرفته است.

نقشه صندوق‌های سرمایه گذاری

در این بخش به یک شمای کلی از صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف دسترسی خواهید داشت. این بخش به شما کمک می‌کند که در یک نگاه کلی وضعیت کلی صندوق‌های مختلف را بررسی کنید و ببینید که این صندوق‌ها از نظر بازده، درجه بندی عملکرد، سودآوری، قیمت صدور، دوره تقسیم سود و موارد دیگری چه وضعیتی دارند.

گراف وابستگی صندوق‌های سرمایه گذاری

در این قسمت شما می‌توانید اطلاعاتی درباره سبدگردان‌ها، نوع وابستگی آنها و نوع سهام صندوق‌ها بدست آورید. این قسمت به صورت گراف مانند و تار عنکبوتی نمایش داده می‌شود. از این مدل می‌توان برای تحلیل‌های سریع و مشاهده کلی بازار استفاده کرد.

اطلاعات تجمیعی انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

در این بخش ارزش خالص دارایی هر صندوق با توجه به نوع صندوق و میانگین سپرده قرار گرفته است. موارد دیگری مثل اوراق مشارکت و بازده هر صندوق در بازه‌های زمانی مختلف در این بخش قرار گرفته است.

مقایسه بازده صندوق – شاخص

در بخش بازده شما می‌توانید وضعیت بازده شاخص کل را در زمان‌های مختلف مشاهده کنید. این قسمت گزینه‌های مختلفی در اختیار شما می‌گذارد که با تنظیم آن‌ها می‌توانید گزارش دقیق‌تری در خصوص بازدهی صندوق‌ها بدست آورید.

گزارشات ماهانه صندوق‌ها

مدیریت هر صندوق موظف است که گزارش‌های صندوق را به صورت ماهانه در سایت اختصاصی خود و سایت فیپیران منتشر کند. با کلیک روی این قسمت شما وارد سایت seo.ir می‌شوید که سایت سازمان بورس اوراق بهادار است و از آنجا می‌توانید به آخرین اطلاعات عملکردی هر صندوق دسترسی داشته باشید.

بررسی صندوق بر اساس جستجوی نام صندوق

یکی از روش‌های مناسب برای بررسی صندوق در سایت فیپیران، استفاده از بخش جستجوی صندوق‌‎هاست. برای ورود به این بخش ابتدا از منوی بالایی قسمت صندوق‌ها را انتخاب کرده و سپس روی گزینه فهرست صندوق‌های سرمایه گذاری کلیک کنید.

در ادامه با کلیک روی گزینه ذره بین شما می‌توانید به بخش جستجوی صندوق‌های سایت فیپیران دسترسی داشته باشید. در قسمت جستجو شما می‌توانید بر اساس نام صندوق، نوع صندوق، شیوه سرمایه گذاری، درجه بندی عملکرد، ارزش خالص دارایی، بازده یک ساله و تقسیم سود جستجو کنید.

برای مثال شما می‌توانید در این بخش اسم صندوقی که فکر می‌کنید سودآوری خوبی داشته و به شما معرفی شده است را در قسمت نام صندوق وارد کنید؛ مثلا صندوق کارا. با نوشتن نام کارا می‌توانید اطلاعات مرتبط با این صندوق را مشاهده کنید. بعد از کلیک روی نام صندوق هم می‌توانید به اطلاعات کلی این صندوق از ابتدای تاسیس دسترسی داشته باشید.

سخن آخر؛ بهترین ابزار برای مقایسه صندوق ها در فیپیران

در این مطلب قصد ما این بود که با آموزش سایت فیپیران به شما نشان دهیم که چطور می‌توان از fipiran برای بررسی عملکرد سهام شرکت‌ها و همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده کرد. همانطور که در مطلب توضیح دادیم مقایسه صندوق ها در فیپیران مهمترین بخش این سایت است و به شما می‌تواند کمک کند که عملکرد صندوق‌های مختلف را بررسی کنید.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا با دید بازتری در بازار سرمایه فعالیت کنید. شما می‌توانید سؤالات و تجارب خود را در بخش نظرات وارد کنید. تیم تحریریه داراتو در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهد بود.

Related Posts

پیام بگذارید